Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to pa_IN translation catalogue (1105 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਲਈ #1 ਮੈਪਿੰਗ ਪਲੱਗਇਨ

en: %1$s allows up to %2$s requests/domain/day and a maximum of %3$s requests/second without registration - just select "%4$s" as preferred geocoding provider in the according tab on the left to start using the service.
pa_IN: %1$s %2$s ਬੇਨਤੀਆਂ / ਡੋਮੇਨ / ਦਿਨ ਤੱਕ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ %3$s ਬੇਨਤੀਆਂ / ਸੈਕਿੰਡ ਬਿਨਾਂ ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਤੋਂ - ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਦਿੱਤੇ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਪਸੰਦੀਦਾ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਪ੍ਰਦਾਤਾ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ "%4$s" ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ. ਸੇਵਾ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ.

en: (no name)
pa_IN: (ਕੋਈ ਨਾਮ ਨਹੀਂ)

en: (no title)
pa_IN: (ਕੋਈ ਸਿਰਲੇਖ ਨਹੀਂ)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
pa_IN: <a href="%1$s"> ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਅਪ-ਟੂ-ਡੇਟ ਅਤੇ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਰੱਖਣ ਲਈ ਅਪਡੇਟਸ ਅਤੇ ਸਮਰਥਨ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਦਾ ਨਵੀਨੀਕਰਣ ਕਰੋ</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
pa_IN: ਆਈਡੀ %1$s ਵਾਲਾ ਨਕਸ਼ਾ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
pa_IN: ਆਈਡੀ %1$s ਵਾਲਾ ਮਾਰਕਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ.

en: API endpoint
pa_IN: ਏਪੀਆਈ ਅੰਤ ਪੁਆਇੰਟ

en: API key missing
pa_IN: ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: API key required
pa_IN: API ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Access to updates and support valid until
pa_IN: ਅਪਡੇਟਸ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਅਤੇ ਸਮਰਥਨ ਤਕ ਯੋਗ

en: Action
pa_IN: ਐਕਸ਼ਨ

en: Activate
pa_IN: ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Add
pa_IN: ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add Map
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add basemap
pa_IN: ਬੇਸਮੈਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add close button
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add filter
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add from GeoJSON
pa_IN: ਜੀਓਜੇਸਨ ਤੋਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add map
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add maps
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add marker
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add new layer
pa_IN: ਨਵੀਂ ਪਰਤ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add new map
pa_IN: ਨਵਾਂ ਨਕਸ਼ਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add new marker
pa_IN: ਨਵਾਂ ਮਾਰਕਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add or edit map
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਜਾਂ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ

en: Add or edit marker
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸ਼ਾਮਲ ਜਾਂ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ

en: Add overlay
pa_IN: ਓਵਰਲੇਅ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add popup to track
pa_IN: ਟਰੈਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪੌਪਅਪ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add/edit custom layer
pa_IN: ਕਸਟਮ ਲੇਅਰ ਸ਼ਾਮਲ / ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ

en: Added shapes
pa_IN: ਆਕਾਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇ

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
pa_IN: ਨਵਾਂ ਅਨੁਵਾਦ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਜਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਅਨੁਵਾਦ ਕਰਨਾ ਬਹੁਤ ਸੌਖਾ ਹੈ - ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %s ਤੇ ਜਾਓ.

en: Address
pa_IN: ਪਤਾ

en: Adds a map shortcode.
pa_IN: ਇੱਕ ਨਕਸ਼ਾ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਦਾ ਹੈ.

en: Admin area
pa_IN: ਪ੍ਰਬੰਧਨ ਖੇਤਰ

en: Admin notices
pa_IN: ਪ੍ਰਬੰਧਨ ਨੋਟਿਸ

en: Advanced
pa_IN: ਐਡਵਾਂਸਡ

en: Affiliate ID
pa_IN: ਐਫੀਲੀਏਟ ਆਈਡੀ

en: Affiliates
pa_IN: ਐਫੀਲੀਏਟ

en: Afrikaans
pa_IN: ਅਫ਼ਰੀਕਨ

en: Albanian
pa_IN: ਅਲਬਾਨੀਅਨ

en: Algolia Places
pa_IN: ਐਲਗੋਲੀਆ ਸਥਾਨ

en: All maps
pa_IN: ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ੇ

en: All markers
pa_IN: ਸਾਰੇ ਮਾਰਕਰ

en: All markers except from these maps
pa_IN: ਇਹਨਾਂ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਤੋਂ ਇਲਾਵਾ ਸਾਰੇ ਮਾਰਕਰ

en: Allowed file types
pa_IN: ਮਨਜੂਰ ਫਾਈਲ ਕਿਸਮ

en: Also load shapes for added filters
pa_IN: ਸ਼ਾਮਲ ਫਿਲਟਰਾਂ ਲਈ ਆਕਾਰ ਵੀ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Always
pa_IN: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Amharic
pa_IN: ਅਮਹੈਰਿਕ

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
pa_IN: ਇੱਕ API ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਜਰੂਰਤ ਹੈ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਬਿੰਗ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ. ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਕਿਵੇਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੀਏ ਇਸ ਬਾਰੇ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: An installation of Maps Marker Pro %1$s was detected.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ %1$s ਦੀ ਇੱਕ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਲੱਭੀ ਗਈ ਸੀ.

en: An older installation of Maps Marker Pro was detected.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਦੀ ਪੁਰਾਣੀ ਸਥਾਪਨਾ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਇਆ ਗਿਆ.

en: An unknown error has occured
pa_IN: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: App Code
pa_IN: ਐਪ ਕੋਡ

en: App ID
pa_IN: ਐਪ ਆਈਡੀ

en: App icon URL
pa_IN: ਐਪ ਆਈਕੋਨ ਯੂਆਰਐਲ

en: Apply
pa_IN: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply settings to all maps
pa_IN: ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply settings to these maps
pa_IN: ਇਨ੍ਹਾਂ ਨਕਸ਼ਿਆਂ 'ਤੇ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Arabic
pa_IN: ਅਰਬੀ

en: Arabic (Saudi Arabia)
pa_IN: ਅਰਬੀ (ਸਾ Saudiਦੀ ਅਰਬ)

en: Arcs
pa_IN: ਆਰਕਸ

en: Are you sure you want to apply the chosen layers to the selected maps? This cannot be undone.
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਪਰਤਾਂ ਨੂੰ ਚੁਣੇ ਗਏ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ ਗਏ ਨਕਸ਼ਿਆਂ 'ਤੇ ਚੁਣੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨਿਸ਼ਚਤ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ID %1$s ਨਾਲ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨਿਸ਼ਚਤ ਰੂਪ ਨਾਲ ID %1$s ਨਾਲ ਮਾਰਕਰ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Are you sure you want to delete this marker?
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨਿਸ਼ਚਤ ਰੂਪ ਤੋਂ ਇਸ ਮਾਰਕਰ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨਿਸ਼ਚਤ ਹੀ ਇਨ੍ਹਾਂ ਆਈਕਾਨਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
pa_IN: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਯਕੀਨਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਡਿਫੌਲਟਸ ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ!

en: Are you sure?
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੂਰਾ ਵਿਸ਼ਵਾਸ ਹੈ?

en: Armenian
pa_IN: ਅਰਮੀਨੀਅਨ

en: Ascending
pa_IN: ਚੜ੍ਹਨਾ

en: Assamese
pa_IN: ਅਸਾਮੀ

en: Assign all unassigned markers to a map
pa_IN: ਇੱਕ ਨਕਸ਼ੇ ਤੇ ਸਾਰੇ ਨਾ-ਦਸਤਖਤ ਕੀਤੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Assign markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Assign markers to this map
pa_IN: ਇਸ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਮਾਰਕਰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
pa_IN: ਚੁਣੇ ਗਏ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ID %1$s ਨਾਲ ਨਕਸ਼ੇ ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Assigned to map
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਸੌਂਪਿਆ ਗਿਆ

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
pa_IN: ਧਿਆਨ ਦਿਓ: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਸਮਾਲਟ ਨੂੰ ਸਮਗਰੀ ਵਿਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਬਦਲਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਇਨ੍ਹਾਂ ਪੰਨਿਆਂ 'ਤੇ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਨੂੰ ਹੱਥੀਂ ਬਦਲਣਾ ਪਏਗਾ. ਨਹੀਂ ਤਾਂ, ਇਹ ਨਕਸ਼ੇ ਨਹੀਂ ਦਿਖਾਏ ਜਾਣਗੇ!

en: Attribution
pa_IN: ਗੁਣ

en: Attribution text to show on the map when the layer is active
pa_IN: ਜਦੋਂ ਪਰਤ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੁੰਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਐਟਰੀਬਿ .ਸ਼ਨ ਟੈਕਸਟ

en: Authentication
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
pa_IN: ਗੂਗਲ ਮੈਪਸ ਏਪੀਆਈ ਪ੍ਰੀਮੀਅਮ ਪਲਾਨ ਗਾਹਕਾਂ ਲਈ ਪ੍ਰਮਾਣੀਕਰਣ

en: Authentication method
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਵਿਧੀ

en: Auto
pa_IN: ਆਟੋ

en: Auto close
pa_IN: ਆਟੋ ਬੰਦ

en: Automatic (use WordPress default)
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕ (ਵਰਡਪਰੈਸ ਡਿਫੌਲਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕ (ਵਰਡਪਰੈਸ ਭਾਸ਼ਾ ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Automatic (use the browser language setting)
pa_IN: ਆਟੋਮੈਟਿਕ (ਬਰਾ browser ਭਾਸ਼ਾ ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ)

en: Autostart
pa_IN: ਆਟੋਸਟਾਰਟ

en: Available placeholders
pa_IN: ਉਪਲਬਧ ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ

en: Available providers
pa_IN: ਉਪਲਬਧ ਪ੍ਰਦਾਤਾ

en: Avoid highways
pa_IN: ਹਾਈਵੇ ਤੋਂ ਬਚੋ

en: Avoid tolls
pa_IN: ਟੋਲਿਆਂ ਤੋਂ ਬਚੋ

en: Azerbaijani (Latin)
pa_IN: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨੀ (ਲਾਤੀਨੀ)

en: Background color
pa_IN: ਪਿਛੋਕੜ ਦਾ ਰੰਗ

en: Backup and restore
pa_IN: ਬੈਕਅਪ ਅਤੇ ਰੀਸਟੋਰ

en: Backup completed successfully
pa_IN: ਬੈਕਅਪ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Backup or restore database
pa_IN: ਬੈਕਅਪ ਜ ਮੁੜ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨੂੰ

en: Backup or restore settings
pa_IN: ਬੈਕਅਪ ਜਾਂ ਰੀਸਟੋਰ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Backup, restore & reset
pa_IN: ਬੈਕਅਪ, ਰੀਸਟੋਰ ਅਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Bangla (Bangladesh)
pa_IN: ਬੰਗਲਾ (ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼)

en: Bangla (India)
pa_IN: ਬੰਗਲਾ (ਭਾਰਤ)

en: Basemap
pa_IN: ਬੇਸਮੈਪ

en: Basemaps
pa_IN: ਬੇਸਮੈਪ

en: Basque
pa_IN: ਬਾਸਕ

en: Batch update layers
pa_IN: ਬੈਚ ਅਪਡੇਟ ਲੇਅਰ

en: Batch update map settings
pa_IN: ਬੈਚ ਅਪਡੇਟ ਮੈਪ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
pa_IN: ਆਪਣੀ ਨਵੀਂ ਸਹਾਇਤਾ ਟਿਕਟ ਪੋਸਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਭ ਤੋਂ ਆਮ ਮੁੱਦਿਆਂ ਨਾਲ ਕਿਵੇਂ ਨਜਿੱਠਿਆ ਜਾਵੇ ਇਸ ਲਈ ਇੱਕ ਗਾਈਡਲਾਈਨ ਲਈ %1$s ਦੇ ਨਿਰਦੇਸ਼ਾਂ ਦਾ ਪਾਲਣ ਕਰੋ.

en: Belarusian
pa_IN: ਬੇਲਾਰੂਸ

en: Below
pa_IN: ਹੇਠਾਂ

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਮੌਜੂਦਾ ਸੈਟਿੰਗਾਂ, ਜੇਐਸਓਐਨ ਵਿੱਚ ਏਨਕੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਹਨ. ਬੈਕਅਪ ਬਣਾਉਣ ਜਾਂ ਬਹਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਕਾੱਪੀ ਅਤੇ ਪੇਸਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ.

en: Bengali
pa_IN: ਬੰਗਾਲੀ

en: Beta testing
pa_IN: ਬੀਟਾ ਟੈਸਟਿੰਗ

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
pa_IN: ਬੀਟਾ ਟੈਸਟਿੰਗ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ - ਅਪਡੇਟ ਬੀਟਾ ਰੀਲੀਜ਼ ਚੈਨਲ ਤੋਂ ਡਾ beਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ. ਆਪਣੇ ਖੁਦ ਦੇ ਜੋਖਮ 'ਤੇ ਇਨ੍ਹਾਂ ਸੰਸਕਰਣਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਅਸਥਿਰ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ, ਅਤੇ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਫੀਡਬੈਕ ਲਈ <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a>  ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ.

en: Bevel
pa_IN: ਬੀਵਲ

en: Bicycle
pa_IN: ਸਾਈਕਲ

en: Bing Maps (worldwide)
pa_IN: ਬਿੰਗ ਨਕਸ਼ੇ (ਵਿਸ਼ਵਵਿਆਪੀ)

en: Bing Maps API key
pa_IN: ਬਿੰਗ ਮੈਪਸ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ

en: Bosnian
pa_IN: ਬੋਸਨੀਅਨ

en: Bosnian (Latin)
pa_IN: ਬੋਸਨੀਅਨ (ਲਾਤੀਨੀ)

en: Bottom
pa_IN: ਤਲ

en: Bounce at zoom limits
pa_IN: ਜ਼ੂਮ ਸੀਮਾ 'ਤੇ ਉਛਾਲ

en: Bounds
pa_IN: ਬੰਧਨਾਂ

en: Bounds will be in pixels with a top-left origin
pa_IN: ਬਾਉਂਡਸ ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਹੋਣਗੇ ਇੱਕ ਚੋਟੀ-ਖੱਬੀ ਮੂਲ ਦੇ ਨਾਲ

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
pa_IN: ਬਾਉਂਟੀ ਸ਼ਿਕਾਰੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਸਨ - ਨਕਦ ਅਤੇ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕਮਾਉਣ ਲਈ ਸੁਰੱਖਿਆ ਬੱਗ ਲੱਭੋ!

en: Box zoom
pa_IN: ਬਾਕਸ ਜ਼ੂਮ

en: Breakpoint
pa_IN: ਬਰੇਕ ਪੁਆਇੰਟ

en: Bulgarian
pa_IN: ਬੁਲਗਾਰੀਅਨ

en: Burmese
pa_IN: ਬਰਮੀ

en: Butt
pa_IN: ਬੱਟ

en: Buttons
pa_IN: ਬਟਨ

en: Cancel
pa_IN: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Capabilities
pa_IN: ਸਮਰੱਥਾ

en: Car
pa_IN: ਕਾਰ

en: Catalan
pa_IN: ਕੈਟਲਨ

en: Catalan Spanish
pa_IN: ਕੈਟਲਨ ਸਪੈਨਿਸ਼

en: Center
pa_IN: ਕੇਂਦਰ

en: Center on map
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਕੇਂਦਰ

en: Central Curdish
pa_IN: ਸੈਂਟਰਲ ਕਰਿਡਿਸ਼

en: Change
pa_IN: ਬਦਲੋ

en: Change icon
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਬਦਲੋ

en: Change marker icon
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਆਈਕਨ ਬਦਲੋ

en: Change settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗ ਬਦਲੋ

en: Changelog
pa_IN: ਚੇਂਜਲੌਗ

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
pa_IN: ਚੇਨਲੌਗ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ.

en: Changes the countries to search in. You can pass two letters country codes (%1$s).
pa_IN: ਦੇਸ਼ਾਂ ਨੂੰ ਭਾਲਣ ਲਈ ਬਦਲਦਾ ਹੈ. ਤੁਸੀਂ ਦੋ ਅੱਖਰਾਂ ਦੇ ਦੇਸ਼ ਕੋਡ (%1$s) ਪਾਸ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Changes the language of the results. You can pass IETF language tags (%1$s).
pa_IN: ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲਦੀ ਹੈ. ਤੁਸੀਂ ਆਈਈਟੀਐਫ ਭਾਸ਼ਾ ਟੈਗ (%1$s) ਪਾਸ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Changes the language of the results. You can pass two letters country codes (%1$s).
pa_IN: ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਬਦਲਦੀ ਹੈ. ਤੁਸੀਂ ਦੋ ਅੱਖਰਾਂ ਦੇ ਦੇਸ਼ ਕੋਡ (%1$s) ਪਾਸ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Check migration
pa_IN: ਪ੍ਰਵਾਸ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Chinese
pa_IN: ਚੀਨੀ

en: Chinese (Simplified)
pa_IN: ਚੀਨੀ (ਸਰਲੀਕ੍ਰਿਤ)

en: Chinese (Traditional)
pa_IN: ਚੀਨੀ (ਰਵਾਇਤੀ)

en: Chinese (simplified)
pa_IN: ਚੀਨੀ (ਸਰਲ)

en: Chinese (traditional)
pa_IN: ਚੀਨੀ (ਰਵਾਇਤੀ)

en: Choose
pa_IN: ਚੁਣੋ

en: Circle
pa_IN: ਚੱਕਰ

en: Click behavior in view
pa_IN: ਵੇਖਣ ਵਿੱਚ ਵਿਵਹਾਰ ਨੂੰ ਦਬਾਉ

en: Click behavior out of view
pa_IN: ਵਿਹਾਰ ਨੂੰ ਵੇਖਣ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਦਬਾਓ

en: Click here for more info
pa_IN: ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Close
pa_IN: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Clustering
pa_IN: ਕਲੱਸਟਰਿੰਗ

en: Collapsed
pa_IN: .ਹਿ ਗਿਆ

en: Collapsed height
pa_IN: .ਹਿ ਗਿਆ ਉਚਾਈ

en: Collapsed on mobile
pa_IN: ਮੋਬਾਈਲ 'ਤੇ pਹਿ ਗਿਆ

en: Collapsed width
pa_IN: .ਹਿ ਗਿਆ ਚੌੜਾਈ

en: Color
pa_IN: ਰੰਗ

en: Columns
pa_IN: ਕਾਲਮ

en: Comma-separated list of bounds
pa_IN: ਸੀਮਾ ਦੀ ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਸੂਚੀ

en: Comma-separated list of layers to show
pa_IN: ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਪਰਤਾਂ ਦੀ ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਸੂਚੀ

en: Comma-separated list of styles
pa_IN: ਕਾਮਿਆਂ ਨਾਲ ਵੱਖ ਸ਼ੈਲੀਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ

en: Components
pa_IN: ਭਾਗ

en: Condensed
pa_IN: ਸੰਘਣੇ

en: Controls
pa_IN: ਨਿਯੰਤਰਣ

en: Could not parse settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਿਆ

en: Could not retrieve file
pa_IN: ਫਾਈਲ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Count
pa_IN: ਗਿਣੋ

en: Countries
pa_IN: ਦੇਸ਼

en: Created
pa_IN: ਬਣਾਇਆ

en: Created by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Created on
pa_IN: 'ਤੇ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: Credentials missing or incomplete
pa_IN: ਪ੍ਰਮਾਣ ਪੱਤਰ ਗੁੰਮ ਜਾਂ ਅਧੂਰੇ

en: Croatian
pa_IN: ਕ੍ਰੋਏਸ਼ੀਅਨ

en: Culture parameter
pa_IN: ਕਲਚਰ ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: Current page
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਪੇਜ

en: Custom
pa_IN: ਪ੍ਰਥਾ

en: Custom JavaScript
pa_IN: ਕਸਟਮ ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Custom layers
pa_IN: ਕਸਟਮ ਲੇਅਰ

en: Custom marker shadow URL
pa_IN: ਕਸਟਮ ਮਾਰਕਰ ਸ਼ੈਡੋ ਯੂਆਰਐਲ

en: Czech
pa_IN: ਚੈੱਕ

en: Daily
pa_IN: ਰੋਜ਼ਾਨਾ

en: Danish
pa_IN: ਡੈਨਿਸ਼

en: Dari
pa_IN: ਦਾਰੀ

en: Data by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਡਾਟਾ

en: Data migration
pa_IN: ਡਾਟਾ ਮਾਈਗਰੇਸ਼ਨ

en: Data migration completed successfully
pa_IN: ਡਾਟਾ ਮਾਈਗ੍ਰੇਸ਼ਨ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Database API
pa_IN: ਡਾਟਾਬੇਸ API

en: Database reset successfully
pa_IN: ਡਾਟਾਬੇਸ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਰੀਸੈੱਟ

en: Default culture
pa_IN: ਮੂਲ ਸਭਿਆਚਾਰ

en: Default geocoding provider
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਪ੍ਰਦਾਤਾ

en: Default language
pa_IN: ਮੂਲ ਭਾਸ਼ਾ

en: Default order by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਮੂਲ ਆਰਡਰ

en: Default sort order
pa_IN: ਡਿਫੌਲਟ ਲੜੀਬੱਧ ਕ੍ਰਮ

en: Default sorting
pa_IN: ਮੂਲ ਛਾਂਟੀ

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
pa_IN: ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਪ੍ਰਦਾਤਾ ਨੂੰ ਬੇਨਤੀ ਭੇਜੇ ਜਾਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਖਰ ਇਨਪੁਟਸ ਦੇ ਵਿਚਕਾਰ ਮਿਲੀ ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ ਦੇਰੀ.

en: Delete
pa_IN: ਮਿਟਾਓ

en: Delete map
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਮਿਟਾਓ

en: Delete maps and assign markers to this map
pa_IN: ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ ਅਤੇ ਮਾਰਕਰ ਨੂੰ ਇਸ ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Delete maps and unassign markers
pa_IN: ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ ਅਤੇ ਮਾਰਕਰ ਨੂੰ ਅਨਸਾਈਨ ਕਰੋ

en: Delete marker
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਮਿਟਾਓ

en: Delete markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਹਟਾਓ

en: Delete other maps
pa_IN: ਹੋਰ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

en: Delete other markers
pa_IN: ਹੋਰ ਮਾਰਕਰ ਹਟਾਓ

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
pa_IN: ਚੁਣੇ ਗਏ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ ਅਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਸਾਰੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ID %1$s ਨਾਲ ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
pa_IN: ਚੁਣੇ ਗਏ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ ਅਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ਅਸਾਈਨ-ਇਨ ਕਰੋ?

en: Delete the selected markers?
pa_IN: ਚੁਣੇ ਗਏ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Descending
pa_IN: ਉਤਰਨਾ

en: Description
pa_IN: ਵੇਰਵਾ

en: Direction
pa_IN: ਦਿਸ਼ਾ

en: Directions
pa_IN: ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ

en: Directions provider
pa_IN: ਦਿਸ਼ਾ ਪ੍ਰਦਾਤਾ

en: Disable at zoom
pa_IN: ਜ਼ੂਮ 'ਤੇ ਅਯੋਗ

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
pa_IN: ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾਉਣ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਅਣਪਛਾਣੇ ਪੌਪਅਪਸ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਸਿਰਫ ਤਾਂ ਹੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਜੇ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ HTML ਟੈਗਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੋਵੇ.

en: Distance
pa_IN: ਦੂਰੀ

en: Distance precision
pa_IN: ਦੂਰੀ ਸ਼ੁੱਧਤਾ

en: Distance unit
pa_IN: ਦੂਰੀ ਇਕਾਈ

en: Distance units
pa_IN: ਦੂਰੀ ਇਕਾਈਆਂ

en: Distribute the license key to all subsites
pa_IN: ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਸਾਰੇ ਗਾਹਕਾਂ ਨੂੰ ਵੰਡੋ

en: Double click zoom
pa_IN: ਜ਼ੂਮ 'ਤੇ ਦੋ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Download
pa_IN: ਡਾ .ਨਲੋਡ

en: Dragging
pa_IN: ਡ੍ਰੈਗਿੰਗ

en: Draw
pa_IN: ਡਰਾਅ

en: Draw circle
pa_IN: ਡਰਾਅ ਚੱਕਰ

en: Draw marker
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਖਿੱਚੋ

en: Duplicate maps
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਨਕਸ਼ੇ

en: Duplicate maps and assign the same markers
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਨਕਸ਼ੇ ਅਤੇ ਉਹੀ ਮਾਰਕਰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ

en: Duplicate markers
pa_IN: ਡੁਪਲਿਕੇਟ ਮਾਰਕਰ

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
pa_IN: ਚੁਣੇ ਗਏ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਦੀ ਨਕਲ ਬਣਾਉ ਅਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਸਬੰਧਤ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ?

en: Duplicate the selected maps?
pa_IN: ਚੁਣੇ ਗਏ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਦੀ ਡੁਪਲਿਕੇਟ?

en: Duplicate the selected markers?
pa_IN: ਚੁਣੇ ਗਏ ਮਾਰਕਰਾਂ ਦੀ ਨਕਲ ਬਣਾਉ?

en: Duration
pa_IN: ਅਵਧੀ

en: Dutch
pa_IN: ਡੱਚ

en: Dutch (Netherlands)
pa_IN: ਡੱਚ (ਨੀਦਰਲੈਂਡਜ਼)

en: Edge buffer tiles
pa_IN: ਕੋਨਾ ਬਫਰ ਟਾਈਲਾਂ

en: Edit
pa_IN: ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ

en: Edit map
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Edit marker
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰੋ

en: Edit other maps
pa_IN: ਹੋਰ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Edit other markers
pa_IN: ਹੋਰ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Edit post
pa_IN: ਪੋਸਟ ਸੋਧੋ

en: Elevation
pa_IN: ਉਚਾਈ

en: Elevation chart
pa_IN: ਉੱਚਾਈ ਚਾਰਟ

en: Email
pa_IN: ਈ - ਮੇਲ

en: Embedded map - show in fullscreen mode
pa_IN: ਏਮਬੇਡਡ ਨਕਸ਼ਾ - ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਓ

en: Enable
pa_IN: ਯੋਗ

en: Enable / disable
pa_IN: ਅਯੋਗ ਨੂੰ ਯੋਗ

en: End
pa_IN: ਅੰਤ

en: End icon
pa_IN: ਅੰਤ ਆਈਕਾਨ

en: English
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: English (Australian)
pa_IN: ਇੰਗਲਿਸ਼ (ਆਸਟਰੇਲੀਆਈ)

en: English (Great Britain)
pa_IN: ਇੰਗਲਿਸ਼ (ਗ੍ਰੇਟ ਬ੍ਰਿਟੇਨ)

en: English (United Kingdom)
pa_IN: ਅੰਗ੍ਰੇਜ਼ੀ (ਯੂਨਾਈਟਡ ਕਿੰਗਡਮ)

en: English (United States)
pa_IN: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ (ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
pa_IN: ਆਪਣੇ ਨਿੱਜੀ ਐਫੀਲੀਏਟ ਲਿੰਕ ਨਾਲ ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ 'ਤੇ ਡਿਫੌਲਟ ਮੈਪਸਮਾਰਕ.ਕਾੱਮ ਬੈਕਲਿੰਕ ਨੂੰ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਆਪਣੀ ਐਫੀਲੀਏਟ ID ਦਾਖਲ ਕਰੋ - ਪ੍ਰੋ ਵਰਜ਼ਨ ਦੀ ਵਿਕਰੀ ਤੋਂ 50% ਤੱਕ ਕਮਿਸ਼ਨ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਬਣਾਓ.

en: Error
pa_IN: ਗਲਤੀ

en: Error: The local key is invalid for this license.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਸਥਾਨਕ ਕੁੰਜੀ ਇਸ ਲਾਇਸੈਂਸ ਲਈ ਅਵੈਧ ਹੈ.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਸਥਾਨਕ ਲਾਇਸੰਸ ਕੁੰਜੀ ਨਾਲ ਛੇੜਛਾੜ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ ਜਾਂ ਅਵੈਧ ਹੈ.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਸਥਾਨਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਇਸ ਸਥਾਨ ਲਈ ਅਵੈਧ ਹੈ.

en: Error: This license has an invalid status.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਇਸ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੀ ਅਵੈਧ ਸਥਿਤੀ ਹੈ.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਇਹ ਲਾਇਸੈਂਸ ਮੁਅੱਤਲ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ. ਇਹ ਆਮ ਤੌਰ 'ਤੇ ਉਦੋਂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਵਿਅਕਤੀ ਉਸੇ ਡੋਮੇਨ ਲਈ ਦੂਜਾ ਟ੍ਰਾਇਲ ਲਾਇਸੈਂਸ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਦਾ ਹੈ. <a href="%1s" target="_blank">ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਡੋਮੇਨ ਲਈ ਮਿਆਦ-ਰਹਿਤ ਲਾਇਸੈਂਸ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ। </a>

en: Error: This license is pending review.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਇਹ ਲਾਇਸੰਸ ਸਮੀਖਿਆ ਦੇ ਲਈ ਵਿਚਾਰ ਅਧੀਨ ਹੈ.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਪਲੱਗਇਨ ਦਾ ਇਹ ਸੰਸਕਰਣ ਤੁਹਾਡੀ ਡਾਨਲੋਡ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਮਿਆਦ ਦੇ ਬਾਅਦ ਜਾਰੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%1$s" target="_blank"> ਆਪਣੇ ਡਾਉਨਲੋਡ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਕਰੋ ਅਤੇ ਪਹੁੰਚ ਦਾ ਸਮਰਥਨ ਕਰੋ </a> or <a href="%2$s" target="_blank">ਆਪਣੇ ਪਿਛਲੇ ਜਾਇਜ਼ ਸੰਸਕਰਣ ਵਿੱਚ ਡਾngਨਗ੍ਰੇਡ ਕਰੋ </a>.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਸਥਾਨਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ. ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %s ਵੇਖੋ ਜੀ

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਨਕਸ਼ਾ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ - ਆਈਡੀ %1$s ਵਾਲਾ ਨਕਸ਼ਾ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਾਈਟ ਦੇ ਮਾਲਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਨਕਸ਼ਾ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ - ਆਈਡੀ %1$s ਵਾਲਾ ਮਾਰਕਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਾਈਟ ਦੇ ਮਾਲਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ - ਅਯੋਗ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਾਈਟ ਦੇ ਮਾਲਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ.

en: Error: map could not be loaded - invalid type. Please contact the site owner.
pa_IN: ਗਲਤੀ: ਨਕਸ਼ਾ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ - ਗਲਤ ਕਿਸਮ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਾਈਟ ਦੇ ਮਾਲਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ.

en: Estonian
pa_IN: ਇਸਤੋਨੀਅਨ

en: Evenodd
pa_IN: ਇਵਨੋਡ

en: Example
pa_IN: ਉਦਾਹਰਣ

en: Example link for map with ID 1: %1$s
pa_IN: ਆਈਡੀ ਦੇ 1: %1$s ਨਾਲ ਨਕਸ਼ੇ ਲਈ ਉਦਾਹਰਣ ਲਿੰਕ

en: Example link to fullscreen map with ID 1: %1$s
pa_IN: ਆਈਡੀ 1: %1$s ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਨਕਸ਼ੇ ਦਾ ਉਦਾਹਰਣ ਲਿੰਕ

en: Example links for map with ID 1: %1$s, %2$s, %3$s
pa_IN: ਆਈਡੀ 1: %1$s,%2$s, %3$s ਨਾਲ ਨਕਸ਼ੇ ਲਈ ਉਦਾਹਰਣ ਲਿੰਕ

en: Exclude specific maps
pa_IN: ਖਾਸ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ .ੋ

en: Exit fullscreen
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਜਾਓ

en: Expanded
pa_IN: ਫੈਲਾਇਆ

en: Export as GeoJSON
pa_IN: ਜਿਓਜੇਸੋਨ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export as GeoRSS
pa_IN: ਜੀਓਆਰਐਸਐਸ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰੋ

en: Export as KML
pa_IN: ਕੇਐਮਐਲ ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export completed successfully
pa_IN: ਨਿਰਯਾਤ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Export endpoint
pa_IN: ਨਿਰਯਾਤ ਅੰਤ ਬਿੰਦੂ

en: Export markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਨਿਰਯਾਤ ਕਰੋ

en: External URLs require an "allow origin" header
pa_IN: External URLs require an "allow origin" ਸਿਰਲੇਖ

en: Failed to send request
pa_IN: ਬੇਨਤੀ ਭੇਜਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: Farsi
pa_IN: ਫਾਰਸੀ

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
pa_IN: ਫੀਡ ਮੁੜ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਦੁਬਾਰਾ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜਾਂ %1$s ਤੇ ਨਵੀਨਤਮ ਬਲੌਗ ਪੋਸਟਾਂ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹੋ.

en: File could not be parsed
pa_IN: ਫਾਈਲ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: File could not be read
pa_IN: ਫਾਈਲ ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: File could not be written
pa_IN: ਫਾਈਲ ਨਹੀਂ ਲਿਖੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: File missing
pa_IN: ਫਾਈਲ ਗੁੰਮ

en: File not found
pa_IN: ਫਾਇਲ ਨਹੀ ਲ੍ਲ੍ਭੀ

en: File type
pa_IN: ਫਾਈਲ ਕਿਸਮ

en: Filename missing
pa_IN: ਫਾਈਲ ਨਾਮ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Filipino
pa_IN: ਫਿਲਪੀਨੋ

en: Fill
pa_IN: ਭਰੋ

en: Fill color
pa_IN: ਰੰਗ ਭਰੋ

en: Fill opacity
pa_IN: ਧੁੰਦਲਾਪਨ ਭਰੋ

en: Fill rule
pa_IN: ਨਿਯਮ ਭਰੋ

en: Filter mode
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਮੋਡ

en: Filters
pa_IN: ਫਿਲਟਰ

en: Filters control
pa_IN: ਫਿਲਟਰ ਕੰਟਰੋਲ

en: Find a location
pa_IN: ਇੱਕ ਜਗ੍ਹਾ ਲੱਭੋ

en: Finnish
pa_IN: ਫਿਨਿਸ਼

en: First name
pa_IN: ਪਹਿਲਾ ਨਾਂ

en: Fit all markers
pa_IN: ਸਾਰੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ਫਿੱਟ ਕਰੋ

en: Fixed zoom level
pa_IN: ਫਿਕਸ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ

en: Follow @MapsMarker on Twitter
pa_IN: ਟਵਿੱਟਰ 'ਤੇ @ ਮੈਪਸ ਮਾਰਕਰ ਦੀ ਪਾਲਣਾ ਕਰੋ

en: Follow MapsMarker on Facebook
pa_IN: ਫੇਸਬੁੱਕ 'ਤੇ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਦੀ ਪਾਲਣਾ ਕਰੋ

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
pa_IN: ਕਸਟਮ ਲੇਅਰਾਂ ਅਤੇ ਡਬਲਯੂਐਮਐਸ ਸੇਵਾਵਾਂ ਦੀ ਕਮਿ communityਨਿਟੀ ਦੁਆਰਾ ਤਿਆਰ ਸੂਚੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
pa_IN: ਸਹਿਯੋਗੀ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਪ੍ਰਦਾਤਾਵਾਂ ਦੀ ਤੁਲਨਾ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
pa_IN: ਆਪਣੀ ਮੁਫਤ ਲੋਕੇਸ਼ਨ ਆਈਕਿ Ge ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਕਿਵੇਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੀਏ ਬਾਰੇ ਟਯੂਟੋਰਿਅਲ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
pa_IN: ਆਪਣੀ ਮੁਫਤ ਮੈਪਕੁਆਸਟ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੀਏ ਬਾਰੇ ਟਯੂਟੋਰਿਅਲ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For a tutorial on how to get your free TomTom Geocoding API key, please visit %1$s.
pa_IN: ਆਪਣੀ ਮੁਫਤ ਟੌਮਟੋਮ ਜਿਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੀਏ ਬਾਰੇ ਟਯੂਟੋਰਿਅਲ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For full documentation and usage examples, please visit %1$s.
pa_IN: ਪੂਰੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ਾਂ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂ ਦੀਆਂ ਉਦਾਹਰਣਾਂ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
pa_IN: ਨਿਰਯਾਤ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਅਤੇ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਹੋਰ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿਚ ਕਿਵੇਂ ਬਦਲਣਾ ਹੈ ਬਾਰੇ ਟਿਟੋਰਿਅਲ ਬਾਰੇ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For more details about the import feature, file requirements and a tutorial on how to convert between formats, please visit %1$s.
pa_IN: ਆਯਾਤ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ, ਫਾਈਲਾਂ ਦੀਆਂ ਜਰੂਰਤਾਂ ਅਤੇ ਫਾਰਮੈਟਾਂ ਵਿੱਚ ਕਿਵੇਂ ਕਨਵਰਟ ਕਰਨਾ ਹੈ ਬਾਰੇ ਇੱਕ ਟਿਟੋਰਿਅਲ ਬਾਰੇ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਐਫੀਲੀਏਟ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੀ ਐਫੀਲੀਏਟ ਆਈਡੀ ਕਿਵੇਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੀਏ ਬਾਰੇ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
pa_IN: ਸੇਵਾਵਾਂ, ਕੀਮਤ, ਵਰਤੋਂ ਦੀਆਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਅਤੇ ਗੂਗਲ ਜਿਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨਾ ਹੈ ਬਾਰੇ ਟਯੂਟੋਰਿਅਲ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
pa_IN: ਸੇਵਾਵਾਂ ਦੀਆਂ ਕੀਮਤਾਂ, ਕੀਮਤ, ਵਰਤੋਂ ਦੀਆਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਅਤੇ ਹੋਰ ਲਈ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: Force to first search around a specific latitude longitude. The option value must be provided as a string: latitude,longitude (e.g. 12.232,23.1). The default is to search around the location of the user determined via his IP address (geoip).
pa_IN: ਪਹਿਲਾਂ ਕਿਸੇ ਖਾਸ ਵਿਥਕਾਰ ਲੰਬਾਈ ਦੇ ਦੁਆਲੇ ਖੋਜ ਕਰਨ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ ਕਰੋ. ਵਿਕਲਪ ਦਾ ਮੁੱਲ ਇੱਕ ਸਤਰ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰਨਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ: ਵਿਥਕਾਰ, ਲੰਬਕਾਰ (ਉਦਾਹਰਣ ਲਈ 12.232,23.1). ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਉਸ ਦੇ IP ਐਡਰੈਸ (ਜੀਓਆਈਪੀ) ਦੁਆਰਾ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਦੇ ਆਸ ਪਾਸ ਖੋਜ ਕਰਨੀ ਹੈ.

en: Format
pa_IN: ਫਾਰਮੈਟ

en: Free trial license valid until
pa_IN: ਮੁਫਤ ਟ੍ਰਾਇਲ ਲਾਇਸੈਂਸ ਉਦੋਂ ਤਕ ਵੈਧ ਹੈ

en: French
pa_IN: ਫ੍ਰੈਂਚ

en: French (Canada)
pa_IN: ਫ੍ਰੈਂਚ (ਕਨੇਡਾ)

en: French (France)
pa_IN: ਫ੍ਰੈਂਚ (ਫਰਾਂਸ)

en: From
pa_IN: ਤੋਂ

en: Frontend
pa_IN: ਅਗਰਾਂਤ

en: Fullscreen
pa_IN: ਪੂਰਾ ਸਕਰੀਨ

en: Fullscreen button
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਬਟਨ

en: Fullscreen endpoint
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਦਾ ਅੰਤ

en: Fullscreen map
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਦਾ ਨਕਸ਼ਾ

en: GPX
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ

en: GPX URL
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ ਯੂਆਰਐਲ

en: GPX control
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ ਕੰਟਰੋਲ

en: GPX download
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ ਡਾ .ਨਲੋਡ

en: GPX download button
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ ਡਾਉਨਲੋਡ ਬਟਨ

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
pa_IN[0]: ਜੀਪੀਐਕਸ ਟਰੈਕ <span class="count">(%s)</span>
pa_IN[1]: ਜੀਪੀਐਕਸ ਟਰੈਕ <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ ਟਰੈਕ

en: Galician
pa_IN: ਗੈਲੀਸ਼ਿਅਨ

en: General
pa_IN: ਜਨਰਲ

en: Geo sitemap endpoint
pa_IN: ਜੀਓ ਸਾਈਟਮੈਪ ਐਂਡ ਪੁਆਇੰਟ

en: GeoJSON
pa_IN: ਜੀਓਜਸਨ

en: GeoJSON button
pa_IN: ਜੀਓਜਸਨ ਬਟਨ

en: GeoJSON export
pa_IN: ਜੀਓਜਸਨ ਨਿਰਯਾਤ

en: GeoRSS export
pa_IN: ਜੀਓਆਰਐਸਐਸ ਨਿਰਯਾਤ

en: GeoRss button
pa_IN: ਜੀਓਆਰਐਸ ਬਟਨ

en: Geocoding
pa_IN: ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ

en: Geocoding bounds
pa_IN: ਜਿਓਕੋਡਿੰਗ ਦੀਆਂ ਹੱਦਾਂ

en: Geocoding error
pa_IN: ਜਿਓਕੋਡਿੰਗ ਗਲਤੀ

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
pa_IN: ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਇੱਕ ਸਥਾਨ ਦੇ ਵੇਰਵੇ - ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਇੱਕ ਪਤਾ, ਨਾਮ ਜਾਂ ਸਥਾਨ - ਨੂੰ ਧਰਤੀ ਦੀ ਸਤਹ ਦੇ ਇੱਕ ਸਥਾਨ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਦੀ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਹੈ.

en: Geocoding provider
pa_IN: ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਪ੍ਰਦਾਤਾ

en: Geocoding settings
pa_IN: ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Geolocation error
pa_IN: ਭੂਗੋਲਿਕ ਸਥਾਨ ਗਲਤੀ

en: Georgian
pa_IN: ਜਾਰਜੀਅਨ

en: German
pa_IN: ਜਰਮਨ

en: German (Germany)
pa_IN: ਜਰਮਨ (ਜਰਮਨੀ)

en: Gesture handling
pa_IN: ਸੰਕੇਤ ਪਰਬੰਧਨ

en: Get a non-expiring license key
pa_IN: ਨਾ-ਖਤਮ ਹੋਣ ਵਾਲੀ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
pa_IN: %1$s 'ਤੇ ਇਕ ਅਣ-ਖਤਮ ਹੋਣ ਵਾਲੀ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ ਅਤੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰੋ.

en: Get directions
pa_IN: ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Globally enables or disables the GeoJSON, KML and GeoRSS export endpoints for all maps.
pa_IN: ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਜੀਓਜੇਸਨ, ਕੇਐਮਐਲ ਅਤੇ ਜੀਓਆਰਐਸਐਸ ਨਿਰਯਾਤ ਅੰਤ ਬਿੰਦੂਆਂ ਨੂੰ ਗਲੋਬਲ ਤੌਰ 'ਤੇ ਯੋਗ ਜਾਂ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾਉਂਦੇ ਹਨ.

en: Globally enables or disables the fullscreen endpoint for all maps.
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਤੌਰ 'ਤੇ ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਐਂਡ ਪੁਆਇੰਟ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਜਾਂ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾਉਂਦਾ ਹੈ.

en: Globally enables or disables the geo sitemap endpoint %1$s
pa_IN: ਗਲੋਬਲ ਤੌਰ ਤੇ ਜੀਓ ਸਾਈਟਮੈਪ ਐਂਡਪੁਆਇੰਟ %1$s ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਜਾਂ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: Google Maps (worldwide)
pa_IN: ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ (ਵਿਸ਼ਵਵਿਆਪੀ)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
pa_IN: ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਏਪੀਆਈ ਪ੍ਰੀਮੀਅਮ ਯੋਜਨਾ ਸਿਰਫ ਗ੍ਰਾਹਕ

en: Google Maps JavaScript API key
pa_IN: ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ API ਕੁੰਜੀ

en: Google styles
pa_IN: ਗੂਗਲ ਸਟਾਈਲ

en: Greek
pa_IN: ਯੂਨਾਨੀ

en: Grid lines color
pa_IN: ਗਰਿੱਡ ਲਾਈਨਾਂ ਦਾ ਰੰਗ

en: Gujarati
pa_IN: ਗੁਜਰਾਤੀ

en: HERE Maps API key
pa_IN: ਇੱਥੇ ਨਕਸ਼ੇ API ਕੁੰਜੀ

en: HTML filter for popups
pa_IN: ਪੌਪ-ਅਪ ਲਈ HTML ਫਿਲਟਰ

en: Hausa (Latin)
pa_IN: ਹਾਉਸਾ (ਲਾਤੀਨੀ)

en: Health check
pa_IN: ਸਿਹਤ ਜਾਂਚ

en: Heart rate
pa_IN: ਦਿਲ ਧੜਕਣ ਦੀ ਰਫ਼ਤਾਰ

en: HeavyVehicle
pa_IN: ਹੈਵੀਵੀਕਲ

en: Hebrew
pa_IN: ਇਬਰਾਨੀ

en: Height
pa_IN: ਕੱਦ

en: Height of the icons in pixels.
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਦੀ ਉਚਾਈ.

en: Height of the shadow icon in pixels.
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ੈਡੋ ਆਈਕਨ ਦੀ ਉਚਾਈ.

en: Help & Support
pa_IN: ਸਹਾਇਤਾ ਅਤੇ ਸਹਾਇਤਾ

en: Help translate Maps Marker Pro
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਦੇ ਅਨੁਵਾਦ ਵਿੱਚ ਸਹਾਇਤਾ ਕਰੋ

en: Helpdesk
pa_IN: ਹੈਲਪ ਡੈਸਕ

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
pa_IN: ਇੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਹਰੇਕ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੀ ਭੂਮਿਕਾ ਲਈ ਬੈਕਐਂਡ ਸਮਰੱਥਾਵਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਪ੍ਰਬੰਧਕਾਂ ਕੋਲ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਯੋਗਤਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ.

en: Hide changelog
pa_IN: ਚੇਨਜਲੌਗ ਲੁਕਾਓ

en: Hide minimap
pa_IN: ਮਿਨੀਮੈਪ ਲੁਕਾਓ

en: Hindi
pa_IN: ਹਿੰਦੀ

en: Hourly
pa_IN: ਘੰਟਾ

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
pa_IN: ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਦੇ ਬਦਲਣ ਦੀ ਸੰਭਾਵਨਾ ਕਿੰਨੀ ਵਾਰ ਹੁੰਦੀ ਹੈ. ਇਹ ਮੁੱਲ ਸਰਚ ਇੰਜਣਾਂ ਨੂੰ ਆਮ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਉਹ ਪੇਜ ਨੂੰ ਕਿੰਨੀ ਵਾਰ ਘੁੰਮਦੇ ਹਨ ਨਾਲ ਬਿਲਕੁਲ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਖਾਂਦਾ. ਵਾਧੂ ਜਾਣਕਾਰੀ %1$s ਤੇ ਉਪਲਬਧ ਹੈ.

en: Hungarian
pa_IN: ਹੰਗਰੀਅਨ

en: Hybrid
pa_IN: ਹਾਈਬ੍ਰਿਡ

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
pa_IN: ਮੈਂ ਪੜ੍ਹ ਲਿਆ ਹੈ <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> ਅਤੇ <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.

en: ID
pa_IN: ਆਈਡੀ

en: Icelandic
pa_IN: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

en: Icon
pa_IN: ਆਈਕਾਨ

en: Icon anchor
pa_IN: ਆਈਕਨ ਐਂਕਰ

en: Icon replaced successfully
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Icon size
pa_IN: ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Icon to replace
pa_IN: ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

en: Icons
pa_IN: ਆਈਕਾਨ

en: If a popup text is set, it will appear here
pa_IN: ਜੇ ਇਕ ਪੌਪ-ਅਪ ਟੈਕਸਟ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਇਹ ਇੱਥੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
pa_IN: ਜੇ ਖਾਲੀ ਹੈ, "ਵਰਡਪਰੈਸ ਐਡਰੈੱਸ (ਯੂ ਆਰ ਐਲ)" -%1$s - ਵਰਤੇ ਜਾਣਗੇ.

en: If empty, the entire planet will be searched.
pa_IN: ਜੇ ਖਾਲੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਪੂਰੇ ਗ੍ਰਹਿ ਦੀ ਖੋਜ ਕੀਤੀ ਜਾਏਗੀ.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
pa_IN: ਜੇ ਖਾਲੀ ਹੈ, ਵਰਡਪਰੈਸ ਵਿੱਚ ਨਿਰਧਾਰਤ ਭਾਸ਼ਾ ਵਰਤੀ ਜਾਏਗੀ.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
pa_IN: ਜੇ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਤਾਂ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਅਸਾਨੀ ਨਾਲ ਲੱਭਣ ਅਤੇ ਪਾਉਣ ਲਈ ਪੋਸਟ ਅਤੇ ਪੇਜ ਸੰਪਾਦਨ ਸਕ੍ਰੀਨਾਂ ਤੇ ਟਿੰਨੀਐਮਸੀਈ ਸੰਪਾਦਕ ਦੇ ਉੱਪਰ ਇੱਕ "ਸੰਮਿਲਿਤ ਕਰੋ" ਬਟਨ ਸ਼ਾਮਲ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
pa_IN: ਜੇ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਅਤੇ %1$s ਪਲੱਗਇਨ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੈ, ਕੇ ਐਮ ਐਲ ਲਿੰਕ ਆਪਣੇ ਆਪ ਸਾਈਟਮੈਪ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਹੋ ਜਾਣਗੇ.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
pa_IN: ਜੇ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਅਤੇ %1$s ਪਲੱਗਇਨ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੈ, ਜੀਓ ਸਾਈਟਮੈਪ ਆਪਣੇ ਆਪ ਹੀ ਸਾਈਟਮੈਪ ਇੰਡੈਕਸ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਹੋ ਜਾਵੇਗਾ.

en: If enabled, maps will only be loaded after they become visible in the viewport.
pa_IN: ਜੇ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਤਾਂ ਨਕਸ਼ੇ ਸਿਰਫ ਉਦੋਂ ਲੋਡ ਹੋਣਗੇ ਜਦੋਂ ਉਹ ਵਿ viewਪੋਰਟ ਵਿਚ ਦਿਖਾਈ ਦੇਣਗੇ.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
pa_IN: ਜੇ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਤਾਂ ਵਰਡਪ੍ਰੈਸ ਐਡਮਿਨ ਬਾਰ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਡਰਾਪਡਾਉਨ ਮੀਨੂੰ ਦਿਖਾਓ.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
pa_IN: ਜੇ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਤਾਂ ਐਡਮਿਨ ਡੈਸ਼ਬੋਰਡ 'ਤੇ ਇਕ ਵਿਜੇਟ ਦਿਖਾਉਂਦਾ ਹੈ ਜੋ ਨਕਸ਼ੇਮਾਰਕਰ.ਕਾੱਮ ਤੋਂ ਨਵੀਨਤਮ ਮਾਰਕਰਾਂ ਅਤੇ ਬਲੌਗ ਪੋਸਟਾਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
pa_IN: ਜੇ ਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਗ਼ਲਤ ਕੋਡ ਦੇ ਟੀਕੇ ਨੂੰ ਰੋਕਣ ਲਈ ਅਸਮਰਥਿਤ ਕੋਡ ਟੈਗ ਪੌਪ-ਅਪਸ ਤੋਂ ਵੱਖ ਕਰ ਲਏ ਗਏ ਹਨ.

en: If set, only tiles inside these bounds will be loaded
pa_IN: ਜੇਕਰ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਇਹਨਾਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਦੇ ਅੰਦਰ ਸਿਰਫ ਟਾਇਲਾਂ ਹੀ ਭਰੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
pa_IN: ਜੇ ਡਾਉਨਲੋਡ ਆਪਣੇ ਆਪ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ, ਤਾਂ <a href="%1$s"> ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ </a>

en: If the list is set to right or left and the width of the map falls below this value, the list will be shown below the map instead
pa_IN: ਜੇ ਸੂਚੀ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਜਾਂ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਇਸ ਮੁੱਲ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਆਉਂਦੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਸੂਚੀ ਨੂੰ ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ.

en: If using the authenticated API, the API key to use.
pa_IN: ਜੇ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ API ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ, ਵਰਤਣ ਲਈ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ.

en: If using the authenticated API, the Application ID to use.
pa_IN: ਜੇ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਏਪੀਆਈ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਆਈਡੀ.

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਏਪੀਆਈ ਪ੍ਰੀਮੀਅਮ ਯੋਜਨਾ ਦੇ ਗਾਹਕ ਹੋ, ਤਾਂ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉੱਪਰ ਪ੍ਰਮਾਣੀਕਰਣ ਵਿਧੀ ਨੂੰ  "%1$s" ਵਿੱਚ ਬਦਲੋ ਅਤੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਪ੍ਰਮਾਣ ਪੱਤਰ ਭਰੋ, ਜੋ ਤੁਹਾਨੂੰ ਗੂਗਲ ਦੁਆਰਾ ਸਵਾਗਤ ਈਮੇਲ ਵਿੱਚ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਇਆ ਹੈ.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਲਾਇਸੈਂਸ ਨੂੰ ਲੈ ਕੇ ਕੋਈ ਮੁਸ਼ਕਲ ਹੈ, ਤਾਂ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.

en: If you have any questions or experience issues, please use one of the following support channels.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਈ ਪ੍ਰਸ਼ਨ ਜਾਂ ਤਜਰਬੇ ਦੇ ਮੁੱਦੇ ਹਨ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਸਹਾਇਤਾ ਚੈਨਲਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਮੌਜੂਦਾ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਇਸ ਸੰਸਕਰਣ ਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੁਰਾਣੇ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਸਥਾਪਨਾ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਵਰਜਨ %1$s ਵਿੱਚ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first. For more information, please see the <a href="%2$s">data migration tool</a>.
pa_IN: f ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਮੌਜੂਦਾ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਇਸ ਸੰਸਕਰਣ ਤੇ ਕਾਪੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੁਰਾਣੇ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਸਥਾਪਨਾ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਵਰਜਨ %1$s ਵਿੱਚ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ. ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%2$s"> ਡਾਟਾ ਮਾਈਗ੍ਰੇਸ਼ਨ ਟੂਲ </a> ਵੇਖੋ.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਕ ਨਿੱਜੀ ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨਾ ਪਏਗਾ. ਸੇਵਾਵਾਂ ਦੀਆਂ ਕੀਮਤਾਂ, ਕੀਮਤ, ਵਰਤੋਂ ਦੀਆਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਅਤੇ ਹੋਰ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇੱਥੇ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਨਿੱਜੀ ਇੱਥੇ ਖਾਤਾ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨਾ ਪਏਗਾ. ਟਿutorialਟੋਰਿਅਲ ਲਈ, ਸੇਵਾਵਾਂ ਦੀਆਂ ਕੀਮਤਾਂ, ਕੀਮਤ, ਵਰਤੋਂ ਦੀਆਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਅਤੇ ਹੋਰ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: If you want to use TomTom Maps, you have to register a personal TomTom account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਟੌਮਟੋਮ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਨਿੱਜੀ ਟੌਮ ਟੋਮ ਖਾਤਾ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨਾ ਪਏਗਾ. ਟਿਟੋਰਿਅਲ ਲਈ, ਸੇਵਾਵਾਂ ਦੀਆਂ ਕੀਮਤਾਂ, ਕੀਮਤ, ਵਰਤੋਂ ਦੀਆਂ ਸੀਮਾਵਾਂ ਅਤੇ ਹੋਰ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਟਿਕਾਣਾ ਪੱਖਪਾਤ ਨਹੀਂ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਪੂਰੀ ਦੁਨੀਆਂ ਨੂੰ ਘੇਰਨ ਲਈ, ਸਥਾਨ ਨੂੰ 0,0 ਅਤੇ ਰੇਡੀਅਸ ਨੂੰ 20000000 (20 ਹਜ਼ਾਰ ਕਿਲੋਮੀਟਰ) ਨਿਰਧਾਰਤ ਕਰੋ.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
pa_IN: ਜੇ ਤੁਹਾਡੀ ਭਾਸ਼ਾ ਗੁੰਮ ਹੈ ਜਾਂ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਅਨੁਵਾਦ ਨਹੀਂ ਹੋਈ ਹੈ, ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਵੈਬ-ਅਧਾਰਤ ਅਨੁਵਾਦ ਪਲੇਟਫਾਰਮ 'ਤੇ ਸਹਾਇਤਾ ਲਈ ਸੱਦਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ:

en: Igbo
pa_IN: ਇਗਬੋ

en: Image format
pa_IN: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ

en: Imperial
pa_IN: ਸ਼ਾਹੀ

en: Imperial (metric)
pa_IN: ਇੰਪੀਰੀਅਲ (ਮੀਟ੍ਰਿਕ)

en: Import markers
pa_IN: ਆਯਾਤ ਮਾਰਕਰ

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
pa_IN: ਮਹੱਤਵਪੂਰਣ: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਆਰਡਰ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਨਵੀਨੀਕਰਣ ਖਰੀਦਣ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਦੇ ਅਗਲੇ ਅਪਡੇਟ ਬਟਨ ਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
pa_IN: ਕਿਸੇ ਵੀ ਮੁੱਦੇ ਦੇ ਮਾਮਲੇ ਵਿੱਚ, ਤੁਸੀਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ  <a href="%1$s">ਪਲੱਗਇਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਰੀਸੈਟ </a> ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Inactive (API key required)
pa_IN: ਅਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ (API ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ)

en: Include specific maps
pa_IN: ਖਾਸ ਨਕਸ਼ੇ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Indicator line color
pa_IN: ਸੂਚਕ ਲਾਈਨ ਰੰਗ

en: Indicator line width
pa_IN: ਸੂਚਕ ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ

en: Indonesian
pa_IN: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਅਨ

en: Inertia
pa_IN: ਜੜਤਾ

en: Inertia deceleration
pa_IN: Inertia ਘਟਣਾ

en: Inertia max speed
pa_IN: ਜੜਤਾ ਅਧਿਕਤਮ ਗਤੀ

en: Initial view
pa_IN: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਦ੍ਰਿਸ਼

en: Insert map
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Installation finished - you can now start creating maps!
pa_IN: ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਮੁਕੰਮਲ - ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ ਨਕਸ਼ੇ ਬਣਾਉਣਾ ਅਰੰਭ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ!

en: Integration
pa_IN: ਏਕੀਕਰਣ

en: Interaction
pa_IN: ਗੱਲਬਾਤ ਕਰਨੀ

en: Interface language
pa_IN: ਇੰਟਰਫੇਸ ਭਾਸ਼ਾ

en: Invalid GeoJSON
pa_IN: ਅਵੈਧ ਜਿਓਜੇਸਨ

en: Invalid JSON
pa_IN: ਅਵੈਧ ਜੇ ਐਸ ਐੱਨ

en: Invalid URL
pa_IN: ਅਵੈਧ URL

en: Invalid filename
pa_IN: ਗਲਤ ਫਾਈਲ ਨਾਮ

en: Invalid format
pa_IN: ਅਵੈਧ ਫਾਰਮੈਟ

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
pa_IN: ਅਪ੍ਰਮਾਣਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ. ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ %1$s ਨਾਲ ਅਰੰਭ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Invalid map ID
pa_IN: ਅਵੈਧ ਨਕਸ਼ਾ ID

en: Inverses Y-axis numbering for tiles
pa_IN: ਟਾਈਲਾਂ ਲਈ ਵਾਈ-ਧੁਰੇ ਦੇ ਨੰਬਰ ਨੂੰ ਉਲਟਾਉਂਦਾ ਹੈ

en: Irish
pa_IN: ਆਇਰਿਸ਼

en: Italian
pa_IN: ਇਤਾਲਵੀ

en: Italian (Italy)
pa_IN: ਇਟਲੀ (ਇਟਲੀ)

en: Japanese
pa_IN: ਜਪਾਨੀ

en: JavaScript API
pa_IN: ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਏ.ਪੀ.ਆਈ.

en: JavaScript callback
pa_IN: ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਕਾਲਬੈਕ

en: Jump to marker
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਤੇ ਜਾਓ

en: KML button
pa_IN: KML ਬਟਨ

en: KML export
pa_IN: KML ਨਿਰਯਾਤ

en: Kannada
pa_IN: ਕੰਨੜ

en: Kazakh
pa_IN: ਕਜ਼ਾਖ

en: Keyboard navigation
pa_IN: ਕੀਬੋਰਡ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

en: Keyboard pan delta
pa_IN: ਕੀਬੋਰਡ ਪੈਨ ਡੈਲਟਾ

en: Khmer
pa_IN: ਖਮੇਰ

en: Kinyarwanda
pa_IN: ਕੀਨੀਆਰਵੰਦਾ

en: Kiswahili
pa_IN: ਕਿਸਵਹਿਲੀ

en: Knowledge base
pa_IN: ਗਿਆਨ ਅਧਾਰ

en: Konkani
pa_IN: ਕੋਂਕਣੀ

en: Korean
pa_IN: ਕੋਰੀਅਨ

en: Kyrgyz
pa_IN: ਕਿਰਗਿਜ਼

en: Language
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ

en: Last name
pa_IN: ਆਖੀਰਲਾ ਨਾਂਮ

en: Latest available version:
pa_IN: ਨਵੀਨਤਮ ਉਪਲਬਧ ਸੰਸਕਰਣ:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
pa_IN: www.mapsmarker.com ਤੋਂ ਨਵੀਨਤਮ ਬਲੌਗ ਪੋਸਟਾਂ

en: Latitude
pa_IN: ਵਿਥਕਾਰ

en: Latitude (south), Longitude (west), Latitude (north), Longitude (east)
pa_IN: ਵਿਥਕਾਰ (ਦੱਖਣ), ਲੰਬਕਾਰ (ਪੱਛਮ), ਵਿਥਕਾਰ (ਉੱਤਰ), રેખાંશ (ਪੂਰਬ)

en: Latvian
pa_IN: ਲਾਤਵੀਅਨ

en: Layers
pa_IN: ਪਰਤਾਂ

en: Layers control
pa_IN: ਪਰਤਾਂ ਨਿਯੰਤਰਣ

en: Leave the API key empty if you want to authenticate using App ID and App Code.
pa_IN: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਐਪ ਆਈਡੀ ਅਤੇ ਐਪ ਕੋਡ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ.

en: Left
pa_IN: ਖੱਬੇ

en: Legacy authentication
pa_IN: ਪੁਰਾਤਨ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Libraries, services and images
pa_IN: ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀਆਂ, ਸੇਵਾਵਾਂ ਅਤੇ ਚਿੱਤਰ

en: License
pa_IN: ਲਾਇਸੈਂਸ

en: License Key
pa_IN: ਲਾਇਸੰਸ ਕੁੰਜੀ

en: License key missing
pa_IN: ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: License registered to
pa_IN: ਨੂੰ ਲਾਇਸੈਂਸ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤਾ

en: License settings
pa_IN: ਲਾਇਸੈਂਸ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Line cap
pa_IN: ਲਾਈਨ ਕੈਪ

en: Line color
pa_IN: ਲਾਈਨ ਰੰਗ

en: Line join
pa_IN: ਲਾਈਨ ਸ਼ਾਮਲ

en: Line width
pa_IN: ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ

en: List
pa_IN: ਸੂਚੀ

en: List action
pa_IN: ਸੂਚੀ ਕਾਰਵਾਈ

en: List all maps
pa_IN: ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਬਣਾਓ

en: List all markers
pa_IN: ਸਾਰੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਬਣਾਓ

en: Lithuanian
pa_IN: ਲਿਥੁਆਨੀਅਨ

en: Loading changelog, please wait ...
pa_IN: ਚੇਨਲੌਗ ਲੋਡ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਡੀਕ ਕਰੋ ...

en: Locate button
pa_IN: ਬਟਨ ਨੂੰ ਲੱਭੋ

en: Location
pa_IN: ਟਿਕਾਣਾ

en: Location biasing
pa_IN: ਸਥਾਨ ਪੱਖਪਾਤ

en: LocationIQ
pa_IN: ਟਿਕਾਣਾ IQ

en: LocationIQ Geocoding API key
pa_IN: ਸਥਿਤੀ ਆਈਕਿ Ge ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ

en: Locator
pa_IN: ਲੋਕੇਟਰ

en: Locator fill color
pa_IN: ਲੋਕੇਟਰ ਫਿਲ ਰੰਗ

en: Locator fill opacity
pa_IN: ਲੋਕੇਟਰ ਭਰਨ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Locator radius
pa_IN: ਲੋਕੇਟਰ ਦਾ ਘੇਰਾ

en: Locator stroke
pa_IN: ਲੋਕੇਟਰ ਸਟਰੋਕ

en: Locator stroke color
pa_IN: ਲੋਕੇਟਰ ਸਟਰੋਕ ਰੰਗ

en: Locator stroke weight
pa_IN: ਲੋਕੇਟਰ ਸਟਰੋਕ ਭਾਰ

en: Longitude
pa_IN: ਲੰਬਕਾਰ

en: Luxembourgish
pa_IN: ਲਕਸਮਬਰਗੀ

en: Macedonian
pa_IN: ਮਕਦੂਨੀਅਨ

en: Malay
pa_IN: ਮਾਲੇਈ

en: Malay (Malaysia)
pa_IN: ਮਾਲੇਈ (ਮਲੇਸ਼ੀਆ)

en: Malayalam
pa_IN: ਮਲਿਆਲਮ

en: Maltese
pa_IN: ਮਾਲਟੀਜ਼

en: Manage GPX tracks
pa_IN: GPX ਟਰੈਕ ਪ੍ਰਬੰਧਿਤ ਕਰੋ

en: Maori
pa_IN: ਮਾਓਰੀ

en: Map
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ

en: Map ID missing
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ID ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Map Icons Collection
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਆਈਕਾਨ ਭੰਡਾਰ

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
pa_IN: <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> ਨਾਲ ਬਣਾਇਆ ਨਕਸ਼ਾ ਅਪ੍ਰਮਾਣਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕਾਰਨ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਸਾਈਟ ਮਾਲਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ.

en: Map dimensions
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਮਾਪ

en: Map missing
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਗੁੰਮ ਗਿਆ

en: Map not found
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Map saved successfully
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Map settings for new maps
pa_IN: ਨਵੇਂ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਨਕਸ਼ਾ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Map tiles by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਨਕਸ਼ਾ ਟਾਈਲਾਂ

en: Map type
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
pa_IN: ਮੈਪਕੁਐਸਟ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ %1$s ਟ੍ਰਾਂਜੈਕਸ਼ਨ / ਮਹੀਨੇ ਅਤੇ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ %2$s ਬੇਨਤੀਆਂ / ਸੈਕਿੰਡ ਨੂੰ ਇੱਕ ਮੁਫਤ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਦੇ ਨਾਲ ਸਹਾਇਕ ਹੈ. ਉੱਚ ਕੋਟੇ ਮੰਗ ਤੇ ਉਪਲਬਧ ਹਨ - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
pa_IN: MapQuest ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ API ਕੁੰਜੀ

en: Maps
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ - ਵਰਡਪ੍ਰੈਸ ਲਈ # 1 ਮੈਪਿੰਗ ਪਲੱਗਇਨ

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ - ਪਲੱਗਇਨ ਅਪਡੇਟ ਉਪਲਬਧ!

en: Maps Marker Pro 3.1.1 data migration
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ 3.1.1 ਡਾਟਾ ਮਾਈਗਰੇਸ਼ਨ

en: Maps Marker Pro 4.0 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating Maps Marker 3.1.1.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ. ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸਕਰੈਚ ਤੋਂ ਮੁੜ ਲਿਖਿਆ ਗਿਆ ਸੀ ਅਤੇ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਡਾਟਾਬੇਸ structureਾਂਚਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਹੋਇਆ ਸੀ. ਨਤੀਜੇ ਵਜੋਂ, ਮੌਜੂਦਾ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਮਾਈਗਰੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ. ਇਸ ਨੂੰ ਜਿੰਨਾ ਸੰਭਵ ਹੋ ਸਕੇ ਖਤਰੇ ਤੋਂ ਮੁਕਤ ਕਰਨ ਲਈ, ਪਲੱਗਇਨ ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਨਾਮ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ (ਜਿਸਦਾ ਅਰਥ ਹੈ ਕਿ ਇਸਨੂੰ ਵਰਡਪਰੈਸ ਦੁਆਰਾ ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਪਲੱਗਇਨ ਮੰਨਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ) ਅਤੇ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਡਾਟਾਬੇਸ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ. ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੁਰਾਣੇ ਪਲੱਗਇਨ ਤੇ ਅਸਾਨੀ ਨਾਲ ਵਾਪਸ ਜਾਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਜੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮੱਸਿਆ ਦਾ ਸਾਹਮਣਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਇਸ ਸੰਸਕਰਣ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾ ਕੇ ਅਤੇ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ 3.1.1 ਨੂੰ ਮੁੜ ਸਰਗਰਮ ਕਰਨਾ.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਨੂੰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਵਰਜ਼ਨ% 1s ਤੋਂ% 2s ਵਿੱਚ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ!

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. ਇਸ ਸਾਈਟਮੈਪ ਨੂੰ ਹੱਥੀਂ ਕਿਵੇਂ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨਾ ਹੈ ਇਸ ਬਾਰੇ ਸਿੱਖਣ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਵੇਖੋ <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. ਇਸ ਦੇ ਉਲਟ, ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਕਿਰਿਆ ਨੂੰ ਸਵੈਚਾਲਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: Maps Marker Pro includes a JavaScript API, which can be utilized by developers to attach or listen to map events.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਏਪੀਆਈ ਸ਼ਾਮਲ ਹੈ, ਜਿਸ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਵਿਕਾਸਕਰਤਾਵਾਂ ਦੁਆਰਾ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀਆਂ ਘਟਨਾਵਾਂ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਜਾਂ ਸੁਣਨ ਲਈ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ.

en: Maps and markers
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਅਤੇ ਮਾਰਕਰ

en: Maps per page
pa_IN: ਪ੍ਰਤੀ ਪੰਨਾ ਨਕਸ਼ੇ

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
pa_IN: ਮੈਪਸਮਾਰਕਰ ਐਫੀਲੀਏਟ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ - ਹੁਣੇ ਸਾਈਨ ਅਪ ਕਰੋ ਅਤੇ 50% ਤੱਕ ਕਮਿਸ਼ਨ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਮੁੜ ਵਿਕਰੇਤਾ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ - 20% ਦੀ ਛੂਟ ਨਾਲ ਮੁੜ ਵੇਚੋ!

en: MapsMarker.com backlinks
pa_IN: MapsMarker.com ਬੈਕਲਿੰਕਸ

en: Marathi
pa_IN: ਮਰਾਠੀ

en: Marker ID
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ID

en: Marker list
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸੂਚੀ

en: Marker mode
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਮੋਡ

en: Marker name
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਨਾਮ

en: Marker saved successfully
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋਇਆ

en: Marker settings for new markers
pa_IN: ਨਵੇਂ ਮਾਰਕਰਾਂ ਲਈ ਮਾਰਕਰ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Marker shadow
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸ਼ੈਡੋ

en: Marker will only appear on maps within the set time span
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਸਿਰਫ ਨਿਰਧਾਰਤ ਸਮੇਂ ਦੇ ਅੰਦਰ ਨਕਸ਼ਿਆਂ 'ਤੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ

en: Marker with ID %1$s not found
pa_IN: ਆਈਡੀ %1$s ਵਾਲਾ ਮਾਰਕਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Marker with ID %1$s updated
pa_IN: ਆਈਡੀ %1$s ਵਾਲਾ ਮਾਰਕਰ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ

en: Markers per page
pa_IN: ਪ੍ਰਤੀ ਪੰਨੇ ਮਾਰਕਰ

en: Max bounds
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਸੀਮਾ

en: Max cluster radius
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਕਲੱਸਟਰ ਦਾ ਘੇਰਾ

en: Max height
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਉਚਾਈ

en: Max interval
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਅੰਤਰਾਲ

en: Max width
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਚੌੜਾਈ

en: Max zoom
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਜ਼ੂਮ

en: Maximum upload size exceeded
pa_IN: ਅਧਿਕਤਮ ਅਪਲੋਡ ਦਾ ਆਕਾਰ ਵੱਧ ਗਿਆ

en: Maximum zoom level for which the server has tiles available
pa_IN: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਜਿਸ ਲਈ ਸਰਵਰ ਕੋਲ ਟਾਇਲਸ ਉਪਲਬਧ ਹਨ

en: Metadata
pa_IN: ਮੈਟਾਡੇਟਾ

en: Metric
pa_IN: ਮੀਟਰਿਕ

en: Metric (imperial)
pa_IN: ਮੀਟਰਿਕ (ਸ਼ਾਹੀ)

en: Metric units
pa_IN: ਮੀਟ੍ਰਿਕ ਯੂਨਿਟ

en: Min width
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਚੌੜਾਈ

en: Min zoom
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਜ਼ੂਮ

en: Minimap
pa_IN: ਮਿਨੀਮੈਪ

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
pa_IN: ਭੂ-ਕੋਡਿੰਗ ਪ੍ਰਦਾਤਾ ਨੂੰ ਬੇਨਤੀ ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਮਾਤਰਾ ਜਿਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਟਾਈਪ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ.

en: Minimum zoom level for which the server has tiles available
pa_IN: ਘੱਟੋ ਘੱਟ ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਜਿਸ ਲਈ ਸਰਵਰ ਕੋਲ ਟਾਇਲਸ ਉਪਲਬਧ ਹਨ

en: Misc
pa_IN: ਫੁਟਕਲ

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
pa_IN: ਗੁੰਮ (ਗੁੰਮ ਹੋਏ ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ ਵਾਲੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਦਾ ਜੀਓਕੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ)

en: Missing address for geocoding
pa_IN: ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਲਈ ਗੁੰਮ ਪਤਾ

en: Missing marker ID
pa_IN: ਗੁੰਮ ਮਾਰਕਰ ਆਈਡੀ

en: Missing or incomplete coordinates
pa_IN: ਗੁੰਮ ਜਾਂ ਅਧੂਰੇ ਤਾਲਮੇਲ

en: Miter
pa_IN: ਮੀਟਰ

en: Miter-Clip
pa_IN: ਮੀਟਰ-ਕਲਿੱਪ

en: Mongolian (Cyrillic)
pa_IN: ਮੰਗੋਲੀਆਈ (ਸਿਰਿਲਿਕ)

en: Monthly
pa_IN: ਮਾਸਿਕ

en: Move markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਮੂਵ ਕਰੋ

en: Move markers to a map
pa_IN: ਮਾਰਕਰਾਂ ਨੂੰ ਨਕਸ਼ੇ 'ਤੇ ਲੈ ਜਾਓ

en: Move objects to map copies
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਕਾਪੀਆਂ ਲਈ ਆਬਜੈਕਟਸ ਨੂੰ ਮੂਵ ਕਰੋ

en: Moving
pa_IN: ਚਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Moving time
pa_IN: ਚਲਦਾ ਸਮਾਂ

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
pa_IN: ਸਿਰਫ ਮਲਟੀਸਾਈਟ: ਸਾਰੇ ਸਬਸਾਈਟਾਂ ਤੇ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਵੀ ਕਰੋ

en: Name
pa_IN: ਨਾਮ

en: Name of the layer
pa_IN: ਪਰਤ ਦਾ ਨਾਮ

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
pa_IN: ਫੁਲਸਕ੍ਰੀਨ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਜਾਂ ਏਪੀਆਈ ਐਂਡ ਪੁਆਇੰਟਸ ਲਈ ਸੁੰਦਰ ਲਿੰਕ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੈ.

en: Nepali (Nepal)
pa_IN: ਨੇਪਾਲੀ (ਨੇਪਾਲ)

en: Never
pa_IN: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: New icons will be uploaded to the following directory
pa_IN: ਹੇਠਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਨਵੇਂ ਆਈਕਾਨ ਅਪਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ

en: New marker added
pa_IN: ਨਵਾਂ ਮਾਰਕਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ

en: New shape settings
pa_IN: ਨਵੀਂ ਸ਼ਕਲ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: New shortcode
pa_IN: ਨਵਾਂ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ

en: New tab
pa_IN: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

en: News via RSS
pa_IN: ਆਰਐਸਐਸ ਦੁਆਰਾ ਖ਼ਬਰਾਂ

en: News via email
pa_IN: ਈਮੇਲ ਰਾਹੀ ਖ਼ਬਰਾਂ

en: No elevation data available
pa_IN: ਕੋਈ ਉਚਾਈ ਡਾਟਾ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No geographical data found
pa_IN: ਕੋਈ ਭੂਗੋਲਿਕ ਡੇਟਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: No maps selected
pa_IN: ਕੋਈ ਨਕਸ਼ੇ ਨਹੀਂ ਚੁਣੇ ਗਏ

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
pa_IN: ਕੋਈ ਮਾਰਕਰ ਮੈਪ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ - ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ "ਮਾਈਗ੍ਰੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ" ਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ.

en: No markers found
pa_IN: ਕੋਈ ਮਾਰਕਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: No preview
pa_IN: ਕੋਈ ਪੂਰਵਦਰਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

en: No preview - save and reload to see changes
pa_IN: ਕੋਈ ਪੂਰਵਦਰਸ਼ਨ ਨਹੀਂ - ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਵੇਖਣ ਲਈ ਸੇਵ ਅਤੇ ਰੀਲੋਡ ਕਰੋ

en: No results
pa_IN: ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ

en: No supported multilingual plugin found
pa_IN: ਕੋਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਬਹੁਭਾਸ਼ਾਈ ਪਲੱਗਇਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: No supported multilingual plugin installed.
pa_IN: ਕੋਈ ਸਮਰਥਿਤ ਬਹੁਭਾਸ਼ਾਈ ਪਲੱਗਇਨ ਸਥਾਪਤ ਨਹੀਂ ਹੈ.

en: No wrap
pa_IN: ਕੋਈ ਲਪੇਟ ਨਹੀਂ

en: None
pa_IN: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Nonzero
pa_IN: ਨਾਨਜ਼ਰੋ

en: Norwegian
pa_IN: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ

en: Norwegian (Bokmål)
pa_IN: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ (ਬੋਕਮਾਲ)

en: Norwegian (Nynorsk)
pa_IN: ਨਾਰਵੇਜੀਅਨ (ਨੈਨੋਰਸਕ)

en: Not assigned to any map
pa_IN: ਕਿਸੇ ਵੀ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਨਿਰਧਾਰਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Not used in any content
pa_IN: ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮਗਰੀ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
pa_IN: ਨੋਟ: ਮਾਰਕਰ ਸਿਰਫ ਅਸਾਈਨਡ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ, ਪਰ ਮਿਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ.

en: Number of markers to show:
pa_IN: ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਮਾਰਕਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ:

en: OK
pa_IN: ਠੀਕ ਹੈ

en: Odia
pa_IN: ਓਡੀਆ

en: Off
pa_IN: ਬੰਦ

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
pa_IN: ਬੰਦ (ਗੁੰਮ ਹੋਏ ਕੋਆਰਡੀਨੇਟਸ ਵਾਲੇ ਮਾਰਕਰ ਛੱਡ ਦਿੱਤੇ ਜਾਣਗੇ)

en: On
pa_IN: ਚਾਲੂ

en: On (all markers will be geocoded)
pa_IN: ਚਾਲੂ (ਸਾਰੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਦਾ ਜੀਓਕੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ)

en: On demand
pa_IN: ਮੰਗ ਉੱਤੇ

en: Once
pa_IN: ਇਕ ਵਾਰ

en: Once the error is resolved, please click the update button. If you need further assistance, you can <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
pa_IN: ਇੱਕ ਵਾਰ ਗਲਤੀ ਦਾ ਹੱਲ ਹੋ ਗਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਅਪਡੇਟ ਬਟਨ ਤੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ. ਜੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੋਰ ਸਹਾਇਤਾ ਦੀ ਜਰੂਰਤ ਹੈ, ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ <a href="%1$s" target="_blank"> ਸਹਾਇਤਾ ਟਿਕਟ ਖੋਲ੍ਹ ਸਕਦੇ ਹੋ </a>.

en: One result
pa_IN: ਇਕ ਨਤੀਜਾ

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the %1$s!
pa_IN: ਸਿਰਫ ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੇ ਮੁੱਲ ਬਦਲੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ %1$s ਤੋਂ ਮਾਰਕਰ ਜਾਂ ਸ਼ੈਡੋ ਆਈਕਾਨਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ!

en: Only markers from these maps
pa_IN: ਇਹਨਾਂ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਤੋਂ ਸਿਰਫ ਮਾਰਕਰ

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
pa_IN: ਸਿਰਫ ਇਸ ਵਿਕਲਪ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਵਰਡਪਰੈਸ ਫੋਲਡਰ ਦੇ URL ਤੇ ਸੈਟ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਮੁਸ਼ਕਲਾਂ ਦਾ ਸਾਹਮਣਾ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਜਾਂ ਸਹਾਇਤਾ ਦੁਆਰਾ ਇਸਦੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ!

en: Opacity
pa_IN: ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Opacity of the layer
pa_IN: ਪਰਤ ਦਾ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Open Media Library
pa_IN: ਓਪਨ ਮੀਡੀਆ ਲਾਇਬ੍ਰੇਰੀ

en: Open link
pa_IN: ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open on hover
pa_IN: ਹੋਵਰ ਤੇ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open popup
pa_IN: ਖੋਲ੍ਹੋ ਪੌਪ-ਅਪ

en: Open standalone map in fullscreen mode
pa_IN: ਫੁੱਲਸਕ੍ਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿਚ ਇਕੱਲੇ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Option A: activate an unexpiring license key
pa_IN: ਵਿਕਲਪ ਏ: ਅਣ-ਖਤਮ ਹੋਣ ਵਾਲੀ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Option B: get a personalized trial license key
pa_IN: ਵਿਕਲਪ ਬੀ: ਇੱਕ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਟ੍ਰਾਇਲ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Option C: get an anonymous trial license key
pa_IN: ਵਿਕਲਪ ਸੀ: ਅਗਿਆਤ ਟ੍ਰਾਇਲ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid shortcodes, for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
pa_IN: ਬੈਕਐਂਡ ਵਿੱਚ ਗਲੋਬਲ ਐਡਮਿਨਿਸਟ੍ਰੋਟਰ ਨੋਟਿਸਾਂ ਦਾ ਵਿਕਲਪ (ਪਲੱਗਇਨ ਦੀਆਂ ਅਸੰਗਤਤਾਵਾਂ ਜਾਂ ਗਲਤ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ, ਉਦਾਹਰਣ ਵਜੋਂ). ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਧਿਆਨ ਰੱਖੋ ਕਿ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਲੁਕਾਉਣ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਵਜੋਂ ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ ਰੀਲੀਜ਼ਾਂ ਵਿੱਚ ਲੱਭੀਆਂ ਪਲੱਗਇਨ ਇਨਕਮਪਿਟੀਬਲਾਈਟਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਾ ਦਿੱਤੀ ਜਾਏ!

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
pa_IN: ਕੇਐਮਐਲ ਫਾਈਲਾਂ ਵਿੱਚ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਅਤੇ ਸਕ੍ਰੀਨ ਓਵਰਲੇਅ ਤੇ ਬੈਕਸਲਿੰਕਸ ਨੂੰ ਨਕਸ਼ੇ ਤੇ ਮਾਰਮਾਰਕਮਰ.ਕਾੱਮ ਤੇ ਓਹਲੇ ਕਰਨ ਦਾ ਵਿਕਲਪ.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
pa_IN: ਵਿਕਲਪਕ ਕੰਪੋਨੈਂਟ ਫਿਲਟਰ, ਇੱਕ ਪਾਈਪ (|) ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੇ. ਹਰੇਕ ਕੰਪੋਨੈਂਟ ਫਿਲਟਰ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਕੰਪੋਨੈਂਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ: ਮੁੱਲ ਜੋੜਾ ਅਤੇ ਜੀਓਕੋਡਰ ਤੋਂ ਨਤੀਜਿਆਂ ਨੂੰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪ੍ਰਤਿਬੰਧਿਤ ਕਰਦਾ ਹੈ. ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
pa_IN: ਵਿਕਲਪੀ ਖੇਤਰ ਕੋਡ, ਇੱਕ ਸੀਸੀਟੀਐਲਡੀ (ਦੇਸ਼ ਦਾ ਕੋਡ ਚੋਟੀ-ਪੱਧਰ ਦਾ ਡੋਮੇਨ) ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ. ਇਹ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਜੀਓਕੋਡਰ ਦੇ ਨਤੀਜਿਆਂ ਨੂੰ ਸਿਰਫ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੀਮਤ ਨਹੀਂ, ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਕਰੇਗਾ. ਸੀਸੀਟੀਐਲਡੀ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: Order by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਆਰਡਰ

en: Overlay
pa_IN: ਓਵਰਲੇਅ

en: Overlays
pa_IN: ਓਵਰਲੇਅਜ਼

en: Overview map
pa_IN: ਸੰਖੇਪ ਨਕਸ਼ੇ

en: PHP version
pa_IN: ਪੀਐਚਪੀ ਸੰਸਕਰਣ

en: Pace
pa_IN: ਗਤੀ

en: Page
pa_IN: ਪੇਜ

en: Pagination
pa_IN: ਸਫ਼ਾ

en: Panel
pa_IN: ਪੈਨਲ

en: Pedestrian
pa_IN: ਪੈਦਲ ਯਾਤਰੀ

en: Permalinks
pa_IN: ਪਰਮਲਿੰਕਸ

en: Permalinks base URL
pa_IN: ਪਰਮਲਿੰਕਸ ਅਧਾਰ URL

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means API links (e.g. fullscreen) will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਏਪੀਆ ਪੁਆਇੰਟਸ ਲਈ ਪੇਰਮਲਿੰਕਸ ਸਹੀ ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹਨ, ਜਿਸਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਏਪੀਆਈ ਲਿੰਕ (ਉਦਾ. ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ) ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਨਗੇ. ਇਸ ਨੂੰ ਠੀਕ ਕਰਨ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%1$s"> ਵਰਡਪਰੈਸ ਏਕੀਕਰਣ ਸੈਟਿੰਗਾਂ</a> ਤੇ ਜਾਓ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਵਰਡਪਰੈਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ URL ਨੂੰ "ਪਰਮੀਲਿੰਕਸ ਬੇਸ ਯੂਆਰਐਲ" ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ.

en: Permalinks slug
pa_IN: ਪਰਮਲਿੰਕਸ ਸਲੱਗ

en: Permanent
pa_IN: ਸਥਾਈ

en: Persian
pa_IN: ਫ਼ਾਰਸੀ

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਧਿਆਨ ਰੱਖੋ ਕਿ %1$s ਤੋਂ ਇਲਾਵਾ ਕਿਸੇ ਵਰਜ਼ਨ ਤੋਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਰੀਸਟੋਰ ਕਰਨ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਵਜੋਂ ਉਹਨਾਂ ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੱਲਾਂ ਤੇ ਵਾਪਸ ਜਾਣ ਲਈ ਇਸ ਵਰਜਨ ਵਿੱਚ ਜੋੜੀ ਗਈ, ਬਦਲੀ ਜਾਂ ਹਟਾਈ ਗਈ ਹੈ.

en: Please click here to finish the installation of Maps Marker Pro.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਦੀ ਸਥਾਪਨਾ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ.

en: Please click here to renew your access to updates and support
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਅਪਡੇਟਾਂ ਅਤੇ ਸਮਰਥਨ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਦਾ ਨਵੀਨੀਕਰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Please do not delete Maps Marker Pro 3.1.1 until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ 3.1.1 ਨੂੰ ਨਾ ਮਿਟਾਓ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਲੈਂਦੇ ਕਿ ਸਾਰਾ ਡਾਟਾ ਸਹੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਮਾਈਗਰੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ. ਅਸੀਂ %1$s ਅਤੇ %2$s ਡਾਟਾਬੇਸ ਟੇਬਲ ਦਾ ਬੈਕਅਪ ਲੈਣ ਦੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕਰਦੇ ਹਾਂ, ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮੇਂ ਮੁੜ ਪ੍ਰਵਾਸ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਦੇ ਯੋਗ ਹੋਣ ਲਈ, ਜੇ ਇਹ ਜ਼ਰੂਰੀ ਹੋ ਜਾਵੇ.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਈਡੀ ਦੀ ਇੱਕ ਕਾਮੇ ਨਾਲ ਵੱਖ ਕੀਤੀ ਸੂਚੀ ਦਾਖਲ ਕਰੋ (ਉਦਾ., 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
pa_IN: ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਦਾਖਲ ਕਰੋ.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਵੈਧ ਈਮੇਲ ਪਤਾ ਦਾਖਲ ਕਰੋ (ਜਾਂ ਅਗਿਆਤ ਟ੍ਰਾਇਲ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰੋ)

en: Please enter your first name
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਪਹਿਲਾ ਨਾਮ ਦਰਜ ਕਰੋ

en: Please enter your last name
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣਾ ਆਖਰੀ ਨਾਮ ਦਾਖਲ ਕਰੋ

en: Please go to the license page for more info.
pa_IN: ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਲਾਇਸੈਂਸ ਪੇਜ ਤੇ ਜਾਓ.

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਇੱਕ ਲਾਇਸੰਸ ਡੋਮੇਨ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ ਜਿਸ ਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ. ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣਾ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਡੋਮੇਨ ਤੇ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>. ਦੀ ਪਾਲਣਾ ਕਰੋ.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਇੱਕ ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੇ ਉਲਟ, ਤੁਸੀਂ <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> ਦੇ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋਵੋਗੇ ਜਾਂ ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਡਾ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੀ ਮਿਆਦ ਖਤਮ ਹੋ ਗਈ ਹੈ ਤਾਂ ਇੱਕ ਰਿਮਾਈਂਡਰ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕੋਗੇ.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਅਪ ਟੂ-ਡੇਟ ਅਤੇ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਰੱਖਣ ਲਈ ਅਪਡੇਟਾਂ ਅਤੇ ਸਹਾਇਤਾ ਲਈ ਆਪਣੀ ਪਹੁੰਚ ਦਾ ਨਵੀਨੀਕਰਣ ਕਰੋ.

en: Please review this plugin on wordpress.org
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ wordpress.org 'ਤੇ ਇਸ ਪਲੱਗਇਨ ਦੀ ਸਮੀਖਿਆ ਕਰੋ

en: Please select the map you want to display
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਹ ਨਕਸ਼ੇ ਚੁਣੋ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਿਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Please select the map you would like to add.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਉਹ ਨਕਸ਼ੇ ਚੁਣੋ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਪਸੰਦੀਦਾ ਨਿਰਦੇਸ਼ ਪ੍ਰਦਾਤਾ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ. ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਦਿਸ਼ਾ ਨਿਰਦੇਸ਼ ਲਿੰਕ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਏਗੀ ਜੇ ਸਮਰਥਤ ਹੈ ਤਾਂ ਹਰੇਕ ਮਾਰਕਰ ਦੇ ਪੌਪ-ਅਪ ਟੈਕਸਟ ਨਾਲ ਜੁੜ ਜਾਂਦੀ ਹੈ.

en: Plugin settings
pa_IN: ਪਲੱਗਇਨ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Plugin version
pa_IN: ਪਲੱਗਇਨ ਵਰਜ਼ਨ

en: Polish
pa_IN: ਪੋਲਿਸ਼

en: Polygon
pa_IN: ਪੌਲੀਗੋਨ

en: Polyline
pa_IN: ਪੋਲੀਲਾਈਨ

en: Popup
pa_IN: ਪੋਪ - ਅਪ

en: Popup anchor
pa_IN: ਪੌਪਅਪ ਐਂਕਰ

en: Portuguese
pa_IN: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Portuguese (Brazil)
pa_IN: ਪੁਰਤਗਾਲੀ (ਬ੍ਰਾਜ਼ੀਲ)

en: Portuguese (Portugal)
pa_IN: ਪੁਰਤਗਾਲੀ (ਪੁਰਤਗਾਲ)

en: Position
pa_IN: ਸਥਿਤੀ

en: Positon
pa_IN: ਪੋਜੀਟੌਨ

en: Powered by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਸੰਚਾਲਿਤ

en: Preferred route profile
pa_IN: ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੂਟ ਪ੍ਰੋਫਾਈਲ

en: Prevents the layer from getting wrapped around the antimeridian
pa_IN: ਐਂਟੀਮੇਰਿਡੀਅਨ ਦੇ ਦੁਆਲੇ ਪਰਤ ਨੂੰ ਲਪੇਟਣ ਤੋਂ ਰੋਕਦਾ ਹੈ

en: Preview
pa_IN: ਝਲਕ

en: Priority for maps
pa_IN: ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਤਰਜੀਹ

en: Provider
pa_IN: ਦੇਣ ਵਾਲੇ

en: Public transport (works only in some areas)
pa_IN: ਜਨਤਕ ਆਵਾਜਾਈ (ਸਿਰਫ ਕੁਝ ਖੇਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਕੰਮ ਕਰਦਾ ਹੈ)

en: Publish
pa_IN: ਪਬਲਿਸ਼

en: Punjabi
pa_IN: ਪੰਜਾਬੀ

en: Punjabi (Arabic)
pa_IN: ਪੰਜਾਬੀ (ਅਰਬੀ)

en: Punjabi (Gurmukhi)
pa_IN: ਪੰਜਾਬੀ (ਗੁਰਮੁਖੀ)

en: Quechua (Peru)
pa_IN: ਕੇਚੂਆ (ਪੇਰੂ)

en: Radius
pa_IN: ਰੇਡੀਅਸ

en: Raster tiles
pa_IN: ਰਾਸਟਰ ਟਾਈਲਾਂ

en: Rate limit savings and performance
pa_IN: ਰੇਟ ਸੀਮਾ ਬਚਤ ਅਤੇ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਨ

en: Recommended
pa_IN: ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕੀਤੀ

en: Rectangle
pa_IN: ਆਇਤਾਕਾਰ

en: Region
pa_IN: ਖੇਤਰ

en: Register strings
pa_IN: ਸਤਰ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Register strings for translation
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ ਲਈ ਤਾਰਾਂ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Remove all markers from a map
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਤੋਂ ਸਾਰੇ ਮਾਰਕਰ ਹਟਾਓ

en: Remove markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਹਟਾਓ

en: Renew your access to updates and support
pa_IN: ਅਪਡੇਟਾਂ ਅਤੇ ਸਹਾਇਤਾ ਲਈ ਆਪਣੀ ਪਹੁੰਚ ਦਾ ਨਵੀਨੀਕਰਣ ਕਰੋ

en: Replace
pa_IN: ਬਦਲੋ

en: Replace marker icons
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਆਈਕਾਨ ਬਦਲੋ

en: Replacement icon
pa_IN: ਤਬਦੀਲੀ ਆਈਕਾਨ

en: Request parameter keys will be uppercase
pa_IN: ਬੇਨਤੀ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਕੁੰਜੀਆਂ ਵੱਡੀਆਂ ਵੱਡੀਆਂ ਹੋਣਗੀਆਂ

en: Resellers
pa_IN: ਵੇਚਣ ਵਾਲੇ

en: Reset
pa_IN: ਰੀਸੈੱਟ

en: Reset button
pa_IN: ਰੀਸੈੱਟ ਬਟਨ

en: Reset database
pa_IN: ਡਾਟਾਬੇਸ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset map view
pa_IN: ਨਕਸ਼ਾ ਦ੍ਰਿਸ਼ ਨੂੰ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Reset settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਰੀਸੈਟ ਕਰੋ

en: Responsive map
pa_IN: ਜਵਾਬਦੇਹ ਨਕਸ਼ਾ

en: Restore backup
pa_IN: ਬੈਕਅਪ ਮੁੜ

en: Restore completed successfully
pa_IN: ਰੀਸਟੋਰ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Restrict to current view
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਦ੍ਰਿਸ਼ ਤੱਕ ਸੀਮਤ

en: Return images with transparency
pa_IN: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ ਨਾਲ ਚਿੱਤਰ ਵਾਪਸ ਕਰੋ

en: Reverse X-axis
pa_IN: ਉਲਟਾ X-axis

en: Reverse Y-axis
pa_IN: ਉਲਟਾ Y-axis

en: Reviews
pa_IN: ਸਮੀਖਿਆਵਾਂ

en: Right
pa_IN: ਸਹੀ

en: Role
pa_IN: ਭੂਮਿਕਾ

en: Romanian
pa_IN: ਰੋਮਾਨੀਅਨ

en: Romanian (Romania)
pa_IN: ਰੋਮਾਨੀਅਨ (ਰੋਮਾਨੀਆ)

en: Round
pa_IN: ਗੋਲ

en: Route type
pa_IN: ਰੂਟ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Russian
pa_IN: ਰੂਸੀ

en: Same tab
pa_IN: ਇੱਕੋ ਟੈਬ

en: Satellite
pa_IN: ਸੈਟੇਲਾਈਟ

en: Save
pa_IN: ਸੇਵ

en: Save current values as defaults for new maps
pa_IN: ਨਵੇਂ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਡਿਫੌਲਟ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save current values as defaults for new markers
pa_IN: ਨਵੇਂ ਮਾਰਕਰਾਂ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ ਨੂੰ ਡਿਫੌਲਟ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Scale
pa_IN: ਸਕੇਲ

en: Scottish Gaelic
pa_IN: ਸਕਾਟਿਸ਼ ਗੈਲਿਕ

en: Scroll wheel zoom
pa_IN: ਸਕ੍ਰੌਲ ਵ੍ਹੀਲ ਜ਼ੂਮ

en: Search
pa_IN: ਖੋਜ

en: Search maps
pa_IN: ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਦੀ ਖੋਜ ਕਰੋ

en: Search markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਖੋਜੋ

en: Security check failed
pa_IN: ਸੁਰੱਖਿਆ ਜਾਂਚ ਅਸਫਲ

en: Select or Upload GPX file
pa_IN: GPX ਫਾਈਲ ਨੂੰ ਚੁਣੋ ਜਾਂ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Select the map you want to display
pa_IN: ਉਹ ਨਕਸ਼ੇ ਚੁਣੋ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

en: Serbian
pa_IN: ਸਰਬੀਅਨ

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
pa_IN: ਸਰਬੀਅਨ (ਸਿਰਿਲਿਕ, ਬੋਸਨੀਆ ਅਤੇ ਹਰਜ਼ੇਗੋਵਿਨਾ)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
pa_IN: ਸਰਬੀਅਨ (ਸਿਰਿਲਿਕ, ਸਰਬੀਆ)

en: Serbian (Latin, Serbia)
pa_IN: ਸਰਬੀਅਨ (ਲਾਤੀਨੀ, ਸਰਬੀਆ)

en: Sesotho sa Leboa
pa_IN: ਸੇਸੋਥੋ ਸਾ ਲੈਬੋਆ

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
pa_IN: ਸਮਰਥਿਤ ਤੇ ਸੈਟ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਸਾਨੀ ਨਾਲ ਬੀਟਾ ਰੀਲੀਜ਼ਾਂ ਵਿੱਚ ਅਪਗ੍ਰੇਡ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ.

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
pa_IN: ਸਮਰੱਥ ਨੂੰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਬੈਕਐਂਡ 'ਤੇ ਸਾਰੇ ਬੈਕਲਿੰਕਸ ਅਤੇ ਲੋਗੋਜ਼ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਨਾਲ ਹੀ ਟੂਲਸ, ਸੈਟਿੰਗਜ਼, ਸਪੋਰਟ, ਲਾਇਸੈਂਸ ਲਈ ਪੇਜਾਂ ਅਤੇ ਮੀਨੂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਸਿਰਫ ਐਡਮਿਨਿਸਟ੍ਰੀ ਲਈ ਦ੍ਰਿਸ਼ਮਾਨ (ਉਪਭੋਗਤਾ ਸਮਰੱਥਾ ਐਕਟੀਵੇਟ_ ਪਲੱਗਇਨ) ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ.

en: Set view
pa_IN: ਸੈੱਟ ਦ੍ਰਿਸ਼

en: Setswana
pa_IN: ਸੇਤਸਵਾਨਾ

en: Settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Settings missing
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਗੁੰਮ ਹਨ

en: Settings reset successfully
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਸਫਲਤਾਪੂਰਕ ਰੀਸੈਟ ਕੀਤੀ ਗਈ

en: Settings saved successfully
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੋ ਗਈਆਂ

en: Settings updated successfully
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਅਪਡੇਟ ਹੋਈ

en: Shadow anchor
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਲੰਗਰ

en: Shadow size
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਅਕਾਰ

en: Shapes added via filters are hidden while this tab is active
pa_IN: ਫਿਲਟਰਾਂ ਰਾਹੀਂ ਜੋੜੀਆਂ ਗਈਆਂ ਸ਼ਕਰੀਆਂ ਉਦੋਂ ਲੁਕੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਹਨ ਜਦੋਂ ਇਹ ਟੈਬ ਕਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਹੈ

en: Share
pa_IN: ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

en: Share URL
pa_IN: ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ ਯੂਆਰਐਲ

en: Share button
pa_IN: ਸ਼ੇਅਰ ਬਟਨ

en: Share text
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

en: Share window
pa_IN: ਸ਼ੇਅਰ ਵਿੰਡੋ

en: Shortcode
pa_IN: ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ

en: Shortcode API
pa_IN: ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਏ.ਪੀ.ਆਈ.

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
pa_IN: ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਲਈ ਸ਼ੌਰਟ ਕੋਡ - ਉਦਾਹਰਣ: [mapmasker map ="1"]

en: Shortest
pa_IN: ਸਭ ਤੋਂ ਛੋਟਾ

en: Show
pa_IN: ਦਿਖਾਓ

en: Show QR code for fullscreen map
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਦੇ ਨਕਸ਼ੇ ਲਈ ਕਿRਆਰ ਕੋਡ ਦਿਖਾਓ

en: Show address
pa_IN: ਪਤਾ ਦਿਖਾਓ

en: Show advanced settings
pa_IN: ਐਡਵਾਂਸਡ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਦਿਖਾਓ

en: Show all available markers (disables individual filters)
pa_IN: ਸਾਰੇ ਉਪਲਬਧ ਮਾਰਕਰ ਦਿਖਾਓ (ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਫਿਲਟਰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ)

en: Show blog posts and link section:
pa_IN: ਬਲਾੱਗ ਪੋਸਟਾਂ ਅਤੇ ਲਿੰਕ ਭਾਗ ਦਿਖਾਓ:

en: Show bounds on hover
pa_IN: ਹੋਵਰ 'ਤੇ ਸੀਮਾਵਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Show coordinates
pa_IN: ਤਾਲਮੇਲ ਦਿਖਾਓ

en: Show directions link
pa_IN: ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ ਲਿੰਕ ਦਿਖਾਓ

en: Show end icon
pa_IN: ਅੰਤ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਓ

en: Show error tiles
pa_IN: ਗਲਤੀ ਟਾਈਲਾਂ ਦਿਖਾਓ

en: Show fullscreen link
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਲਿੰਕ ਦਿਖਾਓ

en: Show imperial
pa_IN: ਸ਼ਾਹੀ ਦਿਖਾਓ

en: Show in markers list
pa_IN: ਮਾਰਕਰਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਦਿਖਾਓ

en: Show in popup
pa_IN: ਪੌਪ-ਅਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Show interval markers
pa_IN: ਅੰਤਰਾਲ ਮਾਰਕਰ ਦਿਖਾਓ

en: Show marker name
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਨਾਮ ਦਿਖਾਓ

en: Show me where I am
pa_IN: ਮੈਨੂੰ ਦਿਖਾਓ ਕਿ ਮੈਂ ਕਿੱਥੇ ਹਾਂ

en: Show metric
pa_IN: ਮੈਟ੍ਰਿਕ ਦਿਖਾਓ

en: Show minimap
pa_IN: ਮਿਨੀਮੈਪ ਦਿਖਾਓ

en: Show popup
pa_IN: ਪੌਪ-ਅਪ ਦਿਖਾਓ

en: Show release notes
pa_IN: ਰੀਲਿਜ਼ ਨੋਟਿਸ ਦਿਖਾਓ

en: Show start icon
pa_IN: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਆਈਕਾਨ ਦਿਖਾਓ

en: Show start/end icons
pa_IN: ਸ਼ੁਰੂ / ਅੰਤ ਦੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖਾਓ

en: Show traffic layer?
pa_IN: ਟ੍ਰੈਫਿਕ ਪਰਤ ਦਿਖਾਓ?

en: Shows a placeholder image for tiles that cannot be loaded
pa_IN: ਟਾਇਲਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਪਲੇਸਹੋਲਡਰ ਚਿੱਤਰ ਦਿਖਾਉਂਦਾ ਹੈ ਜੋ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ

en: Sindhi (Arabic)
pa_IN: ਸਿੰਧੀ (ਅਰਬੀ)

en: Single marker mode
pa_IN: ਸਿੰਗਲ ਮਾਰਕਰ ਮੋਡ

en: Sinhala
pa_IN: ਸਿੰਹਾਲਾ

en: Sitemaps
pa_IN: ਸਾਈਟਮੈਪਸ

en: Slovak
pa_IN: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa_IN: ਸਲੋਵੇਨੀਅਨ

en: Sort order
pa_IN: ਕ੍ਰਮ ਕ੍ਰਮਬੱਧ

en: Sorting
pa_IN: ਛਾਂਟਣਾ

en: Source
pa_IN: ਸਰੋਤ

en: Source or target missing
pa_IN: ਸਰੋਤ ਜਾਂ ਟੀਚਾ ਗੁੰਮ

en: Source or target not found
pa_IN: ਸਰੋਤ ਜਾਂ ਨਿਸ਼ਾਨਾ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Spanish
pa_IN: ਸਪੈਨਿਸ਼

en: Spanish (Mexico)
pa_IN: ਸਪੈਨਿਸ਼ (ਮੈਕਸੀਕੋ)

en: Spanish (Spain)
pa_IN: ਸਪੈਨਿਸ਼ (ਸਪੇਨ)

en: Spanish (United States)
pa_IN: ਸਪੈਨਿਸ਼ (ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ)

en: Spiderfy multiplier
pa_IN: ਮੱਕੜੀ ਦਾ ਗੁਣਕ

en: Square
pa_IN: ਵਰਗ

en: Start
pa_IN: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start anonymous free 30-day trial period
pa_IN: ਅਗਿਆਤ 30 ਦਿਨਾਂ ਦੀ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਅਵਧੀ ਨੂੰ ਅਰੰਭ ਕਰੋ

en: Start backup
pa_IN: ਬੈਕਅਪ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start export
pa_IN: ਨਿਰਯਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start full-text search
pa_IN: ਪੂਰੀ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਭਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start icon
pa_IN: ਸਟਾਰਟ ਆਈਕਾਨ

en: Start import
pa_IN: ਆਯਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start migration
pa_IN: ਮਾਈਗ੍ਰੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start personalized free 30-day trial period
pa_IN: ਵਿਅਕਤੀਗਤ ਬਣਾਏ ਮੁਫਤ 30-ਦਿਨ ਦੀ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਅਵਧੀ ਅਰੰਭ ਕਰੋ

en: Start typing for suggestions
pa_IN: ਸੁਝਾਵਾਂ ਲਈ ਟਾਈਪ ਕਰਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
pa_IN: ਸੁਝਾਵਾਂ ਲਈ ਟਾਈਪ ਕਰਨਾ ਅਰੰਭ ਕਰੋ (%1$s characters minimum)

en: Starting with Maps Marker Pro 4.0, marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ with. with ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਦਿਆਂ, ਮਾਰਕਰ ਦੇ ਨਕਸ਼ੇ ਨਾਪਸੰਦ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ, ਪਰੰਤੂ ਅਜੇ ਵੀ ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ ਅਨੁਕੂਲਤਾ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ. ਹਾਲਾਂਕਿ, ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਇਕੋ ਜਿਹਾ ਦਿਖਣ ਲਈ ਅਤਿਰਿਕਤ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ. ਇਸ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮੇਟਲੀ doingੰਗ ਨਾਲ ਕਰਨ ਦੇ ਉੱਚ ਜੋਖਮ ਦੇ ਕਾਰਨ, ਸਾਨੂੰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹਨਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਹੱਥੀਂ ਬਦਲਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ. ਵਰਤੇ ਗਏ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕਿਵੇਂ ਲੋੜ ਹੈ ਇਸ ਬਾਰੇ ਮਾਈਗ੍ਰੇਸ਼ਨ ਜਾਂਚ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ. ਸਿਰਫ ਪੋਸਟਾਂ ਅਤੇ ਪੰਨਿਆਂ ਵਿਚਲੇ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਦਾ ਪਤਾ ਲਗਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਇਸ ਲਈ ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਹ ਵੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਵਿਜੇਟਸ ਜਾਂ ਹੋਰ ਥਾਵਾਂ ਤੇ ਕੋਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹੋ. ਇਹ ਸਿਰਫ ਮਾਰਕਰ ਦੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰਭਾਵਤ ਕਰਦਾ ਹੈ. ਪਰਤ ਦੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟਾਂ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਨਹੀਂ ਹੈ.

en: Sticky
pa_IN: ਸਟਿੱਕੀ

en: Stop
pa_IN: ਰੂਕੋ

en: String of available tile server subdomains (each letter is a subdomain name)
pa_IN: ਉਪਲਬਧ ਟਾਈਲ ਸਰਵਰ ਸਬ-ਡੋਮੇਨਾਂ ਦੀ ਸਤਰ (ਹਰੇਕ ਅੱਖਰ ਇੱਕ ਸਬਡੋਮੇਨ ਨਾਮ ਹੁੰਦਾ ਹੈ)

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
pa_IN: ਸਾਰੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਅਤੇ ਮਾਰਕਰਾਂ ਲਈ ਸਟ੍ਰਿੰਗਜ਼ ਸਫਲਤਾਪੂਰਵਕ ਅਨੁਵਾਦ ਲਈ ਰਜਿਸਟਰ ਹੋਈ

en: Stroke
pa_IN: ਸਟਰੋਕ

en: Stroke color
pa_IN: ਸਟਰੋਕ ਰੰਗ

en: Stroke opacity
pa_IN: ਸਟਰੋਕ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Stroke weight
pa_IN: ਸਟਰੋਕ ਭਾਰ

en: Styles
pa_IN: ਸ਼ੈਲੀ

en: Subdomains
pa_IN: ਸਬਡੋਮੇਨ

en: Submit
pa_IN: ਜਮ੍ਹਾਂ ਕਰੋ

en: Support
pa_IN: ਸਹਾਇਤਾ

en: Swedish
pa_IN: ਸਵੀਡਿਸ਼

en: Swedish (Sweden)
pa_IN: ਸਵੀਡਿਸ਼ (ਸਵੀਡਨ)

en: TMS
pa_IN: ਟੀ.ਐੱਮ.ਐੱਸ

en: Tagalog
pa_IN: ਤਾਗਾਲੋਗ

en: Tajik (Cyrillic)
pa_IN: ਤਾਜਿਕ (ਸਿਰਿਲਿਕ)

en: Tamil
pa_IN: ਤਾਮਿਲ

en: Target
pa_IN: ਟੀਚਾ

en: Tatar (Cyrillic)
pa_IN: ਤਤਾਰ (ਸੀਰੀਲਿਕ)

en: Telugu
pa_IN: ਤੇਲਗੂ

en: Terrain
pa_IN: ਇਲਾਕਾ

en: Test mode
pa_IN: ਟੈਸਟ ਮੋਡ

en: Test mode off - changes will be saved to the database.
pa_IN: ਟੈਸਟ ਮੋਡ ਬੰਦ - ਬਦਲਾਵ ਡੇਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ.

en: Test mode on - no changes will be made to the database.
pa_IN: ਟੈਸਟ ਮੋਡ ਚਾਲੂ - ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਏਗੀ.

en: Thai
pa_IN: ਥਾਈ

en: The Database API provides developers with a future-proof way to access or modify the Maps Marker Pro database programatically.
pa_IN: ਡੇਟਾਬੇਸ ਏਪੀਆਈ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਨੂੰ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਡਾਟਾਬੇਸ ਵਿੱਚ ਪਹੁੰਚਣ ਜਾਂ ਸੰਸ਼ੋਧਿਤ ਕਰਨ ਦਾ ਭਵਿੱਖ-ਪ੍ਰਮਾਣ ਤਰੀਕਾ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕਰਦਾ ਹੈ.

en: The URL points to a Web Map Service
pa_IN: URL ਇੱਕ ਵੈਬ ਮੈਪ ਸਰਵਿਸ ਵੱਲ ਇਸ਼ਾਰਾ ਕਰਦਾ ਹੈ

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used.
pa_IN: ਕਸਟਮ ਆਈਕਾਨ ਦਾ ਪਰਛਾਵਾਂ ਚਿੱਤਰ ਦਾ URL. ਜੇ ਖਾਲੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਕੋਈ ਸ਼ੈਡੋ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣਗੇ.

en: The correct URL is: %1$s
pa_IN: ਸਹੀ URL ਹੈ: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
pa_IN: ਸਭਿਆਚਾਰ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਤੁਹਾਨੂੰ ਭੂਗੋਲਿਕ ਇਕਾਈਆਂ ਲਈ ਸਭਿਆਚਾਰ ਦੀ ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣਨ, ਬਿੰਗ ਮੈਪ ਚਿੱਤਰਾਂ ਤੇ ਨਾਮ ਅਤੇ ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਲੇਬਲ ਲਗਾਉਣ ਦੀ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ. ਸਹਿਯੋਗੀ ਸਭਿਆਚਾਰਾਂ ਲਈ, ਗਲੀ ਦੇ ਨਾਮ ਸਥਾਨਕ ਸੰਸਕ੍ਰਿਤੀ ਵਿੱਚ ਸਥਾਪਤ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ. ਉਦਾਹਰਣ ਦੇ ਲਈ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਫਰਾਂਸ ਵਿੱਚ ਸਥਾਨ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਕਰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਗਲੀ ਦੇ ਨਾਮ ਫਰੈਂਚ ਵਿੱਚ ਸਥਾਨਕ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ. ਹੋਰ ਸਥਾਨਕਕਰਨ ਵਾਲੇ ਡੇਟਾ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਦੇਸ਼ ਦੇ ਨਾਮ ਲਈ, ਹਰੇਕ ਸੰਸਕ੍ਰਿਤੀ ਲਈ ਸਥਾਨਕਕਰਨ ਦਾ ਪੱਧਰ ਵੱਖਰਾ ਹੋਵੇਗਾ. ਉਦਾਹਰਣ ਵਜੋਂ, ਹਰੇਕ ਸਭਿਆਚਾਰ ਕੋਡ ਲਈ "ਯੂਨਾਈਟਿਡ ਸਟੇਟਸ" ਦਾ ਸਥਾਨਕ ਨਾਮ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ. ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ %1$s ਵੇਖੋ.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
pa_IN: ਦੂਰੀ (ਮੀਟਰਾਂ ਵਿੱਚ) ਜਿਸ ਦੇ ਅੰਦਰ ਜਗ੍ਹਾ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਵਾਪਸ ਕਰਨ ਲਈ. ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਇੱਕ ਰੇਡੀਅਸ ਪੱਖਪਾਤ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤੇ ਗਏ ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਨਤੀਜੇ, ਪਰ ਨਤੀਜੇ ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਖੇਤਰ ਤੱਕ ਸੀਮਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area. Set to zero to disable.
pa_IN: ਦੂਰੀ (ਮੀਟਰਾਂ ਵਿੱਚ) ਜਿਸ ਦੇ ਅੰਦਰ ਜਗ੍ਹਾ ਦੇ ਨਤੀਜੇ ਵਾਪਸ ਕਰਨ ਲਈ. ਨੋਟ ਕਰੋ ਕਿ ਇੱਕ ਰੇਡੀਅਸ ਪੱਖਪਾਤ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤੇ ਗਏ ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਨਤੀਜੇ, ਪਰ ਨਤੀਜੇ ਪੂਰੀ ਤਰਾਂ ਨਿਰਧਾਰਤ ਖੇਤਰ ਤੱਕ ਸੀਮਿਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ. ਅਯੋਗ ਕਰਨ ਲਈ ਜ਼ੀਰੋ ਤੇ ਸੈਟ ਕਰੋ.

en: The export endpoint is disabled, so this setting has no effect
pa_IN: ਐਕਸਪੋਰਟ ਐਂਡਪੁਆਇੰਟ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ, ਇਸ ਲਈ ਇਸ ਸੈਟਿੰਗ ਦਾ ਕੋਈ ਅਸਰ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ

en: The fullscreen endpoint is disabled, so this setting has no effect
pa_IN: ਪੂਰੀਸਕ੍ਰੀਨ ਐਂਡਪੁਆਇੰਟ ਅਸਮਰਥਿਤ ਹੈ, ਇਸਲਈ ਇਸ ਸੈਟਿੰਗ ਦਾ ਕੋਈ ਅਸਰ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ

en: The geolocation has been denied
pa_IN: ਭੂਗੋਲਿਕ ਸਥਾਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: The geolocation has failed for an unknown reason
pa_IN: ਭੂ-ਸਥਿਤੀ ਕਿਸੇ ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਅਸਫਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: The geolocation has timed out
pa_IN: ਭੂਮਿਕਾ ਦਾ ਸਮਾਂ ਖਤਮ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: The geolocation is unavailable
pa_IN: ਭੂਗੋਲਿਕ ਸਥਾਨ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
pa_IN: ਇੰਟਰਫੇਸ ਭਾਸ਼ਾ ਬੈਕਐਂਡ ਅਤੇ / ਜਾਂ ਫਰੰਟੈਂਡ ਤੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ 'ਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਗੂਗਲ ਨਕਸ਼ੇ ਅਤੇ ਬਿੰਗ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਭਾਸ਼ਾ ਨੂੰ ਬੇਸਮੈਪ ਸੈਟਿੰਗ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਵੱਖਰੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਸੈਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਜਿਸ ਵਿਚ ਨਤੀਜੇ ਵਾਪਸ ਕਰਨੇ ਹਨ. ਸਮਰਥਿਤ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ %1$s ਤੇ ਜਾਓ.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
pa_IN: ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਵਰਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਭਾਸ਼ਾ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਨਿਯੰਤਰਣ ਦੇ ਨਾਮ, ਕਾਪੀਰਾਈਟ ਨੋਟਿਸ, ਅਤੇ ਲੇਬਲ.

en: The map is not used in any content.
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਿਸੇ ਵੀ ਸਮਗਰੀ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ.

en: The map is used in the following content:
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵਿੱਚ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ:

en: The maximum upload file size on your server is %1$s
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਸਰਵਰ 'ਤੇ ਅਧਿਕਤਮ ਅਪਲੋਡ ਫਾਈਲ ਦਾ ਆਕਾਰ %1$s ਹੈ

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
pa_IN: ਉਹ ਬਿੰਦੂ ਜਿਸ ਦੇ ਦੁਆਲੇ ਤੁਸੀਂ ਜਗ੍ਹਾ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ. ਵਿਥਕਾਰ, ਲੰਬਕਾਰ (e.g. %1$s) ਦੇ ਤੌਰ ਤੇ ਨਿਰਧਾਰਤ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ.

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਸਾਈਟ ਤੇ ਦੂਜੇ URL ਦੇ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਦੀ ਤਰਜੀਹ.

en: The tiles are non-geographical
pa_IN: ਟਾਈਲਾਂ ਗ਼ੈਰ-ਭੂਗੋਲਿਕ ਹਨ

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
pa_IN: ਆਈਕਾਨਾਂ ਦੇ "ਟਿਪ" ਦਾ ਐਕਸ-ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ (ਇਸਦੇ ਉਪਰਲੇ ਖੱਬੇ ਕੋਨੇ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ).

en: The x-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਆਈਕਨ ਦੇ "ਟਿਪ" ਦਾ ਐਕਸ-ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ (ਇਸਦੇ ਉਪਰਲੇ ਖੱਬੇ ਕੋਨੇ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
pa_IN: ਪੌਪ-ਅਪ ਐਂਕਰ ਦਾ ਐਕਸ-ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ (ਆਈਕਾਨ ਐਂਕਰ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
pa_IN: ਆਈਕਾਨਾਂ ਦੇ "ਟਿਪ" ਦਾ ਵਾਈ-ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ (ਇਸਦੇ ਉੱਪਰੀ ਖੱਬੇ ਕੋਨੇ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ).

en: The y-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
pa_IN: ਸ਼ੈਡੋ ਆਈਕਨ ਦੇ "ਟਿਪ" ਦਾ ਵਾਈ-ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ (ਇਸਦੇ ਉਪਰਲੇ ਖੱਬੇ ਕੋਨੇ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ)

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to the icon anchor).
pa_IN: ਪੌਪ-ਅਪ ਲੰਗਰ ਦਾ ਵਾਈ-ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ (ਆਈਕਾਨ ਐਂਕਰ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ).

en: There are %1$s unassigned markers.
pa_IN: ਇੱਥੇ  %1$ ਦੇ ਨਾ-ਦਸਤਖਤ ਕੀਤੇ ਮਾਰਕਰ ਹਨ.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
pa_IN: ਇਸ ਵਿੱਚ ਕਸਟਮ ਲੇਅਰ, ਨਕਸ਼ੇ, ਮਾਰਕਰ ਅਤੇ ਰਿਸ਼ਤੇ ਸ਼ਾਮਲ ਹਨ. ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਨੂੰ ਵੱਖਰੇ ਤੌਰ ਤੇ ਬੈਕ ਅਪ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ.

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
pa_IN: ਇਹ ਮਾਰਕਰ ਕਸਟਮ ਓਵਰਲੇਅ ਅਤੇ / ਜਾਂ ਡਬਲਯੂਐਮਐਸ ਪਰਤਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਜੋ ਮਾਰਕਰ ਦੇ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਲਈ ਅਸਮਰਥਿਤ ਹਨ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਮਾਰਕਰ ਲਈ ਨਕਸ਼ਾ ਬਣਾਓ ਅਤੇ ਪੁਰਾਣੇ ਮਾਰਕਰ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਨੂੰ ਨਵੇਂ ਮੈਪ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ ਨਾਲ ਬਦਲੋ.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
pa_IN: ਇਹ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨੂੰ ਰੀਸੈਟ ਕਰੇਗਾ. ਸਾਰੀਆਂ ਕਸਟਮ ਲੇਅਰਾਂ, ਨਕਸ਼ਿਆਂ, ਮਾਰਕਰਾਂ ਅਤੇ ਸੰਬੰਧਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ. ਸੈਟਿੰਗ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਨਹੀ ਹਨ.

en: This will reset the selected Maps Marker Pro settings to their default values.
pa_IN: ਇਹ ਚੁਣੀਆਂ ਗਈਆਂ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਡਿਫੌਲਟ ਮੁੱਲਾਂ 'ਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰੇਗਾ.

en: This will test the plugin for problems and incompatibilities.
pa_IN: ਇਹ ਸਮੱਸਿਆਵਾਂ ਅਤੇ ਅਸੰਗਤਤਾਵਾਂ ਲਈ ਪਲੱਗਇਨ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੇਗਾ.

en: Ticks font color
pa_IN: ਫੋਂਟ ਰੰਗ ਲੈਂਦਾ ਹੈ

en: Tigrinya
pa_IN: ਟਾਈਗਰਿਨਿਆ

en: Tiles courtesy of
pa_IN: ਟਾਈਲਾਂ ਦੇ ਸ਼ਿਸ਼ਟਾਚਾਰ

en: TinyMCE button
pa_IN: ਟਿੰਨੀਮਸੀਈ ਬਟਨ

en: To download a detailed report, please <a href="%1$s">click here</a>.
pa_IN: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਵਿਸਥਾਰਤ ਰਿਪੋਰਟ ਨੂੰ ਡਾਉਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ <a href="%1$s">ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ</a>.

en: To select a location, please click on a result or press
pa_IN: ਸਥਾਨ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨ ਲਈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਨਤੀਜੇ ਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਜਾਂ ਦਬਾਓ

en: TomTom
pa_IN: ਟੋਮਟੋਮ

en: TomTom API key
pa_IN: ਟੋਮਟੋਮ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ

en: TomTom Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
pa_IN: ਟੌਮ ਟੋਮ ਜਿਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ %1$s ਟ੍ਰਾਂਜੈਕਸ਼ਨ / ਮਹੀਨੇ ਅਤੇ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ %2$s ਬੇਨਤੀਆਂ / ਸੈਕਿੰਡ ਨੂੰ ਇੱਕ ਮੁਫਤ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਦੇ ਨਾਲ ਆਗਿਆ ਦਿੰਦਾ ਹੈ. ਉੱਚ ਕੋਟੇ ਮੰਗ ਤੇ ਉਪਲਬਧ ਹਨ - %3$s.

en: TomTom Geocoding API key
pa_IN: ਟੋਮਟੋਮ ਜਿਓਕੋਡਿੰਗ ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ

en: Tools
pa_IN: ਸੰਦ

en: Tooltip
pa_IN: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ

en: Tooltip background color
pa_IN: ਟੂਲ - ਟਿੱਪ ਦੀ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਦਾ ਰੰਗ

en: Tooltip font color
pa_IN: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Top
pa_IN: ਸਿਖਰ

en: Total
pa_IN: ਕੁੱਲ

en: Total maps:
pa_IN: ਕੁੱਲ ਨਕਸ਼ੇ:

en: Total markers:
pa_IN: ਕੁੱਲ ਮਾਰਕਰ:

en: Track
pa_IN: ਟਰੈਕ

en: Track color
pa_IN: ਟਰੈਕ ਰੰਗ

en: Track name
pa_IN: ਟਰੈਕ ਦਾ ਨਾਮ

en: Track opacity
pa_IN: ਟਰੈਕ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Track smooth factor
pa_IN: ਨਿਰਵਿਘਨ ਕਾਰਕ ਨੂੰ ਟਰੈਕ ਕਰੋ

en: Track weight
pa_IN: ਟਰੈਕ ਭਾਰ

en: Trademarks and copyright
pa_IN: ਟ੍ਰੇਡਮਾਰਕ ਅਤੇ ਕਾਪੀਰਾਈਟ

en: Translate
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ

en: Translations
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ

en: Transparent tiles
pa_IN: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ ਟਾਈਲਾਂ

en: Turkish
pa_IN: ਤੁਰਕੀ

en: Turkmen (Latin)
pa_IN: ਤੁਰਕਮਿਨ (ਲਾਤੀਨੀ)

en: Tutorial and example styles
pa_IN: ਟਿਟੋਰਿਅਲ ਅਤੇ ਉਦਾਹਰਣ ਸ਼ੈਲੀ

en: Two finger zoom
pa_IN: ਦੋ ਉਂਗਲ ਜ਼ੂਮ

en: Type
pa_IN: ਕਿਸਮ

en: Typeahead suggestions character limit
pa_IN: ਟਾਈਪਹੈੱਡ ਸੁਝਾਅ ਅੱਖਰ ਸੀਮਾ

en: Typing interval delay
pa_IN: ਟਾਈਪਿੰਗ ਅੰਤਰਾਲ ਦੇਰੀ

en: URL
pa_IN: ਯੂਆਰਐਲ

en: URL missing
pa_IN: URL ਗੁੰਮ ਹੈ

en: URL template for the tile server
pa_IN: ਟਾਈਲ ਸਰਵਰ ਲਈ URL ਟੈਂਪਲੇਟ

en: Uighur
pa_IN: ਉਇਗੂਰ

en: Ukrainian
pa_IN: ਯੂਕਰੇਨੀਅਨ

en: Units
pa_IN: ਇਕਾਈਆਂ

en: Until
pa_IN: ਜਦ ਤੱਕ

en: Until pan
pa_IN: ਪੈਨ ਹੋਣ ਤੱਕ

en: Until pan or zoom
pa_IN: ਜਦ ਤੱਕ ਪੈਨ ਜਾਂ ਜ਼ੂਮ ਨਾ ਕਰੋ

en: Update
pa_IN: ਅਪਡੇਟ

en: Update GPX
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update existing, add remaining
pa_IN: ਮੌਜੂਦਾ ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ, ਬਾਕੀ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Update frequency
pa_IN: ਅਪਡੇਟ ਬਾਰੰਬਾਰਤਾ

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
pa_IN: ਅਪਡੇਟ ਹਦਾਇਤਾਂ: ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਉਪਭੋਗਤਾ ਨੂੰ ਪਲੱਗਇਨ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ <a href="%1$s">administrator</a> ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
pa_IN: ਅਪਡੇਟ ਨਿਰਦੇਸ਼: ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%1$s">updates page</a> ਤੋਂ ਅਪਡੇਟ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ.

en: Update markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Update settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਅਪਡੇਟ ਕਰੋ

en: Updated
pa_IN: ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ

en: Updated by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Updated on
pa_IN: ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤਾ

en: Upload
pa_IN: ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Upload new icon
pa_IN: ਨਵਾਂ ਆਈਕਾਨ ਅਪਲੋਡ ਕਰੋ

en: Uppercase parameters
pa_IN: ਅਪਰਕੇਸ ਪੈਰਾਮੀਟਰ

en: Urdu
pa_IN: ਉਰਦੂ

en: Use the Shortcode API to create maps dynamically, without adding them on the backend first, or to override the map settings.
pa_IN: ਪਹਿਲਾਂ ਬੈਕਐਂਡ ਉੱਤੇ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤੇ ਬਿਨਾਂ, ਜਾਂ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀਆਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨ ਲਈ, ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਆਰਜੀ ਤੌਰ 'ਤੇ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸ਼ੌਰਟਕੋਡ API ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ.

en: Use the following directions provider
pa_IN: ਹੇਠਾਂ ਦਿਸ਼ਾ ਨਿਰਦੇਸ਼ ਦੇਣ ਵਾਲੇ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Use tools
pa_IN: ਸੰਦਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੋ

en: Used in content
pa_IN: ਸਮੱਗਰੀ ਵਿੱਚ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
pa_IN: ਫੁਲਸਕ੍ਰੀਨ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਜਾਂ ਏਪੀਆਈ ਐਂਡ ਪੁਆਇੰਟਸ ਲਈ ਸੁੰਦਰ ਲਿੰਕ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ.

en: Uyghur
pa_IN: ਉਇਗੂਰ

en: Uzbek
pa_IN: ਉਜ਼ਬੇਕ

en: Uzbek (Latin)
pa_IN: ਉਜ਼ਬੇਕ (ਲਾਤੀਨੀ)

en: Valencian
pa_IN: ਵੈਲੈਂਸੀਅਨ

en: Version
pa_IN: ਵਰਜਨ

en: Version of the service to use
pa_IN: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸੇਵਾ ਦਾ ਵਰਜਨ

en: Vietnamese
pa_IN: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: View fullscreen
pa_IN: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਵੇਖੋ

en: View maps
pa_IN: ਨਕਸ਼ੇ ਵੇਖੋ

en: View markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ ਵੇਖੋ

en: View post
pa_IN: ਪੋਸਟ ਵੇਖੋ

en: View release notes
pa_IN: ਰੀਲਿਜ਼ ਨੋਟਿਸ ਵੇਖੋ

en: Visible between %1$s and %2$s
pa_IN: %1$s ਅਤੇ %2$s ਵਿਚਕਾਰ ਦ੍ਰਿਸ਼ਮਾਨ

en: Visible from %1$s
pa_IN: %1$s ਤੋਂ ਦਿਖਾਈ ਦੇ ਰਿਹਾ

en: Visible until %1$s
pa_IN: ਜਦ ਤਕ ਦਿਖਾਈ ਦਿੰਦਾ ਹੈ %1$s

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਬੈਕਅਪ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕਰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਸਾਰਾ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨੂੰ ਪੂੰਝਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਫਾਈਲ ਦੇ ਡੇਟਾ ਨਾਲ ਬਦਲ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ. ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: WARNING: this cannot be undone.
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ.

en: WMS
pa_IN: ਡਬਲਯੂਐਮਐਸ

en: WMS settings
pa_IN: ਡਬਲਯੂਐਮਐਸ ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: Walking directions
pa_IN: ਤੁਰਨ ਦੀਆਂ ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with Maps Marker Pro 4.0 will be deleted and replaced with the Maps Marker Pro 3.1.1 data (which will remain unchanged). This cannot be undone.
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਡੇਟਾ ਨੂੰ ਮਾਈਗਰੇਟ ਕਰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ with. with ਨਾਲ ਬਣੇ ਕੋਈ ਵੀ ਨਕਸ਼ੇ ਜਾਂ ਮਾਰਕਰ ਹਟਾ ਦਿੱਤੇ ਜਾਣਗੇ ਅਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ 3.1.1 ਡੇਟਾ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ (ਜੋ ਕਿ ਬਦਲਿਆ ਰਹੇਗਾ). ਇਸ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਨਹੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਕਤਾਰ %2$s ਕਤਾਰ s(%3$s) ਵਿੱਚ %1$s ਲਈ ਅਵੈਧ ਮੁੱਲ - ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ %4$s ਦੀ ਬਜਾਏ

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਉਤਪਾਦਨ ਸਾਈਟਾਂ 'ਤੇ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ - ਆਪਣੇ ਜੋਖਮ' ਤੇ ਵਰਤੋਂ!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਲਈ ਅਪਡੇਟਾਂ ਅਤੇ ਸਹਾਇਤਾ ਦੀ ਤੁਹਾਡੀ ਪਹੁੰਚ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗ ਗਈ ਹੈ!

en: Warning: your license is invalid!
pa_IN: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡਾ ਲਾਇਸੈਂਸ ਅਵੈਧ ਹੈ!

en: Waypoints
pa_IN: ਵੇਅ ਪੁਆਇੰਟ

en: Waypoints radius
pa_IN: ਵੇਅਪੁਆਇੰਟਸ ਦਾ ਘੇਰਾ

en: Weekly
pa_IN: ਹਫਤਾਵਾਰੀ

en: Weighting method of routing
pa_IN: ਰੂਟਿੰਗ ਦਾ ਵਜ਼ਨ .ੰਗ

en: Welsh
pa_IN: ਵੈਲਸ਼

en: When panning past the edges of a map, objects such as markers will seamlessly be moved to the new copy of the map
pa_IN: ਜਦੋਂ ਕਿਸੇ ਨਕਸ਼ੇ ਦੇ ਕਿਨਾਰਿਆਂ ਨੂੰ ਪਾਰ ਕਰਦਿਆਂ, ਮਾਰਕਰ ਵਰਗੀਆਂ ਵਸਤੂਆਂ ਨੂੰ ਨਿਰਵਿਘਨ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀ ਨਵੀਂ ਕਾੱਪੀ 'ਤੇ ਭੇਜਿਆ ਜਾਏਗਾ

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
pa_IN: ਬੈਚ ਜੀਓਕੋਡਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਦੇ ਸਮੇਂ ਜਾਂ ਜਦੋਂ ਅਸਪਸ਼ਟ ਨਤੀਜੇ ਵਾਪਸ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ, ਤਾਂ ਪ੍ਰਦਾਨ ਕੀਤੇ ਗਏ ਬਾਉਂਡਿੰਗ ਬਾੱਕਸ ਦੇ ਅੰਦਰਲੇ ਕਿਸੇ ਵੀ ਨਤੀਜੇ ਨੂੰ ਨਤੀਜਿਆਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਦੇ ਸਿਖਰ ਤੇ ਲੈ ਜਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ. ਹੇਠਾਂ ਤੁਸੀਂ ਵੀਏਨਾ / ਆਸਟਰੀਆ ਲਈ ਇੱਕ ਉਦਾਹਰਣ ਪਾਓਗੇ:

en: Whether or not to first search around the geolocation of the user found via his IP address.
pa_IN: ਕੀ ਪਹਿਲਾਂ ਉਸ ਦੇ IP ਐਡਰੈੱਸ ਰਾਹੀਂ ਲੱਭੇ ਗਏ ਉਪਭੋਗਤਾ ਦੇ ਭੂ-ਸਥਿਤੀ ਦੇ ਆਲੇ-ਦੁਆਲੇ ਖੋਜ ਕਰਨੀ ਹੈ ਜਾਂ ਨਹੀਂ.

en: Whether the layer should be treated as a basemap or an overlay
pa_IN: ਕੀ ਪਰਤ ਨੂੰ ਬੇਸਮੈਪ ਜਾਂ ਓਵਰਲੇਅ ਮੰਨਿਆ ਜਾਵੇ

en: Whitelabel backend
pa_IN: ਵ੍ਹਾਈਟਲੇਬਲ ਬੈਕਐਂਡ

en: Width
pa_IN: ਚੌੜਾਈ

en: Width of the icons in pixels.
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਆਈਕਾਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ.

en: Width of the shadow icon in pixels.
pa_IN: ਪਿਕਸਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ੈਡੋ ਆਈਕਾਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ.

en: Width unit
pa_IN: ਚੌੜਾਈ ਇਕਾਈ

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
pa_IN: ਉਪਯੋਗ ਕੀਤਾ ਜਾਏਗਾ ਜੇ ਮੋਬਾਈਲ ਡਿਵਾਈਸਿਸ 'ਤੇ ਪੂਰੀ ਸਕ੍ਰੀਨ ਦੇ ਨਕਸ਼ੇ ਦਾ ਲਿੰਕ ਹੋਮਸਕ੍ਰੀਨ ਵਿੱਚ ਜੋੜ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇ. ਜੇ ਖਾਲੀ ਹੈ, ਤਾਂ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਲੋਗੋ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੀਤੀ ਜਾਏਗੀ.

en: Will display a marker each kilometer or mile, depending on the units setting
pa_IN: ਯੂਨਿਟ ਸੈਟਿੰਗ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ, ਹਰ ਕਿਲੋਮੀਟਰ ਜਾਂ ਮੀਲ 'ਤੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕਰੇਗਾ

en: With free authentication, up to %1$s request/domain/month are allowed (%2$s). Paid plans with even higher limits are available upon request (%3$s).
pa_IN: ਮੁਫਤ ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਦੇ ਨਾਲ,%1$s ਤੱਕ ਬੇਨਤੀ / ਡੋਮੇਨ / ਮਹੀਨੇ ਦੀ ਆਗਿਆ ਹੈ (%2$s) ਹੋਰ ਉੱਚ ਸੀਮਾਵਾਂ ਨਾਲ ਅਦਾਇਗੀ ਯੋਜਨਾਵਾਂ ਬੇਨਤੀ ਕਰਨ ਤੇ ਉਪਲਬਧ ਹਨ (%3$s)

en: Wolof
pa_IN: ਵੋਲੋਫ

en: WordPress Admin Bar integration
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਐਡਮਿਨ ਬਾਰ ਏਕੀਕਰਣ

en: WordPress admin dashboard widget
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਐਡਮਿਨ ਡੈਸਬੋਰਡ ਵਿਜੇਟ

en: WordPress integration
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਏਕੀਕਰਣ

en: WordPress version
pa_IN: ਵਰਡਪਰੈਸ ਵਰਜਨ

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.
pa_IN: ਐਕਸਐਮਐਲ ਸਾਈਟਮੈਪ ਤੁਹਾਡੇ ਬਲੌਗ ਨੂੰ ਬਿਹਤਰ ਸੂਚਕ ਬਣਾਉਣ ਲਈ Google, Bing, Yahoo and Ask.com ਵਰਗੇ ਖੋਜ ਇੰਜਣਾਂ ਦੀ ਸਹਾਇਤਾ ਕਰਦੇ ਹਨ. ਅਜਿਹੇ ਸਾਈਟਮੈਪ ਦੇ ਨਾਲ, ਕ੍ਰਾਲਰਾਂ ਲਈ ਤੁਹਾਡੀ ਸਾਈਟ ਦਾ ਪੂਰਾ structureਾਂਚਾ ਵੇਖਣਾ ਅਤੇ ਇਸ ਨੂੰ ਵਧੇਰੇ ਕੁਸ਼ਲਤਾ ਨਾਲ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਬਹੁਤ ਸੌਖਾ ਹੈ. ਜਿਓਲੋਕੇਸ਼ਨ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਗੂਗਲ ਪਲੇਸ ਜਿਹੀਆਂ ਸੇਵਾਵਾਂ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਸਥਾਨਕ ਐਸਈਓ ਦੇ ਮੁੱਲ ਵਿੱਚ ਸੁਧਾਰ ਕਰਨ ਲਈ ਸਾਈਟਮੈਪ ਵਿੱਚ ਜੋੜਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ.

en: Y-axis max value
pa_IN: Y- ਧੁਰਾ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੁੱਲ

en: Y-axis min value
pa_IN: Y- ਧੁਰਾ ਘੱਟੋ ਮੁੱਲ

en: Y-axis offset value
pa_IN: ਵਾਈ-ਐਕਸਸ ਆਫਸੈੱਟ ਵੈਲਯੂ

en: Yearly
pa_IN: ਸਲਾਨਾ

en: Yiddish
pa_IN: ਯਿੱਦੀ

en: Yoruba
pa_IN: ਯੋਰੂਬਾ

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਇਸ ਸਾਈਟ ਲਈ ਮੁਫਤ 30-ਦਿਨਾਂ-ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਹੈ - ਮੁਫਤ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਮੇਂ v%1$s ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ ਅਤੇ ਪਲੱਗਇਨ ਲੇਖਕ ਬਹੁਤ ਸਾਰੀਆਂ ਨਵੀਆਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ, ਬੱਗਫਿਕਸਸ ਅਤੇ ਅਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਅਨੁਵਾਦਾਂ ਲਈ v%2$s ਨੂੰ ਅਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ ਕਰਦਾ ਹੈ (ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> ਤਾਜ਼ਾ ਜਾਰੀ ਬਾਰੇ ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ)

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਪਲੱਗਇਨ "%1$s" ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਜੋ ਕਿ ਬੁਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪੁਰਾਣੀ ਹੈ ਅਤੇ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਨਾਲ ਅਨੁਕੂਲ ਨਹੀਂ ਹੈ - ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰੋ.

en: You are using the plugin "Async JavaScript", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a> and add the following to the script exclusion list: %2$s
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਪਲੱਗਇਨ "ਅਸਿੰਕ ਜਾਵਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ" ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਜੋ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਨੂੰ ਤੋੜਦਾ ਹੈ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%1$s"> ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਪੇਜ </a> ਤੇ ਜਾਓ ਅਤੇ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ listਣ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਹੇਠ ਲਿਖੀਆਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ: %2$s

en: You are using the plugin "Autoptimize", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a>, enable advanced settings and either disable "Force JavaScript in &lt;head&gt;?" or add the following to the script exclusion list: %2$s
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਪਲੱਗਇਨ "ਆਟੋਪਟੀਮਾਈਜ਼" ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਜੋ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਨੂੰ ਤੋੜਦਾ ਹੈ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ <a href="%1$s"> ਸੈਟਿੰਗ ਪੇਜ</a>, ਐਡਵਾਂਸਡ ਸੈਟਿੰਗਜ਼ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਬਣਾਓ ਜਾਂ ਤਾਂ ਅਯੋਗ ਕਰੋ "Force JavaScript in &lt;head&gt;?" 
    ਜਾਂ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਨੂੰ ਬਾਹਰ ਕੱ listਣ ਦੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਹੇਠਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ: %2$s

en: You are within %1$s %2$s from this point
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸਥਿਤੀ ਤੋਂ %1$s %2$s ਦੇ ਅੰਦਰ ਹੋ

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ <a href="%1$s"> ਟੂਲ ਪੇਜ </a> ਤੇ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਦਾ ਬੈਕਅਪ, ਰੀਸਟੋਰ ਅਤੇ ਰੀਸੈਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਵੱਖ-ਵੱਖ ਭੂ-ਕੋਡਿੰਗ ਪ੍ਰਦਾਤਾਵਾਂ ਵਿੱਚੋਂ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜੋ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਜ਼ਰੂਰਤਾਂ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰ ਵਧੀਆ ਨਤੀਜੇ ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਨ ਦੇ ਯੋਗ ਕਰਦਾ ਹੈ.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਵਰਜਨ %1$s ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਸੀਮਾ ਦੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਹਾਲਾਂਕਿ, ਤੁਸੀਂ ਸਹਾਇਤਾ ਪ੍ਰਣਾਲੀ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਦੇ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋਵੋਗੇ ਜਾਂ ਬੱਗਫਿਕਸ, ਨਵੀਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਅਤੇ ਅਨੁਕੂਲਤਾ ਸਮੇਤ ਅਪਡੇਟਾਂ ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰੋਗੇ.

en: You can copy your existing maps to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਮੌਜੂਦਾ ਨਕਸ਼ਿਆਂ ਨੂੰ <a href="%1$s"> ਡਾਟਾ ਮਾਈਗ੍ਰੇਸ਼ਨ ਟੂਲ </a> ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਇਸ ਸੰਸਕਰਣ ਤੇ ਨਕਲ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: You can enable or disable the built-in layers. When a layer is disabled, it will not be available when creating, editing or viewing maps. Please note that layers that require registration will not be available until credentials (API key etc.) have been added, even if they are enabled here.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਬਿਲਟ-ਇਨ ਲੇਅਰਸ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਜਾਂ ਅਯੋਗ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਪਰਤ ਨੂੰ ਅਯੋਗ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਤਾਂ ਇਹ ਨਕਸ਼ੇ ਬਣਾਉਣ, ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਜਾਂ ਵੇਖਣ ਵੇਲੇ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੋਣਗੇ. ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਪਰਤਾਂ ਜਿਹਨਾਂ ਨੂੰ ਰਜਿਸਟਰੀਕਰਣ ਦੀ ਜਰੂਰਤ ਹੈ ਉਹ ਉਦੋਂ ਤੱਕ ਉਪਲਬਧ ਨਹੀਂ ਹੋਣਗੇ ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਪ੍ਰਮਾਣ ਪੱਤਰ (ਏਪੀਆਈ ਕੁੰਜੀ ਆਦਿ) ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੇ ਜਾਂਦੇ, ਭਾਵੇਂ ਉਹ ਇੱਥੇ ਸਮਰੱਥ ਹੋਣ.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਜ਼ਿੰਮੇਵਾਰੀ ਦੇ 30 ਦਿਨਾਂ ਲਈ ਨਕਸ਼ੇ ਮਾਰਕਰ ਪ੍ਰੋ ਦਾ ਮੁਫਤ ਟੈਸਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ID %1$s ਨਾਲ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਸੋਧਣ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੀਆਂ ਸਮਰੱਥਾਵਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਆਈਡੀ %1$s ਨਾਲ ਮਾਰਕਰ ਨੂੰ ਸੰਪਾਦਿਤ ਕਰਨ ਲਈ ਲੋੜੀਂਦੀਆਂ ਸਮਰੱਥਾਵਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਨਤੀਜਿਆਂ ਨੂੰ ਇੱਕ ਨਿਰਧਾਰਤ ਚੱਕਰ ਅਤੇ ਇੱਕ ਰੇਡੀਅਸ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਦੇ ਕੇ ਪੱਖਪਾਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ. ਇਹ ਉਸ ਜਗ੍ਹਾ ਦੇ ਅੰਦਰ ਨਤੀਜੇ ਦਿਖਾਉਣ ਨੂੰ ਤਰਜੀਹ ਦੇਣ ਲਈ ਪਲੇਸ ਆਟੋ ਪੂਰਨ ਸੇਵਾ ਨੂੰ ਨਿਰਦੇਸ਼ ਦਿੰਦਾ ਹੈ. ਪਰਿਭਾਸ਼ਤ ਕੀਤੇ ਖੇਤਰ ਦੇ ਬਾਹਰ ਨਤੀਜੇ ਅਜੇ ਵੀ ਪ੍ਰਦਰਸ਼ਤ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ. ਨਤੀਜੇ ਫਿਲਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਸੀਂ ਕੰਪੋਨੈਂਟ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਸਿਰਫ ਕਿਸੇ ਖਾਸ ਦੇਸ਼ ਦੇ ਅੰਦਰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਥਾਵਾਂ ਨੂੰ ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ.

en: You must agree to the ToS
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਟੀ.ਓ.ਐੱਸ. ਨਾਲ ਸਹਿਮਤ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: You need to confirm this action
pa_IN: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਕਿਰਿਆ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਨ ਦੀ ਜ਼ਰੂਰਤ ਹੈ

en: You seem located outside the boundaries of the map
pa_IN: ਤੁਸੀਂ ਨਕਸ਼ੇ ਦੀਆਂ ਹੱਦਾਂ ਤੋਂ ਬਾਹਰ ਸਥਿਤ ਜਾਪਦੇ ਹੋ

en: Your chosen file has %1$s, cannot continue
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਚੁਣੀ ਫਾਈਲ ਵਿੱਚ %1$s ਹੈ, ਜਾਰੀ ਨਹੀਂ ਰਹਿ ਸਕਦਾ

en: Your chosen file has %1$s, we are good to go
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਚੁਣੀ ਗਈ ਫਾਈਲ ਵਿੱਚ %1$s ਹੈ, ਅਸੀਂ ਜਾਣ ਲਈ ਚੰਗੇ ਹਾਂ

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਮੁਫਤ 30 ਦਿਨਾਂ ਦੀ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਮਿਆਦ ਖਤਮ ਹੋ ਗਈ ਹੈ. <a href="%1s" target="_blank">ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਵੈਧ ਪ੍ਰੋ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਖਰੀਦੋ </a>.

en: Your free 30 day trial license key is invalid.
pa_IN: ਤੁਹਾਡੀ ਮੁਫਤ 30 ਦਿਨਾਂ ਦੀ ਅਜ਼ਮਾਇਸ਼ ਲਾਇਸੈਂਸ ਕੁੰਜੀ ਅਵੈਧ ਹੈ.

en: Zoom
pa_IN: ਜ਼ੂਮ

en: Zoom buttons
pa_IN: ਜ਼ੂਮ ਬਟਨ

en: Zoom in
pa_IN: ਵੱਡਾ ਕਰਨਾ

en: Zoom level offset
pa_IN: ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ ਆਫਸੈੱਟ

en: Zoom out
pa_IN: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Zoom step
pa_IN: ਜ਼ੂਮ ਕਦਮ

en: all
pa_IN: ਸਭ

en: click here for 1000+ free icons
pa_IN: 1000+ ਮੁਫਤ ਆਈਕਾਨਾਂ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: click here for more details
pa_IN: ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਇਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: click to sort
pa_IN: ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: contributors
pa_IN: ਯੋਗਦਾਨ ਪਾਉਣ ਵਾਲੇ

en: created by
pa_IN: ਦੁਆਰਾ ਬਣਾਇਆ

en: created on
pa_IN: 'ਤੇ ਬਣਾਇਆ

en: culture code
pa_IN: ਸਭਿਆਚਾਰ ਕੋਡ

en: days left
pa_IN: ਦਿਨ ਬਚੇ

en: disabled
pa_IN: ਅਯੋਗ

en: download GPX file
pa_IN: ਜੀਪੀਐਕਸ ਫਾਈਲ ਡਾ downloadਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: edit
pa_IN: ਸੋਧ

en: enabled
pa_IN: ਸਮਰੱਥ

en: false
pa_IN: ਗਲਤ

en: feet
pa_IN: ਪੈਰ

en: hidden
pa_IN: ਲੁਕਿਆ ਹੋਇਆ

en: hide
pa_IN: ਓਹਲੇ

en: imperial (miles)
pa_IN: ਸ਼ਾਹੀ (ਮੀਲ)

en: isiXhosa
pa_IN: ਆਈਸਿਕੋਸਾ

en: language code
pa_IN: ਭਾਸ਼ਾ ਕੋਡ

en: link
pa_IN: ਲਿੰਕ

en: markers
pa_IN: ਮਾਰਕਰ

en: meters
pa_IN: ਮੀਟਰ

en: metric (km)
pa_IN: ਮੀਟਰਿਕ (ਕਿਮੀ)

en: no
pa_IN: ਨਹੀਂ

en: of
pa_IN: ਦੇ

en: open starter guide
pa_IN: ਓਪਨ ਸਟਾਰਟਰ ਗਾਈਡ

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
pa_IN: ਓਪਨਰੋਟਸਰਵਿਸ.ਆਰ.ਓ. (ਸਿਰਫ ਓਪਨਸਟ੍ਰੀਟਮੈਪ, ਯੂਰਪ ਤੇ ਅਧਾਰਤ)

en: optional
pa_IN: ਵਿਕਲਪਿਕ

en: preview
pa_IN: ਪੂਰਵਦਰਸ਼ਨ

en: recent markers
pa_IN: ਤਾਜ਼ੇ ਮਾਰਕਰ

en: required
pa_IN: ਲੋੜੀਂਦਾ

en: results
pa_IN: ਨਤੀਜੇ

en: settings
pa_IN: ਸੈਟਿੰਗਜ਼

en: show
pa_IN: ਦਿਖਾਓ

en: show all available changelogs
pa_IN: ਸਾਰੇ ਉਪਲੱਬਧ ਚੇਨਲੌਗ ਵੇਖਾਓ

en: translate
pa_IN: ਅਨੁਵਾਦ

en: true
pa_IN: ਸੱਚ ਹੈ

en: use custom shadow (please enter URL below)
pa_IN: ਕਸਟਮ ਸ਼ੈਡੋ ਵਰਤੋ (ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਹੇਠਾਂ URL ਦਾਖਲ ਕਰੋ)

en: use default shadow
pa_IN: ਡਿਫਾਲਟ ਸ਼ੈਡੋ ਵਰਤੋਂ

en: via email
pa_IN: ਈਮੇਲ ਰਾਹੀ

en: visible
pa_IN: ਦਿਸਦਾ ਹੈ

en: yes
pa_IN: ਹਾਂ

en: {s} - subdomain
pa_IN: {s} - ਸਬਡੋਮੇਨ

en: {x} and {y} - tile coordinates
pa_IN: {x} ਅਤੇ {y} - ਟਾਈਲ ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: {z} - zoom level
pa_IN: {z} - ਜ਼ੂਮ ਲੈਵਲ
