Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to it translation catalogue (940 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
it: #1 plugin per creare mappe in WordPress

en: %1$s allows up to %2$s requests/domain/day and a maximum of %3$s requests/second without registration - just select "%4$s" as preferred geocoding provider in the according tab on the left to start using the service.
it: %1$s consente fino a %2$s richieste/dominio/giorno e un massimo di %3$s richieste/secondo senza registrazione - basta selezionare "%4$s"  provider di geocoding preferito nella relativa scheda sulla sinistra per iniziare ad usare il servizio.

en: %1$s is based on Leaflet.js maintained by Vladimir Agafonkin
it: %1$s è basato su Leaflet.js sviluppato da Vladimir Agafonkin

en: %1$s markers will be added, %2$s markers will be updated, %3$s markers will be skipped
it: Verranno aggiunti %1$s marcatori, %2$s marcatori saranno aggiornati, %3$s marcatori saranno ignorati

en: %1$s uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
it: %1$s utilizza icone della Maps Icons Collection mantenuta da Nicolas Mollet

en: (no name)
it: (senza nome)

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
it: <a href="%1$s">È necessario rinnovare la licenza per accedere agli aggiornamenti e al supporto, al fine di mantenere il plugin sicuro ed allo stato dell'arte</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
it: Una mappa con ID %1$s non esiste.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
it: Un marcatore con ID %1$s non esiste.

en: API key required
it: Chiave API richiesta

en: Access to updates and support valid until
it: Accesso agli aggiornamenti ed al supporto valido fino al

en: Action
it: Azione

en: Activate
it: Attivare

en: Add Map
it: Aggiungi mappa

en: Add basemap
it: Aggiungi mappa di base

en: Add close button
it: Aggiungi pulsante chiudi

en: Add filter
it: Aggiungi filtro

en: Add map
it: Aggiungi mappa

en: Add maps
it: Aggiungi mappe

en: Add marker
it: Aggiungi marcatore

en: Add markers
it: Aggiungi marcatori

en: Add new layer
it: Aggiungi livello

en: Add new map
it: Aggiungi nuova mappa

en: Add new marker
it: Aggiungi marcatore

en: Add or edit map
it: Aggiungi o modifica mappa

en: Add or edit marker
it: Aggiungi o modifica marcatore

en: Add overlay
it: Aggiungi sovrapposizione

en: Add popup to track
it: Aggiungi popup alla traccia

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
it: Aggiungere una nuova traduzione o aggiornare una esistente è molto facile - visita %s per maggiori informazioni.

en: Address
it: Indirizzo

en: Adds a map shortcode.
it: Aggiunge uno shortcode della mappa.

en: Admin area
it: Area amministrativa

en: Admin notices
it: Avvisi dell'amministratore

en: Advanced
it: Avanzate

en: Affiliate ID
it: ID di affiliazione

en: Affiliates
it: Affiliati

en: Albanian
it: Albanese

en: All markers
it: Tutti i marcatori

en: All markers except from these maps
it: Tutti i marcatori tranne quelli di questa mappa

en: Allowed file types
it: Tipi di flie consentiti

en: Always
it: Sempre

en: Amharic
it: Amarico

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
it: Una chiave API è necessaria se vuoi utilizzare le mappe di Bing. Per maggiori informazioni per ottenere una API visita %1$s.

en: An installation of Maps Marker Pro %1$s was detected.
it: È stata individuata un'installazione di Maps Marker Pro %1$s .

en: An older installation of Maps Marker Pro was detected.
it: È stata individuata un'installazione vecchia di Maps Marker Pro.

en: An unknown error has occured
it: Si è verificato un errore sconosciuto

en: App Code
it: Codice App

en: App ID
it: ID App

en: App icon URL
it: URL icona dell'applicazione

en: Apply settings to all maps
it: Applica le impostazioni a tutte le mappe

en: Apply settings to these maps
it: Applica le impostazioni a queste mappe

en: Arabic
it: Arabo

en: Arabic (Saudi Arabia)
it: Arabo (Arabia Saudita)

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
it: Vuoi davvero applicare queste impostazioni alle mappe selezionate? Questa operazione è irreversibile.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
it: Sicuro di voler rimuovere la mappa con ID %1$s?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
it: Sicuro di voler cancellare il marcatore con ID %1$s

en: Are you sure you want to delete this marker?
it: Si vuole veramente cancellare questo marcatore?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
it: Vuoi davvero rimpiazzare queste icone? Questa è una operazione irreversibile.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
it: Si vuole veramente reimpostare ai valori iniziali predefiniti? La procedura non è annullabile!

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Armenian
it: Armeno

en: Arrow
it: Freccia

en: Ascending
it: Ascendente

en: Assign markers to this map
it: Assegna i marcatori a questa mappa

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
it: Assegna i marcatori selezionati alla mappa con ID %1$s

en: Assigned to map
it: Assegnati alla mappa

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
it: Attenzione: se si cambia lo shortcode dopo aver inserito gli shortcode nel contenuto, ciascun shortcode di queste pagine va cambiato manualmente. Altrimenti queste mappe non saranno visibili!

en: Attribution
it: Attribuzione

en: Augmented-Reality
it: Realtà aumentata

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
it: Autenticazione per utenti Piano Premium Google Maps API

en: Authentication method
it: Metodo di autenticazione

en: Auto close
it: Chiusura automatica

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic (use WordPress default)
it: Automatico (utilizza WordPress come predefinito)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
it: Automatico (utilizza le impostazioni della lingua di WordPress)

en: Automatic (use the browser language setting)
it: Automatico (utilizza le impostazioni della lingua del navigatore)

en: Autostart
it: Avvio Automatico

en: Available providers
it: Servizi disponibili

en: Avoid highways
it: Evita autostrade

en: Avoid tolls
it: Evita pedaggi

en: Azerbaijani (Latin)
it: Azero (Latino)

en: Background color
it: Colore sfondo

en: Backup and restore
it: Archivia e ripristina

en: Backup completed successfully
it: Il backup è stato completato con successo

en: Backup or restore database
it: Esegui il Backup o ripristina il database

en: Backup or restore settings
it: Esegui il Backup o ripristina le impostazioni

en: Backup, restore & reset
it: Backup, ripristino e reimpostazione iniziale

en: Bangla (Bangladesh)
it: Bengalese (Bangladesh)

en: Bangla (India)
it: Bengalese (India)

en: Basemap
it: Mappa base

en: Basemaps
it: Mappe base

en: Basque
it: Basco

en: Batch update map settings
it: Impostazioni per l'aggiornamento automatizzato delle mappe

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
it: Prima di riinviare una nuova richiesta di supporto controlla le istruzioni su %1$s per conoscere le linee guide come risolvere i problemi più comuni.

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Below
it: Sotto

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
it: Di seguito ci sono le impostazioni attuali, in formato JSON. Creare e ripristinare un backup facendo copia e incolla.

en: Bengali
it: Bengalese

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
it: Beta testing è abilitato pertanto gli aggiornamenti saranno scaricati dal canale di rilascio delle versioni beta. L'uso di queste versioni è a proprio rischio perchè potrebbero essere instabili, usa l'<a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> per le valutazioni.

en: Bicycle
it: Biciclette

en: Bing Maps (worldwide)
it: Mappe di Bing (tutto il mondo)

en: Bing Maps API key
it: Chiave API di Bing Maps

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Bosnian (Latin)
it: Bosniaco (Latino)

en: Bottom
it: In fondo

en: Bounce at zoom limits
it: Vai ai limiti dello zoom

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
it: Cercasi Bounty Hunters - trova falle di sicurezza e guadagni contanti e licenze!

en: Box zoom
it: Riquadro zoom

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Cancel
it: Cancella

en: Capabilities
it: Capacità

en: Car
it: Auto

en: Catalan
it: Catalano

en: Catalan Spanish
it: Catalano (Spagna)

en: Center
it: Centrato

en: Center on map
it: Centra sulla mappa

en: Central Curdish
it: Curdo centrale

en: Change
it: Cambia

en: Change filter icon
it: Cambia l'icona del filtro

en: Change icon
it: Cambia l'icona

en: Change settings
it: Cambia impostazioni

en: Changelog
it: Registro delle modifiche

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
it: La lista dei cambiamenti non può essere caricata, riprova più tardi.

en: Changes the countries to search in. You can pass two letters country codes (%1$s).
it: Cambia i Paesi dove cercare. Puoi inserire le due lettere del codice Paese (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass two letters country codes (%1$s).
it: Cambia la lingua dei risultati. Puoi immettere le due lettere del codice paese (%1$s).

en: Chart fill
it: Riempimento del grafico

en: Chart fill color
it: Colore di riempimento del grafico

en: Chart stroke
it: Tratteggio del grafico

en: Chart stroke color
it: Colore del tratteggio del grafico

en: Chart stroke weight
it: Spessore del ratteggio del grafico

en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Check migration
it: Controlla migrazione

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (Semplificato)

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (Tradizionale)

en: Chinese (simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (traditional)
it: Cinese (tradizionale)

en: Choose
it: Scegli

en: Click behavior in view
it: Fare clic per il comportamento nella vista

en: Click behavior out of view
it: Fare clic per il comportamento fuori dalla vista

en: Close
it: Chiudi

en: Clustering
it: Raggruppamento

en: Collapsed
it: Compresso

en: Collapsed height
it: Altezza della compressione

en: Collapsed width
it: Larghezza della compressione

en: Color
it: Colore

en: Components
it: Componenti

en: Condensed
it: Condensato

en: Controls
it: Controlli

en: Could not parse settings
it: Impossibile analizzare le impostazioni

en: Count
it: Conteggio

en: Countries
it: Paesi

en: Created
it: Creato

en: Created by
it: Creato da

en: Croatian
it: Croato

en: Crosshairs
it: MIrino

en: Culture parameter
it: Parametri culturali

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom layers
it: Livelli personalizzati

en: Custom marker shadow URL
it: URL dell'ombra personalizzata

en: Czech
it: Ceco

en: Daily
it: Giornaliera

en: Danish
it: Danese

en: Data by
it: Dati da

en: Data migration
it: Migrazione dei dati

en: Data migration completed successfully
it: Migrazione dei dati completata con successo

en: Database reset successfully
it: Database reimpostato con successo

en: Default culture
it: Cultura predefinita

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Default order by
it: Ordinamento predefinito per

en: Default sort order
it: Ordinamento predefinito

en: Default sorting
it: Ordinamento predefinito

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
it: Ritardo in millisecondi nell'inserimento dei caratteri prima che venga inviata una richiesta al provider di geocoding.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete map
it: Elimina la mappa

en: Delete maps and assign markers to this map
it: Elimina le mappe ed assegna i marcatori a questa mappa

en: Delete maps and unassign markers
it: Elimina mappe e marcatori non assegnati

en: Delete marker
it: Elimina marcatore

en: Delete markers
it: Elimina marcatori

en: Delete other maps
it: Elimina le altre mappe

en: Delete other markers
it: Elimina gli altri marcatori

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
it: Cancella le mappe selezionate ed assegna tutti i loro marcatori alla mappa con ID %1$s

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
it: Cancellare le mappe selezionate ed annullare l'assegnazione dei loro marcatori?

en: Delete the selected markers?
it: Cancellare i marcatori selezionati?

en: Descending
it: Discendente

en: Detect retina
it: Individua retina

en: Direction
it: Direzione

en: Directions
it: Indicazioni stradali

en: Directions provider
it: Fornitore di indicazioni stradali

en: Disable at zoom
it: Disabilita con lo zoom

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
it: Disattivando questa opzione ti consente di visualizzare i popup non filtrati ed è consigliata solo se si necessita inserire speciali tag HTML.

en: Distance
it: Distanza

en: Distance is only available with location control
it: Le distanze sono disponibili solo con il controllo locale

en: Distance precision
it: Precisione della distanza

en: Distance unit
it: Unità di distanza

en: Distance units
it: Unità di misura della distanza

en: Distribute the license key to all subsites
it: Distribuire la chiave di licenza a tutti i sotto-siti

en: Double click zoom
it: Un doppio clic per zoomare

en: Download
it: Scarica

en: Download QR code
it: Scarica il codice QR

en: Dragging
it: Trascinando

en: Draw circle
it: Disegnare un cerchio

en: Draw marker
it: Disegnare il marcatore

en: Duplicate maps
it: Duplica le mappe

en: Duplicate maps and assign the same markers
it: Duplica mappa e assegna stessi marcatori

en: Duplicate markers
it: Duplica i marcatori assegnati

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
it: Duplicare le mappe selezionate ed assegnare i rispettivi marcatori?

en: Duplicate the selected maps?
it: Duplicare le mappe selezionate?

en: Duplicate the selected markers?
it: Duplicare i marcatori selezionati?

en: Duration
it: Durata

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch (Netherlands)
it: Olandese (Olanda)

en: Edge buffer tiles
it: Tessere buffer del bordo

en: Edit
it: Modifica

en: Edit map
it: Modifica mappa

en: Edit marker
it: Modifica marcatore

en: Edit other maps
it: Modifica le altre mappe

en: Edit other markers
it: Modifica gli altri marcatori

en: Edit post
it: Modifica post

en: Elevation
it: Dislivello

en: Elevation chart
it: Tabella di elevazione

en: Email
it: E-mail

en: Embedded map - show in fullscreen mode
it: Mappa inserita - mostra a tutto schermo

en: Enable
it: Abilita

en: End
it: Fine

en: English
it: Inglese

en: English (Australian)
it: Inglese (Australiano)

en: English (Great Britain)
it: Inglese (Gran Bretagna)

en: English (United Kingdom)
it: Inglese (Regno Unito)

en: English (United States)
it: Inglese (Stati Uniti)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
it: Inserisci il tuo ID di affiliato per sostiutire in tutte le mappe il link di collegamento predefinito a MapsMarker.com con il tuo link personale di affiliazione - ti permetterà di ricevere fino al 50% delle vendite della versione pro.

en: Error
it: Errore

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
it: Errore: è stata richiesto un tipo di convalida della chiave locale sconosciuto.

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
it: Errore: è necessario creare il seguente file (e le cartelle se non già esistenti):<br />\r\n<br />\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
it: Errore: è necessario rendere scrivibile il seguente percorso:<br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
it: Errore: chiave locale non valida per questa licenza.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
it: Errore: la chiave locale per la licenza è stata manomessa o non è valida.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
it: Errore: la chiave locale per la licenza non è valida per la posizione.

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
it: Errore: è scaduto il periodo di prova della chiave locale per la licenza.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
it: Errore: Questa licenza è stata sospesa. Tipicamente questo accade quando si cerca di registrare una seconda licenza di prova per lo stesso dominio. <a href="%1s" target="_blank">Cliccare qui per ottenere una licenza senza scadenza per questo dominio.</a>

en: Error: This license is pending review.
it: Errore: questa licenza è in attesa di controllo.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
it: Errore: questa versione del plugin è stata rilasciata dopo che il vostro permesso di accesso al download è scaduto. È ncessario <a href="%1$s" target="_blank">rinnovare il permesso di accesso al download ed al supporto</a> oppure <a href="%2$s" target="_blank">oppure ritornare ad una vostra precedente versione valida</a>.

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
it: Si è verificato un errore: Questa versione del software è stata rilasciata successivamente alla data di scadenza del vostro permesso di accesso al download. È necessario rinnovare il vostro permesso oppure tornare ad una versione del software precedente.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
it: Errore: non è stato possibile ottenere un nuovo codice di licenza. Leggere %s per maggiori informazioni

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
it: Errore: la mappa non può essere caricata - una mappa con ID %1$s non esiste. Contatta il titolare del sito.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
it: Errore: la mappa non può essere caricata - un marcatore con ID %1$s non esiste. Contatta il titolare del sito.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
it: Errore: la mappa non può essere caricata - lo shortcode non è valido. Contatta il titolare del sito.

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
it: Errore: non è stato possibile determinare l'archivio della chiave locale durante la cancellazione.

en: Error: the local license key could not saved.
it: Errore: non è stato possibile salvare la chiave locale della licenza.

en: Estonian
it: Estone

en: Example link to fullscreen map ID 1: %1$s
it: Esempio di collegamento a mappa a pieno schermo ID 1: %1$s

en: Exclude specific maps
it: Esclude mappe specifiche

en: Exit fullscreen
it: Chiudi modalità schemo intero

en: Export as GeoJSON
it: Esporta come GeoJSON

en: Export as GeoRSS
it: Esporta come GeoRSS

en: Export as KML
it: Esporta come KML

en: Export completed successfully
it: Esportazione completata con successo

en: Export markers
it: Esporta marcatori

en: External URLs require an "allow origin" header
it: URL esterni necessitano di un "allow origin" header

en: Failed to send request
it: Invio richiesta fallito

en: Fallback geocoding provider
it: Provider geocoding di riserva

en: Farsi
it: Persiano

en: Fastest
it: Più veloce

en: Fastest route
it: Itinerario più rapido

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
it: Il feed non può essere recuperato, riprova più tardi o leggi gli ultimi post del blog su %1$s.

en: File could not be parsed
it: Il file non può essere analizzato

en: File could not be read
it: Il file non può essere letto

en: File could not be written
it: Il file non può essere scritto

en: File missing
it: File mancante

en: File not found
it: File non trovato

en: Filename missing
it: Nome file mancante

en: Filipino
it: Filippino

en: Fill color
it: Colore di riempimento

en: Fill opacity
it: Opacità del riempimento

en: Filter mode
it: Modalità filtro

en: Filter results by tags and values
it: Filtra i risultati per tag e valori

en: Filter to use
it: Filtro da utilizzare

en: Filters
it: Filtri

en: Filters control
it: Controllo filtri

en: Find a location
it: Trova una località

en: Finnish
it: Finlandese

en: First name
it: Nome

en: Fit all markers
it: Mostra tutti i marcatori

en: Fixed zoom level
it: Livello di zoom fisso

en: Follow @MapsMarker on Twitter
it: Segui @MapsMarker su Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
it: Segui MapsMarker su Facebook

en: Foot
it: A piedi

en: Footnote
it: Note a piè di pagina

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
it: Per una lista di livelli personalizzati curati da comunità e servizi WMS visita %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
it: Per una comparazione dei fornitori di geocoding supportati visita %1$s.

en: For a detailed documentation, please visit %1$s.
it: Per una documentazione approfondita visita %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
it: Per il tutorial su come ottenere la tua Chiave API Geocoding LocationIQ visita %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
it: Per un tutorial su come ottenere una chiave API di Geocoding MapQuest visita %1$s.

en: For full documentation and usage examples, please visit %1$s.
it: Per la documentazione completa ed esempi d'uso  visita %1$s.

en: For instructions on how to connect your maps to layar, please visit %1$s.
it: Per le sitruzioni su come collegare le tue mappe ai livelli  visita %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
it: Per maggiori informazionisul programma di affiliazione a Maps Marker e come otteneere la tua ID di affiliato visita %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
it: Per i termini del servizio, costi, limiti d'utilizzo e tutorial su come registrare una chiave API di Google Geocoding visita %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
it: Per i termini del servizio, costi, limiti d'utilizzo ed altro visita %1$s.

en: Force to first search around a specific latitude longitude. The option value must be provided as a string: latitude,longitude (e.g. 12.232,23.1). The default is to search around the location of the user determined via his IP address (geoip).
it: Forza prima la ricerca attorno ad una specifica longitudine di latitudine. I valori dell'opzione devono essere forniti come una stringa: latitudine,longitudine (es. 12.232,23.1). L'impostazione predefinita è la ricerca attorno alla posizione dell'utente determinata dal suo indirizzo IP (geoip).

en: Format
it: Formato

en: Free trial license valid until
it: Licenza di prova gratuita valida fino al

en: French
it: Francese

en: French (Canada)
it: Francese (Canada)

en: French (France)
it: Francese (Francia)

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Fullscreen button
it: Pulsante schermo intero

en: GPX URL
it: URL GPX

en: GPX track <span class="count">(%s)</span> | GPX tracks <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Percorso GPX <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Percorsi GPX <span class="count">(%s)</span>

en: GPX tracks
it: Percorsi GPX

en: Galician
it: Gallego

en: General
it: Generale

en: GeoJSON button
it: Pulsante GeoJSON

en: GeoJSON export
it: Esportazione GeoJSON

en: GeoRSS export
it: Esportazione GeoRSS

en: GeoRss button
it: Pulsante GeoRss

en: Geocoding bounds
it: Limiti di Geocoding

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
it: Geocoding è quel processo che trasforma la descrizione di una posizione, tipo indirizzo, nome o luogo in una posizione sulla superficie terrestre.

en: Geocoding settings
it: Impostazioni di geocoding

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: German (Germany)
it: Tedesco (Germania)

en: Gesture handling
it: Gestione dei gesti

en: Get a non-expiring license key
it: Ottieni una chiave di licenza che non scade

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
it: Ottieni una chiave di licenza senza scadenza su %1$s ed attiva la chiave di licenza qua sotto.

en: Get directions
it: Trova indicazioni stradali

en: Google Maps (worldwide)
it: Google Maps (mondo intero)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
it: Solo per utenti Piano Premium Google Maps API

en: Google Maps JavaScript API key
it: Chiave Google Maps JavaScript API

en: Google styles
it: Stili di Google

en: Gosmore instance to calculate the route
it: Istanza di Gosmore per calcolare il percorso

en: Greek
it: Greco

en: HTML filter for popups
it: Filtro HTML dei popup

en: Hausa (Latin)
it: Hausa (Latino)

en: Heart rate
it: Frequenza cardiaca

en: HeavyVehicle
it: VeicoliPesanti

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height
it: Altezza

en: Height of the icons in pixels.
it: Altezza dell'icona in pixels.

en: Height of the shadow icon in pixels.
it: Altezza dell'ombra dell'icona in pixels.

en: Help & Support
it: Aiuto & Supporto

en: Help translate Maps Marker Pro
it: Aiuta a tradurre Maps Marker Pro

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
it: Qui puoi definire i permessi di uso del backend per ciascun ruolo. L'amministratore ha sempre tutti i permessi.

en: Hide changelog
it: Nascondi la lista dei cambiamenti

en: Hide minimap
it: Nascondi minimappa

en: Hourly
it: Ogni ora

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
it: Quanto frequentemente le mappe vengono cambiate. Questo valore fornisce informazioni generali ai motori di ricerca ma può non corrispondere a quanto spesso essi controllano la pagina. Ulteriori informazioni sono disponibili su %1$s.

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hybrid
it: Ibrido

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
it: Ho letto le <a href="%1$s" target="_blank">Condizioni di utilizzo</a> e l'<a href="%2$s" target="_blank">Informativa sulla Privacy</a>.

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icon
it: Icona

en: Icon anchor
it: Ancoraggio icona

en: Icon replaced successfully
it: Icone sostituite correttamente

en: Icon size
it: Dimensione icona

en: Icon to replace
it: Icone da sostituire

en: Icons
it: Icone

en: If a popup text is set, it will appear here
it: Se viene impostato un testo popup apparirà qui

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
it: Se lasciato vuoto, verrà usato il tuo "Indirizzo WordPress (URL)" - %1$s -.

en: If empty, the entire planet will be searched.
it: Se vuoto verrà ricercato l'intero pianeta.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
it: Se vuoto verrà utilizzata la lingua di WordPress.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
it: Se abilitato un pulsante "Inserisci mappa" verrà aggiunto sopra l'editor TinyMCE nelle schermate dei post e delle pagine per una più facile ricerca ed inserimento delle mappe.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
it: Se abilitato ed il plugin %1$s è attivo, i link KML verranno aggiunti automaticamente alla mappa del sito.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
it: Se abilitato, e il plugin %1$s è attivo, la mappa geografica del sito sarà aggiunta utomaticamente all'indice della mappa del sito.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
it: Se abilitato sarà visibile un menu a discesa nella barra di amministrazione di WordPress.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
it: Se abilitato sarà visibile un widget nella bacheca di amministrazione che visualizza gli ultimi marcatori e post del blog di mapsmarker.com.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
it: Se abilitato i tag di codici non supportati verranno eliminati dai popup per eveitare l'inserimento di codici malevoli.

en: If set to automatic, the language set in WordPress will be used.
it: Se impostato su automatico verrà utilizzata la lingua impostata in WordPress.

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
it: Se il download non si avvia automaticamente, <a href="%1$s">cliccare qui</a>

en: If using the authenticated API, the API key to use.
it: Se si utilizza l'API autenticato, la chiave API da utilizzare.

en: If using the authenticated API, the Application ID to use.
it: Se si utilizza l'API autenticato, l'ID applicazione da utilizzare.

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
it: Se sei utente di un Piano Premium delle API Google Maps cambia il metodo di autenticazione di sopra in "%1$s" e riempi qua sotto con le credenziali che hai ricevuto nella email di benvenuto di Google.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
it: Nel caso si verificassero problemi con la licenza, puoi <a href="%1$s" target="_blank">inviare una richiesta di supporto!</a>.

en: If you have any questions or experience issues, please use one of the following support channels.
it: Se hai delle domande o stai avendo dei problemi puoi usare uno dei seguenti canali di assistenza.

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
it: Se Maps Marker Pro si usa in una installazione su localhost (<a href="%1s" target="_blank">vedi pacchetti disponibili</a>), la registrazione di un codice di licenza di prova gratuita di 30 giorni non è necessario e il plugin può essere provato senza alcuna limitazione temporale.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first.
it: Se vuoi copiare le tue mappe esistenti con questa versione, devi prima aggiornare la vecchia istallazione alla versione %1$s.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first. For more information, please see the <a href="%2$s">data migration tool</a>.
it: Se vuoi copiare le tue mappe esistenti con questa versione, devi prima aggiornare la vecchia istallazione alla versione %1$s. Per altre informazioni vedi <a href="%2$s">strumento migrazione dati</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
it: Se vuoi usare Google Maps,  devi registrare una chiave personale JavaScript API Google Maps. Per conoscere i termini del servizio, prezzi e limiti d'utilizzo visita %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
it: Se vuoi usare HERE Maps,  devi registrare un account personale HERE. Per un tutorial, i termini del servizio, prezzi, limiti d'utilizzo e altro visita %1$s.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
it: Se desideri non avere alcuna località polarizzante imposta la località a  0,0 e il raggio a 20000000 (20 mila chilometri), così comprenderà il mondo intero.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
it: Se la tua lingua non è presente o non è tradotta completamente ti invitiamo a collaborare usando la piattaforma web per la traduzione:

en: Imperial
it: Imperiale

en: Imperial (metric)
it: Imperiale (Metrico)

en: Imperial (miles)
it: Imperiale (Miglia)

en: Import file needs to be in GeoJSON format. For more details about the import feature and a tutorial on how to convert other formats into GeoJSON, please visit %1$s.
it: Importa i file che devono essere in formato GeoJSON. Per maggiori dettagli sulla funzione d'importazione e un tutorial su come convertire gli altri formati in GeoJSON visita %1$s.

en: Import markers
it: Importa marcatori

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
it: Importante: dopo aver acquistato il rinnovo della licenza, per finire l'ordine, è necessario cliccare sul pulsante Aggiorna vicino al codice di licenza.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
it: Nel caso si verificasse un problema, è sempre possibile <a href="%1$s">resettare le impostazioni del plugin</a>

en: Inactive (API key required)
it: Inattivo (chiave API necessaria)

en: Include specific maps
it: Includi mappe specifiche

en: Indicator
it: Indicatore

en: Indicator color
it: Colore dell'Indicatore

en: Indicator weight
it: Spessore dell'Indicatore

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Inertia
it: Inerzia

en: Inertia deceleration
it: Decelerazione dell'inerzia

en: Inertia max speed
it: Massima velocità dell'inerzia

en: Initial view
it: Vista iniziale

en: Insert map
it: Inserisci mappa

en: Installation finished - you can now start creating maps!
it: Installazione terminata - puoi già iniziare a creare le tue mappe!

en: Instead of providing a fixed search range, you can also return a radius value in the response to assure that certain POIs are presented to the user. This can be done by emptying the default value of the search range filter on the publishing site on layar.com. The unit is meters.
it: Invece di fornire un intervallo di ricerca fisso, puoi anceh immettere un valore radiale nella risposta per assicurarti che alcuni POI vengano mostrati all'utente. Per far ciò basta eliminare i valori predefiniti nel filtro dell'intervallo di ricerca sul sito pubblicato su  layar.com. L'unità è il metro.

en: Integration
it: Integrazione

en: Interaction
it: Interazione

en: Interface language
it: Lingua dell'interfaccia

en: Invalid GeoJSON
it: GeoJSON non valido

en: Invalid format
it: Formato non valido

en: Invalid geometry type
it: Tipo di geometria non valido

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
it: Chiave di licenza non valida. La chiave di licenza deve iniziare con %1$s

en: Irish
it: Irlandese

en: Italian
it: Italiano

en: Italian (Italy)
it: Italiano (Italia)

en: Japanese
it: Giapponese

en: Jump to marker
it: Vai al marcatore

en: KML button
it: Pulsante KML

en: KML export
it: Esporta KML

en: Kazakh
it: Kazako

en: Keep current zoom level
it: Mantieni il livello di zoom attuale

en: Keyboard navigation
it: Navigazione da tastiera

en: Keyboard pan delta
it: Tastiera pan delta

en: Knowledge base
it: Conoscenze di base

en: Korean
it: Coreano

en: Kyrgyz
it: Kirghiso

en: Language
it: Lingua

en: Last name
it: Cognome

en: Latest available version:
it: Ultima versione disponibile:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
it: Ultimi articoli del blog di www.mapsmarker.com

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latvian
it: Lettone

en: Layers
it: Livelli

en: Layers control
it: Controllo Livelli

en: Left
it: Sinistra

en: Libraries, services and images
it: Librerie, servizi ed immagini

en: License
it: Licenza

en: License Key
it: Codice della licenza

en: License key missing
it: Chiave di licenza mancante

en: License registered to
it: Licensa registrata a

en: License settings
it: Impostazioni licenza

en: List
it: Elenco

en: List action
it: Elenco delle azioni

en: List all maps
it: Elenco delle mappe

en: List all markers
it: Tutti i marcatori

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Loading ...
it: Caricando ...

en: Loading changelog, please wait ...
it: Caricando la lista dei cambiamenti, attendi ...

en: Locate button
it: Pulsante Trova

en: Location
it: Posizione

en: Location biasing
it: Distorsione di posizione

en: LocationIQ Geocoding API key
it: Chiave API Geocoding LocationIQ

en: Locator
it: Localizzatore

en: Locator fill color
it: Colore di riempimento del Localizzatore

en: Locator fill opacity
it: Opacità di riempimento del Localizzatore

en: Locator radius
it: Raggio del Localizzatore

en: Locator stroke
it: Tratto del Localizzatore

en: Locator stroke color
it: Colore del tratto del Localizzatore

en: Locator stroke weight
it: Spessore del tratto del Localizzatore

en: Longitude
it: Longitudine

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Macedonian
it: Macedone

en: Main geocoding provider
it: Provider geocoding principale

en: Malay (Malaysia)
it: Malese (Malaysia)

en: Manage GPX tracks
it: Gestisci percorsi GPX

en: Map
it: Mappa

en: Map ID missing
it: ID mappa mancante

en: Map Icons Collection
it: Collezione icone mappe

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
it: La Mappa creata con <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> non può essere visualizzata perchè la licenza non è valida. Contatta l'amministratore del sito per maggiori dettagli.

en: Map dimensions
it: Dimensioni della mappa

en: Map missing
it: Mappa mancante

en: Map not found
it: Mappa non trovata

en: Map saved successfully
it: Salvataggio mappa avvenuto con successo

en: Map tiles by
it: Mattonelle della mappa da

en: Map type
it: Tipo mappa

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
it: MapQuest Geocoding API consente fino a %1$s transazioni/mese e un massimo di %2$s richieste/secondo con una chiave API gratuita. Quote maggiori sono disponibili su richiesta - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
it: Chiave API MapQuest Geocoding

en: Maps
it: Mappe

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
it: Maps Marker Pro - Il plugin n°1 per creare mappe con WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
it: Maps Marker Pro - è disponibile un aggiornamento del plugin!

en: Maps Marker Pro 3.1.1 data migration
it: Maps Marker Pro 3.1.1 migrazione dati

en: Maps Marker Pro 4.0 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating Maps Marker 3.1.1.
it: Maps Marker Pro 4.0 è stato completamente riscritto ed usa una nuova struttura del database. Per questo motivo tutti i dati esistenti devono essere migrati. Per minimizzare i rischi di questa procedura, è stata rinominata la cartella del plugin (il che significa che WordPress lo considera come un plugin differente) ed è stato creato un nuovo database. Ciò permette di tornare al vecchio plugin, nel caso ci dovessero essere dei problemi, semplicemente disattivando questa versione e riattivando Maps Marker 3.1.1.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
it: L'aggiornamento di Maps Marker Pro dalla versione %1s alla %2s è avvenuto con successo!

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
it: Maps Marker Pro include una <a href="%1$s" target="_blank">mappa geografica del sito</a>. Per imparare a registrare manualmente questo tipo di mappa del sito, guardare <a href="%2$s" target="_blank">questo tutoriale</a>. In alternativa, è possibile usare uno dei plugin supportati che automatizzano questo processo.

en: Maps Marker Pro includes a JavaScript API, which can be utilized by developers to attach or listen to map events.
it: Maps Marker Pro include una API JavaScript che può ussere utilizzata dagli sviluppatori per aggiungere o ascoltare eventi delle mappe.

en: Maps and markers
it: Mappe e marcatori

en: Maps per page
it: Mappe per pagina

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
it: Programma di affiliazione di MapsMarker - registrarsi ora per ricevere commissioni fino al 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
it: Programma per rivenditori MapsMarker - rivendere con il 20% di sconto!

en: MapsMarker.com backlinks
it: Backlink di MapsMarker.com

en: Marker ID
it: ID Marcatore

en: Marker could not be added
it: Il marcatore non può essere aggiunto

en: Marker list
it: Elenco dei marcatori

en: Marker mode
it: Modalità del marcatore

en: Marker name
it: Nome marcatore

en: Marker saved successfully
it: Salvataggio marcatore avvenuto con successo

en: Marker shadow
it: Ombra del marcatore

en: Marker successfully added with ID %1$s
it: Il marcatore è stato aggiunto con successo con la ID %1$s

en: Marker with ID %1$s could not be updated
it: Il marcatore con ID %1$s non può essere aggiornato

en: Marker with ID %1$s not found
it: Il marcatore con ID %1$s non è stato trovato

en: Marker with ID %1$s successfully updated
it: Il marcatore con ID %1$s è stato aggiornato con successo

en: Marker with ID %1$s will be updated
it: Il marcatore con ID %1$s verrà aggiornato

en: Markers
it: Marcatori

en: Markers can also be displayed via Augmented-Reality technology powered by %1$s on mobile devices. Sample screenshots:
it: I marcatori possono essere visualizzati  nei dispositivi mobili anche con la tecnologia di Realtà-Aumentata fornita da %1$s. Schermate d'esempio:

en: Markers per page
it: Marcatori per pagina

en: Markers will be exported to GeoJSON format. For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
it: I marcatori verranno esportati nel formato GeoJSON. Per ulteriori dettagli sulla caratteristica d'esportazione e un tutorial su come convertire negli altri formati il file da utilizzare puoi visitare %1$s.

en: Max bounds
it: Limiti massimi

en: Max cluster radius
it: Raggio massimo del gruppo

en: Max height
it: Altezza massima

en: Max interval
it: Intervallo massimo

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Max zoom
it: Zoom massimo

en: Maximum upload size exceeded
it: La dimensione massima di caricamento è stata superata

en: Metadata
it: Metadati

en: Metric
it: Metrico

en: Metric (imperial)
it: Metrico (imperiale)

en: Metric (km)
it: Metrico (km)

en: Metric units
it: Unità metrica

en: Min width
it: Larghezza minima

en: Min zoom
it: Zoom minimo

en: Minimap
it: Minimappa

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
it: Numero minimo di caratteri che bisogna digitare prima che una richiesta venga inviata al provider di geocoding.

en: Misc
it: Varie

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
it: Mancante (i marcatori senza coordinate saranno geocodificati)

en: Missing address for geocoding
it: Indirizzo per il geocoding mancante

en: Missing geometry type
it: Tipo di geometria mancante

en: Missing or incomplete coordinates
it: Coordinate mancanti o incomplete

en: Mongolian (Cyrillic)
it: Mongolo (Cirillico)

en: Monthly
it: Mensile

en: More information about %s
it: Maggiori informazioni su %s

en: Motorcar
it: Veicolo a motore

en: Move markers
it: Sposta i marcatori

en: Move markers to a map
it: Spostare i marcatori in una mappa

en: Moving
it: Spostando

en: Moving time
it: Tempo trascorso in movimento

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
it: Solo per Multisito: aggiornare le impostazioni anche in tutti i siti secondari

en: Name
it: Nome

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
it: Serve per creare link comprensibili alle mappe a pieno schermo o agli enpoint API.

en: Nepali (Nepal)
it: Nepalese (Nepal)

en: Never
it: Mai

en: New icons will be uploaded to the following directory
it: Le nuove icone verranno caricate nella seguente cartella

en: New marker will be added
it: Un nuovo marcatore verrà aggiunto

en: New shortcode
it: Nuovo shortcode

en: News via RSS
it: Notizie via RSS

en: News via email
it: Notizie via email

en: No geographical data found
it: Non è stato trovato alcun dato geografico

en: No map has been created yet.
it: Non è stata ancora creata alcuna mappa.

en: No maps selected
it: Nessuna mappa selezionata

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
it: Nessun shortcode di mappe con marcatori è stato trovato, puoi cliccare su "Inizia la migrazione" per continuare.

en: No markers found
it: Non sono stati trovati dei marcatori

en: No preview - save and reload to see changes
it: Nessuna anteprima - salva e ricarica per vedere i cambiamenti

en: No results
it: Nessun risultato

en: No supported multilingual plugin found
it: Trovato un plugin multilingue non supportato

en: No supported multilingual plugin installed.
it: Non risultano installati plugin multilingua supportati.

en: None
it: Nessuno

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian (Bokmål)
it: Norvegese (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Not assigned to any map
it: Non assegnato ad alcuna mappa

en: Not used in any content
it: Non usato in alcun contenuto

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
it: Nota: i marcatori non sono più assegnati ma non sono stati cancellati.

en: Number of markers to show:
it: Numero di marcatori da mostrare:

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
it: Off (i marcatori senza coordinate verranno omessi)

en: On (all markers will be geocoded)
it: On (tutti i marcatori saranno geocodificati)

en: On demand
it: Su richiesta

en: Once
it: Una volta

en: One result
it: Un risultato

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the %1$s!
it: Cambia soltanto i valori sottostanti se non stai usando icone marcatori od ombre da %1$s!

en: Only markers from these maps
it: Solo i marcatori di queste mappe

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
it: Usare questa opzione per l'URL della tua cartella di WordPress folder soltanto se stai riscontrando problematiche o se ti è stato consigliato dal supporto!

en: Opacity
it: Opacità

en: Open Media Library
it: Apri Libreria dei Media

en: Open link
it: Apri collegamento

en: Open on hover
it: Apri al passaggio del mouse

en: Open popup
it: Apri  popup

en: Open standalone map in fullscreen mode
it: Apri mappa autonoma in modalità schermo intero

en: Option A: activate an unexpiring license key
it: Opzione A: attivare un codice di licenza senza scadenza

en: Option B: get a personalized trial license key
it: Opzione B: richiedere un codice per licenza personalizzata di prova

en: Option C: get an anonymous trial license key
it: Opzione C: richiedere un codice per licenza anonima di prova

en: Option D: start an unlimited, anonymous test on a localhost installation
it: Opzione D: iniziare una prova anonima e senza limiti su un'installazione localhost

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid shortcodes, for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
it: Opzione per avvisi di generale amministrazione nel backend (per esempio, mostrare informazioni sull'incompatibilità dei plugin o non validità degli shortcode). Tieni presente che nascondendo questi avvisi non potrai sapere neanche dell'incompatibilità trovate nelle prossime versioni dei plugin!

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
it: Opzione per nascondere i backlink a Mapsmarker.com sulle mappe e sulle sovraimpressioni nei file KML.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
it: Filtri di componenti opzionali separati da un pipe (|). Ogni filtro componente consiste di una coppia componente:valore e limiterà completamente i risultati del geocoder. Per maggiori informazioni visita %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
it: Opzionale codice regione, specificato come un ccTLD (codice paese di dominio di primo livello). Questo parametro influenzerà soltanto, non limiterà completamente, i risultati del geocoder. Visita %1$s per una lista dei ccTLDs.

en: Order by
it: Ordinamento per

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Overlays
it: Sovrimpressioni

en: Overview map
it: Panoramica mappa

en: POI icons
it: Icone POI

en: Pace
it: Andatura

en: Page
it: Pagina

en: Panel
it: Riquadro

en: Pedestrian
it: Pedone

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means markers cannot be displayed and API links will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
it: I permalink per gli endpoint API di Maps Marker Pro non funzionano correttamente, ciò significa che i marcatori non possono essere visualizzati ed i link API non funzioneranno. Per risolvere questo problema, vai a <a href="%1$s">Impostazioni di compatibilità</a> e aggiungi l'URL della tua cartella di WordPress all'opzione "Permalinks base URL".

en: Permalinks slug
it: Permalink slug

en: Permanent
it: Permanente

en: Persian
it: Persiano

en: Pin
it: Spillo

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
it: Fai attenzione che restaurando le impostazioni di una versione diversa da %1$s causerà che le impostazioni che sono state aggiunte, modificate o rimosse in questa versione saranno ripristinate ai valori d'origine.

en: Please click here to renew your access to updates and support
it: Fai clic qui per rinnovare l'accesso agli aggiornamenti e al supporto

en: Please do not delete Maps Marker Pro 3.1.1 until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
it: Non cancellare Maps Marker Pro 3.1.1 finché non è stato verifiacato che tutti i dati sono stati migrati correttamente. Raccomandiamo anche di fare un backup delle tabelle %1$s e %2$s del database, per poter riavviare la migrazione successivamente nel caso si rendesse necessario farlo.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
it: Entra un elenco di ID separate da virgola (es. 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
it: Per continuare, inserire il codice della licenza.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
it: Devi inserire un indirizzo email valido (oppure richiedi una licenza di prova anonima)

en: Please enter your first name
it: Immetti il tuo nome

en: Please enter your last name
it: Immetti il tuo cognome

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
it: Tieni presente che ogni licenza è legata al dominio sul quale è stata attivata. Se si desidera utilizzare la licenza su un altro dominio, seguire l' <a href="%1$s" target="_blank">'esercitazione guidata</a>.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
it: Tieni presente che a differenza della licenza personalizzata di prova, non è possibile <a href="%1s" target="_blank">aprire ticket di support</a> né ricevere un avviso alla scadenza della licenza di prova.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
it: Ti consigliamo di rinnovare l'accesso agli aggiornamenti e al supporto per mantenere il proprio plug-in aggiornato e sicuro.

en: Please review this plugin on wordpress.org
it: Scrivi una recensione di questo plugin su wordpress.org

en: Please select the map you want to display
it: Seleziona la mappa da visualizzare

en: Please select the map you would like to add.
it: Seleziona la mappa da aggiungere.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
it: Seleziona i tuoi provider di indicazioni stradali preferiti. Questa impostazione verrà usata per il link indicazioni stradali che viene aggiunto al popup testuale di ogni marcatore quando è abilitato.

en: Polish
it: Polacco

en: Popup anchor
it: Ancoraggio popup

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Position
it: Posizione

en: Positon
it: Posizione

en: Preferred route profile
it: Profilo del percorso preferito

en: Preview basemap
it: Anteprima mappa base

en: Priority for maps
it: Priorità per le mappe

en: Public transport (works only in some areas)
it: Trasporto pubblico (funziona solo in alcune aree)

en: Punjabi (Arabic)
it: Punjabi (Arabo)

en: QR code for fullscreen map
it: Codice QR per la mappa a pieno schermo

en: Radius
it: Raggio

en: Rate Limit: %1$s out of %2$s/day
it: Limite Tariffa: %1$s di %2$s/giorno

en: Rate Limit: %1$s/day
it: Tasso Limite: %1$s/giorno

en: Rate Limit: %1$s/month
it: Tasso Limite: %1$s/mese

en: Rate Limit: %1$s/sec
it: Tariffa limite: %1$s/sec

en: Rate limit savings and performance
it: Tasso dei limiti di risparmio e prestazioni

en: Recommended
it: Consigliato

en: Region
it: Regione

en: Register strings
it: Registrare le stringhe

en: Register strings for translation
it: Registrare le stringhe per la traduzione

en: Remove all markers from a map
it: Elimina tutti i marcatori da una mappa

en: Remove markers
it: Rimuovi marcatori

en: Renew your access to updates and support
it: Rinnova il tuo accesso agli aggiornamenti ed al supporto

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace marker icons
it: Sostituisci le icone dei marcatori

en: Replacement icon
it: Icona sostitutiva

en: Resellers
it: Rivenditori

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset button
it: Pulsante reimposta

en: Reset database
it: Reimposta database

en: Reset map view
it: Reimposta vista mappa

en: Reset settings
it: Reimposta impostazioni

en: Responsive map
it: Mappa responsiva

en: Restore backup
it: Ripristina backup

en: Restore completed successfully
it: Ripristino completato con successo

en: Restrict to current view
it: Restringi alla vista attuale

en: Reviews
it: Recensioni

en: Right
it: Destra

en: Role
it: Ruolo

en: Romanian
it: Rumeno

en: Romanian (Romania)
it: Rumeno (Romania)

en: Route type
it: Tipo percorso

en: Russian
it: Russo

en: Save
it: Salva

en: Save current values as defaults for new maps
it: Salva i valori attuali come predefiniti per le nuove mappe

en: Save current values as defaults for new markers
it: Salva i valori attuali come predefiniti per i nuovi marcatori

en: Scale
it: Scala

en: Scottish Gaelic
it: Gaelico scozzese

en: Scroll wheel zoom
it: Zoom con la rotella del mouse

en: Search
it: Cerca

en: Search and sort bar
it: Barra della ricerca e dell'ordinamento

en: Search maps
it: Cerca mappe

en: Search markers
it: Cerca marcatori

en: Security check failed
it: Controllo di sicurezza fallito

en: Select or Upload GPX file
it: Selezionare o caricare file GPX

en: Serbian
it: Serbo

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
it: Serbo (Cirillico, Bosnia e Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
it: Serbo (Cirillico, Serbo)

en: Serbian (Latin, Serbia)
it: Serbo (Latino, Serbia)

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
it: Selezionare abilitato se si vuol aggiornare facilmente alle versioni Beta.

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
it: Selezionare abilitato se si vuole sia rimuovere tutti i backlink e i logo nel backend sia rendere tutte le pagine e le voci dei menu Strumenti, Impostazioni, Supporto e Licenza visibili soltanto agli amministratori (Capacità utente activate_plugins).

en: Set view
it: Imposta vista

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings missing
it: Impostazioni mancanti

en: Settings reset successfully
it: Impostazioni reimpostate con successo

en: Settings saved successfully
it: Salvataggio impostazioni avvenuto con successo

en: Settings updated successfully
it: Impostazioni aggiornate con successo

en: Shadow anchor
it: Ancoraggio ombra

en: Shadow size
it: Dimensione ombra

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
it: Shortcode da aggiungere alle mappe - Esempio: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
it: Più breve

en: Shortest route
it: Itinerario più breve

en: Show
it: Mostra

en: Show QR code for fullscreen map
it: Mostra il codice QR per la mappa a pieno schermo

en: Show address
it: Mostra indirizzo

en: Show advanced settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: Show all available markers (disables individual filters)
it: Mostra tutti i marcatori disponibili (disabilita tutti i filtri)

en: Show blog posts and link section:
it: Mostra i post del blog e sezione di collegamento:

en: Show bounds on hover
it: Mostra limiti al passaggio del mouse

en: Show coordinates
it: Mostra coordinate

en: Show directions link
it: Mostra link Indicazioni stradali

en: Show error tiles
it: Mostra tessere di errore

en: Show fullscreen link
it: Mostra link a pieno schermo

en: Show imperial
it: Mostra Imperiale

en: Show marker name
it: Mostra nome del marcatore

en: Show me where I am
it: Mostrami dove mi trovo

en: Show metric
it: Mostra Metrico

en: Show minimap
it: Mostra minimappa

en: Show popup
it: Mostra popup

en: Show release notes
it: Mostra note di pubblicazione

en: Show start/end icons
it: Mostra icone di inizio/fine

en: Show traffic layer?
it: Mostra livello del traffico?

en: Show tutorial at mapsmarker.com
it: Mostra tutorial su mapsmarker.com

en: Single marker mode
it: Modalità marcatore singolo

en: Sitemaps
it: Mappe del sito

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Sort order
it: Criterio di ordinamento

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Source
it: Sorgente

en: Source or target missing
it: Sorgente o destinazione mancante

en: Source or target not found
it: Sorgente o destinazione non trovato

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish (Mexico)
it: Spagnolo (Messico)

en: Spanish (Spain)
it: Spagnolo (Spagna)

en: Spanish (United States)
it: Spagnolo (Stati Uniti)

en: Spiderfy multiplier
it: Moltiplicatore Spiderfy

en: Start
it: Inizio

en: Start anonymous free 30-day trial period
it: Inizia prova gratuita anonima di 30 giorni

en: Start backup
it: Avvia backup

en: Start export
it: Avvia esportazione

en: Start full-text search
it: Avvia ricerca testo completo

en: Start import
it: Avvia importazione

en: Start migration
it: Avvia migrazione

en: Start personalized free 30-day trial period
it: Inizia prova gratuita personalizzata di 30 giorni

en: Start typing for suggestions
it: Inizia a digitare per i suggerimenti

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
it: Inizia a digitare per i suggerimenti (minimo %1$s caratteri)

en: Starting with Maps Marker Pro 4.0, marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
it: A partire da Maps Marker Pro 4.0, le mappe di marcatori sono state deprecate ma, per compatibilità con le versioni precedenti, è ancora possibile usarle. Ad ogni modo, per farle apparire identiche a prima, è necessario inserire attributi aggiuntivi negli shortcode. A causa dell'elevato rischio di farlo programmaticamente, vi chiediamo di sostituire questi shortcode manualmente. Avviare il controllo per la migrazione per ottenere un elenco degli shortcode utilizzati e indicazioni su come devono essere aggiornati. Questo controllo individua solamente gli shortcode nelle pagine e negli articoli, quindi è necessario ricercare manualmente gli altri shortcode eventualmente utilizzati nei widget ed in altri posti. Tutto questo influisce solo ed esclusivamente sugli shortcode delle mappe di marcatori. Gli shortcode delle mappe a livelli non devono essere aggiornati.

en: Sticky
it: Fisso

en: Stop
it: Arresta

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
it: Le stringhe per tutte le mappe ed i marcatori sono state registrate per la traduzione

en: Stroke
it: Tratteggiato

en: Stroke color
it: Colore tratteggio

en: Stroke weight
it: Spessore tratteggio

en: Styles
it: Stili

en: Subdomains
it: Sottodomino

en: Submit
it: Invia

en: Support
it: Supporto

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish (Sweden)
it: Svedese (Svezia)

en: Tabbed
it: A schede

en: Tajik (Cyrillic)
it: Tagico (Cirillico)

en: Target
it: Destinazione

en: Tatar (Cyrillic)
it: Tataro (Cirillico)

en: Terrain
it: Terreno

en: Test mode
it: Modalità prova

en: Text that gets added to each POI description.
it: Testo da aggiungere alla descrizione di ciascun POI.

en: Thai
it: Thailandese

en: The Database API provides developers with a future-proof way to access or modify the Maps Marker Pro database programatically.
it: L'API database fornisce agli sviluppatori una forma proiettata nel futuro di accedere o modificare programmaticamente il database di Maps Marker Pro.

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used.
it: L'URL dell'ombra dell'immagine dell'icona personalizzata. Se è vuota nessuna ombra sarà utilizzata.

en: The correct URL is: %1$s
it: L'URL corretto è: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
it: Il parametro cultura ti consente di scegliere la lingua della cultura per le entità geografiche, nome di luoghi e etichette delle mappe sulle mappe di Bing. Per le culture supportate i nomi delle strade vengono visualizzate nella cultura locale. per esempio se richiedi una località in Francia, i nomi delle strade verranno mostrate in francese. Per altri dati localizzati come i nomi dei paesi, il livello di localizzazione varia per ciascuna cultura. Per esempio potrebbe non esseerci un versione localizzata per "United States" in tutte i codici delle culture. Vedi %1$s per maggiori dettagli.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
it: La distanza (in metri) all'interno della quale si vogliono ottenere i risultati. Nota bene che inserendo un raggio si polarizzano i risultati per l'area indicata, ma potrebbe non restringere i risultati soltanto a quella specifica area.

en: The fallback geocoding provider is used automatically if the main geocoding provider is unavailable.
it: Il provider di geocoding secondario viene usato automaticamente quando non è disponibile il provider di geocoding principale.

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
it: La lingua dell'interfaccia da utilizzare nel  backend e/o nelle mappe visualizzate dall'utente. Si prega di notare che la lingua per Google Mappe e Bing mappe può essere impostata separatamente tramite le impostazioni delle relative mappe base.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
it: La lingua in cui vengono restituiti i risultati. Visita %1$s per una lista delle lingue supportate.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
it: La lingua usata per visualizzare le informazioni testuali come ad esempio i nomi dei controlli, le note di copyright e le etichette.

en: The map is not used in any content.
it: La mappa non è in uso in alcun contenuto.

en: The map is used in the following content:
it: La mappa è in uso nel seguente contenuto:

en: The maximum upload file size on your server is %1$s
it: La dimensione massima dei file per l'upload è %1$s

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
it: Il punto intorno al quale si desidera recuperare le informazioni sul luogo. Deve essere specificato come latitudine, longitudine (ad es. %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
it: La priorità delle mappe relative agli altri URL del tuo sito.

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
it: La coordinata-x della  "punta" delle icone (relativa al suo angolo superiore sinistro)

en: The x-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
it: La coordinata-x della  "punta" dell'ombra dell'icone (relativa al suo angolo superiore sinistro)

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to its top left corner).
it: La coordinata-x dell'ancoraggio del popup (relativa al suo angolo superiore sinistro)

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
it: La coordinata-y della  "punta" delle icone (relativa al suo angolo superiore sinistro).

en: The y-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
it: La coordinata-y della  "punta" dell'ombra dell'icone (relativa al suo angolo superiore sinistro)

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to its top left corner).
it: La coordinata-y dell'ancoraggio del popup (relativa al suo angolo superiore sinistro)

en: There is no changelog available.
it: Non c'è una lista di cambiamenti disponibili.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
it: Ciò comprende livelli personalizzati, mappe, marcatori e relazioni. Il backup delle impostazioni deve essere fatto separatamente.

en: This license is active.
it: Questa licenza è attiva.

en: This map is embedded in a tab
it: Questa mappa è inserita in una scheda

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
it: Questo marcatore usa sovrimpressioni personalizzate e/o livelli WMS, che non sono supportati dalle mappe dei marcatori. Creare una mappa per questo marcatore e sostituire il vecchio shortcode del marcatore con lo shortcode della nuova mappa.

en: This tells the layar client how many seconds to wait until the next getPOIs request is made. By default, it is %1$s. The minimum value is %2$s.
it: Questo informa il client layar per quanti secondi deve attendere prima che possa essera fatta la prossima richiesta getPOIs. Come predefinito è %1$s. Il valore minimo è %2$s.

en: This tells the layar client to generate a new getPOIs request if the user has moved by more than the specified distance (in meters). By default, it is %1$s. The minimum value is %2$s.
it: Questo informa il client layar di generare una nuova richiesta getPOIs se l'utente si è spostato oltre una cerata specifica distanza (in metri). Come predefinito è %1$s. Il valore minimo è %2$s.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
it: Ciò reimposterà il database di Maps Marker Pro. Tutti i livelli di mappa, le mappe, i marcatori e relazioni saranno cancellate. Le impostazioni resteranno invariate.

en: This will reset the Maps Marker Pro settings to their default values.
it: Ciò reimposterà ai valori predefiniti iniziali le impostazioni di Maps Marker Pro.

en: Tiles courtesy of
it: Mattonelle gentilmente fornite da

en: TinyMCE button
it: Pulsante TinyMCE

en: Tip: adjust geocoding settings for more targeted search results
it: Suggerimento: aggiusta le impostazioni di geocoding per avere dei risultati più mirati

en: To focus your search on a geographical area, please provide latitude and longitude values.
it: Per focalizzare la ricerca su un'area geografica devi fornire i valori di latitudine e longitudine.

en: To select a location, please click on a result or press
it: Per selezionare una località, per favore clicca sul risultato o premi

en: Tools
it: Strumenti

en: Top
it: Alto

en: Total
it: Totale

en: Total maps:
it: Mappe totali:

en: Total markers:
it: Marcatori totali:

en: Track
it: Traccia

en: Track color
it: Colore percorso

en: Track name
it: Nome del percorso

en: Track opacity
it: Opacità della traccia

en: Track smooth factor
it: Fattore di levigazione della traccia

en: Track weight
it: Spessore percorso

en: Trademarks and copyright
it: Marchi registrati e copyright

en: Translate
it: Traduci

en: Translations
it: Traduzioni

en: Transparent
it: Trasparente

en: Turkish
it: Turco

en: Turkmen (Latin)
it: Turkmeno (Latino)

en: Tutorial and example styles
it: Tutorial ed esempi degli stili

en: Two finger zoom
it: Zoom con due dita

en: Type of transport
it: Tipo di trasporto

en: Typeahead suggestions character limit
it: Numero massimo di caratteri suggeriti

en: Typing interval delay
it: Ritardo intervallo digitazione

en: URL missing
it: URL mancante

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Units
it: Unità

en: Unknown update checker status "%s"
it: Controllo stato aggiornamento sconosciuto "%s"

en: Until pan
it: Fino alla panoramica

en: Until pan or zoom
it: Fino a panoramica o zoom

en: Update
it: Aggiornare

en: Update GPX
it: Aggiorna GPX

en: Update existing, add remaining
it: Aggiorna esistenti e aggiungi il resto

en: Update filters
it: Aggiorna i filtri

en: Update frequency
it: Aggiorna la frequenza

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
it: Aggiornamento istruzione: poiché il tuo utente non ha il diritto di aggiornare i plugin, contatta il tuo <a href="%1$s">amministratore</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
it: Istruzioni per l'aggiornamento: avviare l'aggiornamento dalla pagina <a href="%1$s">Aggiornamenti</a>.

en: Update markers
it: Aggiorna i marcatori

en: Update settings
it: Aggiorna le impostazioni

en: Updated
it: Aggiornato

en: Upload
it: Carica

en: Upload new icon
it: Carica nuova icona

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Use custom POI icons with POI type 1 from dev.layar.com
it: Usa icone POI personalizzate con POI tipo 1 da dev.layar.com

en: Use distinct marker icons
it: Usa icone marcatori distinte

en: Use standard POI icons with custom colors from dev.layar.com
it: Usa icone standard POI con colori personalizzati da dev.layar.com

en: Use the Shortcode API to create maps dynamically, without adding them on the backend first, or to override the map settings.
it: Usa gli Shortcode API per creare dinamicamente le mappe senza doverle aggiungere prima nel backend, o per sovrascrivere le impostazioni delle mappe.

en: Use the following directions provider
it: Usa il seguente provider di indicazioni stradali

en: Use tools
it: Usa strumenti

en: Used in content
it: Usato nel contenuto

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
it: Utilizzato per creare dei pretty links alle mappe a pieno schermo o agli endpoint API.

en: Uyghur
it: Uiguro

en: Uzbek (Latin)
it: Uzbeko (Latino)

en: Valencian
it: Valenziano

en: Version
it: Versione

en: View details
it: Visualizza dettagli

en: View fullscreen
it: Visualizza a schermo intero

en: View maps
it: Visualizza mappe

en: View markers
it: Visualizza marcatori

en: View post
it: Visualizza post

en: View release notes
it: Visualizza note di pubblicazione

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
it: ATTENZIONE: Se ripristini un backup l'intero database di Maps Marker Pro verrà ripulito e rimpiazzato con i dati del file di backup. Questa operazione non è reversibile.

en: WARNING: this cannot be undone.
it: ATTENZIONE: Questa operazione non è reversibile.

en: Walking directions
it: Indicazioni pedonali

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with Maps Marker Pro 4.0 will be deleted and replaced with the Maps Marker Pro 3.1.1 data (which will remain unchanged). This cannot be undone.
it: ATTENZIONE: Con la migrazione dei dati, tutte le mappe ed i marcatori creati con Maps Marker Pro 4.0 saranno cancellati e sostituiti con i dati di Maps Marker Pro 3.1.1 (che rimarranno immutati). Questa operazione non è reversibile.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
it: Attenzione: valore non valido %1$s nella riga %2$s (%3$s) - usare invece il valore corrente %4$s

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
it: ATTENZIONE: non è consigliato farlo sui siti già pubblicati - l'uso è a tuo solo rischio!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
it: Attenzione: il vostro permesso d'accesso agli aggiornamenti e al supporto per Maps Marker Pro è scaduto!

en: Waypoints
it: Waypoint

en: Waypoints radius
it: Raggio Waypoint

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
it: Ti raccomandiamo di utilizzare OpenStreetMap - comunque se vuoi usare Google Maps, devi registrare una "<a href="%1$s" target="_blank">Chiave Javascript API Google Maps</a>".

en: Weekly
it: Settimanale

en: Weighting method of routing
it: Metodo di ponderazione di instradamento

en: Welsh
it: Gallese

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
it: Quando si usa il geocoding posticipato o quando vengono mostrati risultati ambigui, tutti i risultati entro i limiti del riquadro saranno spostati in cima all'elenco dei risultati. Sotto puoi vedere un esempio per Vienna/Austria:

en: Whether or not to first search around the geolocation of the user found via his IP address.
it: Se per prima cercare o meno intorno alla geocalizzazione dell'utente ottenuta tramite il suo indirizzo IP.

en: Whitelabel backend
it: Backend senza marchi

en: Width
it: Larghezza

en: Width of the icons in pixels.
it: Larghezza delle icone in pixel.

en: Width of the shadow icon in pixels.
it: Larghezza dell'ombra delle icone in pixel.

en: Width unit
it: Unità di larghezza

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
it: Verrà usato nei dispositivi mobili quando un link ad una mappa a pieno schermo viene aggiunta alla pagina principale. Se è vuoto verrà mostrato il logo di Maps Marker Pro.

en: With free authentication, up to %1$s request/domain/month are allowed (%2$s). Paid plans with even higher limits are available upon request (%3$s).
it: Con l'autenticazione gratuita sono ammessi  (%2$s) fino a %1$s richieste/domini/mese. Piani a pagamenti con limiti maggiori sono disponibili su richiesta (%3$s).

en: WordPress Admin Bar integration
it: Integrazione con la barra di amministrazione di WordPress

en: WordPress admin dashboard widget
it: Widget del cruscotto di amministrazione di WordPress

en: WordPress integration
it: Integrazione WordPress

en: XML sitemaps help search engines like Google, Bing, Yahoo and Ask.com to better index your blog. With such a sitemap, it is much easier for the crawlers to see the complete structure of your site and retrieve it more efficiently. Geolocation information can also be added to sitemaps in order to improve your local SEO value for services like Google Places.
it: Sitema XML aiuta i motori di ricerca come Google, Bing, Yahoo e Ask.com ad indicizzare meglio il tuo blog. Con un simile sitemap, è più facile per i crawler scrutare l'intera struttura del sito e recuperare da essa più efficacemente. Le informazioni di geolocalizzazione saranno aggiunte alle sitemap per migliorare il lavore di SEO per il servizio di Google Places.

en: Yearly
it: Annuale

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
it: Su questo sito è in uso o è già stata utilizzata la prova gratuita di 30 giorni  - codice di licenza gratuita di prova: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
it: Al momento stai utilizzando la versione v%1$s e l'autore del plugin consiglia vivamente di fare l'aggiornamento alla v%2$s per le nuove funzionalità, le correzioni di errori e le localizzazioni aggiornate (per altre informazioni sulla nuova versione leggi <a href="%3$s" target="_blank">questo articolo</a>).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
it: È in uso il plugin "%1$s", che è molto obsoleto ed incomaptibile con Maps Marker Pro - si prega di disattivarlo.

en: You are using the plugin "Async JavaScript", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a> and add the following to the script exclusion list: %2$s
it: Stai utilizzando il plugin "Async JavaScript" che blocca Maps Marker Pro. Vai in <a href="%1$s">impostazione pagina</a>  e aggiungi quanto segue alla lista di esclusione degli script: %2$s

en: You are using the plugin "Autoptimize", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a>, enable advanced settings and either disable "Force JavaScript in &lt;head&gt;?" or add the following to the script exclusion list: %2$s
it: Stai utilizzando il plugin "Autoptimize" che blocca Maps Marker Pro. Vai in <a href="%1$s">impostazione pagina</a>  abilita le impostazioni avanzate e disattiva "Forza JavaScript in &lt;head&gt;?" eoppure aggiungi quanto segue alla lista di esclusione degli script: %2$s

en: You are within %1$s %2$s from this point
it: Sei tra %1$s %2$s da questo punto

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
it: È possibile fare il backup, ripristinare e reimpostare ai valori iniziali dalla <a href="%1$s">pagina strumenti</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
it: Puoi scegliere tra i differenti provider di geocoding quali abilitare per ottenere i migliori risultati secondo le tue encessità.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
it: Puoi continuare ad usare la versione %1$s senza alcuna limitazione. Comunque non avrai più accesso al sistema di supporto ne riceverai aggiornamenti futuri incluso le soluzioni dei bug, le nuove funzionalità e le ottimizazioni.

en: You can copy your existing maps to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
it: Puoi copiare le tue mappe esistenti in questa versione usando lo <a href="%1$s">strumento migrazione dati</a>.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
it: Puoi testare gratuitamente Maps Marker Pro per 30 giorni senza alcun obbligo.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
it: Non hai le capacità richieste per editare la mappa con ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
it: Non hai le capacità richieste per editare il marcatore con ID %1$s.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
it: Per concentrare i risultati in una specifica circonferenza basta inserire una località e il parametro del raggio desiderato. Così facendo, s'informa il servizio Place Autocomplete che preferisci ricevere i risultati contenuti all'interno di quella circonferenza. Tuttavia potrebbero venir visualizzati anche i risultati al di fuori di quella circonferenza. In tal caso puoi usare i parametri dei componenti per filtrare i risultati e mostrare soltanto quei luoghi all'interno di una specifica nazione.

en: You must agree to the ToS
it: Devi accettare il ToS

en: You need to confirm this action
it: Devi confermare questa azione

en: You seem located outside the boundaries of the map
it: Sembra che ti trovi fuori dai limiti della mappa

en: Your chosen file has %1$s, cannot continue
it: Il file scelto ha %1$s, non è possibile continuare

en: Your chosen file has %1$s, we are good to go
it: Il file sccelto ha %1$s, è possibile procedere

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
it: Il codice di licenza gratuita valida per 30 giorni di prova è scaduto. <a href="%1s" target="_blank">Per continuare ad usare Maps Marker Pro è necessario acquistare una licenza valida</a>.

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Zoom buttons
it: Pulsanti zoom

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom level offset
it: Scostamento del livello di zoom

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Zoom step
it: Livelli di zoom

en: all
it: tutti

en: click here for 1000+ free icons
it: fai clic qui per 1000+ icone gratuite

en: click here for more details
it: fai clic qui per maggiori dettagli

en: click to sort
it: fai clic qui per ordinare

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
it: cn (per calcolare il percorso usando soltanto reti di percorsi ciclabili)

en: contributors
it: contribuenti

en: created by
it: creato da

en: created on
it: data di creazione

en: culture code
it: codice di cultura

en: days left
it: giorni rimasti

en: disabled
it: disabilitato

en: download GPX file
it: scaricare file GPX

en: edit
it: modifica

en: enabled
it: abilitato

en: false
it: falso

en: feet
it: piedi

en: hidden
it: nascosto

en: hide
it: nascondi

en: imperial (miles)
it: sistema Imperiale Britannico (miles)

en: language code
it: codice della Lingua

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
it: mapnik (per normale calcolo del percorso usando auto, bicicletta o a piedi)

en: markers
it: marcatori

en: meters
it: metri

en: metric (km)
it: sistema Metrico Decimale (km)

en: none
it: nessuno

en: of
it: di

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
it: openrouteservice.org (basato su OpenStreetMap, solo Europa)

en: optional
it: opzionale

en: preview
it: anteprima

en: recent markers
it: marcatori recenti

en: required
it: necessario

en: results
it: risultati

en: show
it: visualizza

en: show all available changelogs
it: mostra tutti i registri modifiche disponibili

en: translate
it: traduci

en: true
it: vero

en: under
it: sotto

en: use custom shadow (please enter URL below)
it: utilizza ombra personalizzata (inserire URL qui sotto)

en: use default shadow
it: utilizza ombra predefinita

en: visible
it: visibile

en: yes
it: si

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
it: yournavigation.org (basato su OpenStreetMap, globalmente)
