Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to hu translation catalogue (320 entries)

en: API key required
hu: API key szükséges

en: Add Map
hu: Térkép hozzáadása

en: Add marker
hu: Pont hozzáadása

en: Add new layer
hu: Új réteg hozzáadása

en: Add new marker
hu: Új jelölő hozzáadása

en: Address
hu: Cím

en: Admin notices
hu: Admin közlemények

en: Affiliate ID
hu: Partner ID

en: Affiliates
hu: Partnerek

en: Afrikaans
hu: Afrikai

en: Albanian
hu: Albán

en: Amharic
hu: Amhara

en: App icon URL
hu: App ikon URL

en: Arabic
hu: Arab

en: Arabic (Saudi Arabia)
hu: Abar (Szaúd Arábia)

en: Armenian
hu: Örmény

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Assamese
hu: Asszámi

en: Attribution
hu: Tulajdonság

en: Augmented-Reality
hu: Kiterjesztett valóság

en: Authentication
hu: Hitelesítés

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
hu: Hitelesítés Google Maps APIs Premium Plan felhasználók számára

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Automatic (use WordPress default)
hu: Automatikus (WordPress alapértelmezett használata)

en: Autostart
hu: Automatikus indítás

en: Avoid highways
hu: Autópályák elkerülése

en: Avoid tolls
hu: Fizetős utak elkerülése

en: Azerbaijani (Latin)
hu: Azeri (Latin)

en: Backup or restore settings
hu: Mentés/Visszaállítás beállítások

en: Bangla (Bangladesh)
hu: Bangla (Bangladesi)

en: Basemap
hu: Alaptérkép

en: Basemaps
hu: Alaptérképek

en: Basque
hu: Baszk

en: Belarusian
hu: Belarusz

en: Bengali
hu: Bengáli

en: Bicycle
hu: Kerékpár

en: Bing Maps API key
hu: Bing Maps API kulcs

en: Bosnian
hu: Bosznia

en: Bosnian (Latin)
hu: Bosnyák (Latin)

en: Bulgarian
hu: Bulgár

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Car
hu: Autó

en: Catalan
hu: Katalán

en: Catalan Spanish
hu: Katalán Spanyol

en: Central Curdish
hu: Kurd

en: Changelog
hu: Változások

en: Chinese
hu: Kínai

en: Chinese (Simplified)
hu: Kínai (egyszerű)

en: Chinese (Traditional)
hu: Kínai (Tradicionális)

en: Chinese (simplified)
hu: Kínai (Egyszerű)

en: Chinese (traditional)
hu: Kínai

en: Collapsed
hu: Összezárt

en: Components
hu: Összetevők

en: Countries
hu: Országok

en: Created by
hu: Készítette

en: Croatian
hu: Horvát

en: Custom marker shadow URL
hu: Egyedi jelölő árnyék URL

en: Czech
hu: Cseh

en: Danish
hu: Dán

en: Default culture
hu: Alapértelmezett kultúra

en: Default language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete markers
hu: Pont törlése

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Directions
hu: Irányok

en: Distance
hu: Távolság

en: Distance precision
hu: A távolság pontossága

en: Distance units
hu: Távolság mértéke

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Duplicate maps and assigned markers
hu: Réteg és hozzárendelt jelölők másolása

en: Duration
hu: Időtartam

en: Dutch
hu: Holland

en: Dutch (Netherlands)
hu: Holland (Hollandia)

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit marker
hu: Pont szerkesztése

en: End
hu: Befejezés

en: English
hu: Angol

en: English (Australian)
hu: Angol (ausztráliai)

en: English (Great Britain)
hu: Angol (UK)

en: English (United Kingdom)
hu: Angol (UK)

en: English (United States)
hu: Angol (USA)

en: Error
hu: Hiba

en: Estonian
hu: Észt

en: Exclude specific maps
hu: Specifikus jelölők kizárása

en: Exit fullscreen
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

en: Export as GeoJSON
hu: Export GeoJSON-ba

en: Export as GeoRSS
hu: Export GeoRSS formátumban

en: Export markers
hu: Jelölők exportálása

en: FAQ
hu: GYIK

en: Fallback geocoding provider
hu: Tartalék geokódolás szolgáltató

en: Farsi
hu: Fárszi

en: Fastest route
hu: Leggyorsabb útvonal

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
hu: A hozzászólás nem található, kérjük, próbálja meg újra később, vagy olvassa el a legfrissebb blogbejegyzéseket %1$s

en: Filipino
hu: Filippinó

en: Finnish
hu: Finn

en: First name
hu: Keresztnév

en: Fit all markers
hu: Minden pont

en: Follow @MapsMarker on Twitter
hu: Kövesse a @MapsMarker -t a Twitteren

en: Follow MapsMarker on Facebook
hu: Kövesse a MapsMarker -t a Facebookon

en: Foot
hu: Láb

en: Format
hu: Formátum

en: French
hu: Francia

en: French (Canada)
hu: Francia (Canada)

en: French (France)
hu: Francia (Franciaország)

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Fullscreen button
hu: Teljes képernyő gomb

en: Galician
hu: Galiciai

en: Geocoding
hu: Geokódolás

en: Geocoding provider
hu: Geokódolás szolgáltató

en: Georgian
hu: Grúz

en: German
hu: Német

en: German (Germany)
hu: Német (Németország)

en: Get directions
hu: Irány megadása

en: Google Maps (worldwide)
hu: Google Maps (világszerte)

en: Greek
hu: Görög

en: Hausa (Latin)
hu: Hausza (Latin)

en: Hebrew
hu: Héber

en: Height
hu: Magas

en: Height of the icons in pixels.
hu: Ikonok magassága pixelben.

en: Height of the shadow icon in pixels.
hu: Az árnyék ikon magassága pixelben.

en: Help & Support
hu: Segítség és támogatás

en: Hide minimap
hu: Minitérkép elrejtése

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Hybrid
hu: Hibrid

en: Icelandic
hu: Izland

en: Icon
hu: Ikon

en: Icon anchor
hu: Ikon horgony

en: Icon size
hu: Ikon mérete

en: Import markers
hu: Jelölők importálása

en: Indonesian
hu: Indonéz

en: Insert map
hu: Térkép beillesztése

en: Irish
hu: Ír

en: Italian
hu: Olasz

en: Italian (Italy)
hu: Olasz (Olaszország)

en: Japanese
hu: Japán

en: Kazakh
hu: Kazah

en: Konkani
hu: Kokani

en: Korean
hu: Koreai

en: Kyrgyz
hu: Kirgiz

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Latest available version:
hu: Legfrissebb verzió:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
hu: Az utolsó blog bejegyzések a www.mapmarker.com-ról

en: Latitude
hu: Szélességi fok

en: Latvian
hu: Lett

en: Layers
hu: Rétegek

en: License
hu: Licenc

en: License Key
hu: Licenckulcs

en: License settings
hu: Licenc beállítások

en: List all markers
hu: Minden jelölő listázása

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Loading ...
hu: Betöltés...

en: Location
hu: Földrajzi fekvés

en: Longitude
hu: Hosszúsági fok

en: Luxembourgish
hu: Luxemburgi

en: Macedonian
hu: Macedón

en: Main geocoding provider
hu: Fő geokódolás szolgáltató

en: Malay
hu: Malawi

en: Malay (Malaysia)
hu: Maláj (Malájzia)

en: Malayalam
hu: Maláj

en: Maltese
hu: Máltai

en: Map
hu: Térkép

en: Map type
hu: Térkép típus

en: Maps
hu: Térképek

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
hu: Maps Marker Pro - #1 térképészeti bővítmény a WordPress -hez

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
hu: Maps Marker Pro sikeresen frissítve lett a %1s verzióról a %2s verzióra!

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
hu: MapsMarker partner program - regisztrálj most és a jutalékod akár 50% is lehet!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
hu: MapsMarker viszonteladói program - add el 20%-os kedvezménnyel!

en: Marker name
hu: Jelölő neve

en: Marker shadow
hu: Jelölő árnyéke

en: Markers
hu: Pontok

en: Markers per page
hu: Jelölő oldalanként

en: Max height
hu: Térkép magasság

en: Max width
hu: Térkép szélesség

en: Misc
hu: Egyebek

en: Mongolian (Cyrillic)
hu: Mongol (Cirill)

en: Motorcar
hu: Autó

en: Move markers
hu: Pontok áthelyezése

en: Move markers to a map
hu: Pontok áthelyezése a rétegre

en: Name
hu: Név

en: Nepali (Nepal)
hu: Nepáli

en: No map has been created yet.
hu: Még nincs létrehozva térkép.

en: Norwegian
hu: Norvég

en: Norwegian (Nynorsk)
hu: Norvég (Nynorsk)

en: Not used in any content
hu: Nem használt tartalomban

en: Number of markers to show:
hu: Hány pontot mutasson

en: Opacity
hu: Átlátszóság

en: Open standalone map in fullscreen mode
hu: Különálló térképként,teljes képernyőben megnyitni

en: Overlays
hu: Átfedések

en: Overview map
hu: Térkép áttekintése

en: Persian
hu: Perzsa

en: Please review this plugin on wordpress.org
hu: Kérem nézze át a plugint a wordpress.org-on

en: Please select the map you would like to add.
hu: Kérem válassza ki a térképet amit hozzáad.

en: Polish
hu: Lengyel

en: Popup anchor
hu: Popup horgony

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Portuguese (Brazil)
hu: Portugál (Brazil)

en: Portuguese (Portugal)
hu: Portugál (Portugália)

en: Public transport (works only in some areas)
hu: Tömegközlekedés (csak néhány helyen működik)

en: Punjabi (Arabic)
hu: Pándzsábi (Arab)

en: Punjabi (Gurmukhi)
hu: Pándzsábi (Gurmukhi)

en: Quechua (Peru)
hu: Kecsua (peru)

en: Region
hu: Terület

en: Resellers
hu: Viszonteladók

en: Reset
hu: Beállítások reszet

en: Reset settings
hu: Alapbeállítások

en: Romanian
hu: Román

en: Romanian (Romania)
hu: Román (Románia)

en: Route type
hu: Útvonal típusa

en: Russian
hu: Orosz

en: Satellite
hu: Műhold

en: Scottish Gaelic
hu: Skót

en: Search
hu: Keresés

en: Search markers
hu: Jelölő keresése

en: Serbian
hu: Szerb

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
hu: Szerb (Cirill, Bosznia Hercegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
hu: Szerb (Cirill, Szerbia)

en: Serbian (Latin, Serbia)
hu: Szerb (Latin, Szerbia)

en: Settings
hu: Beállítások

en: Shadow anchor
hu: Árnyék horgony

en: Shadow size
hu: Árnyék méret

en: Shortcode
hu: Rövid kód

en: Shortest route
hu: Legrövidebb útvonal

en: Show blog posts and link section:
hu: Blog postok és linkek elrejtése:

en: Show me where I am
hu: Mutasd meg hol vagyok

en: Show minimap
hu: Mutasd a minitérképet

en: Show traffic layer?
hu: Mutassa a közlekedést?

en: Sindhi (Arabic)
hu: Sindhi (Arab)

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovenian
hu: Szlovén

en: Source
hu: Forrás

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Spanish (Mexico)
hu: Spanyol (Mexico)

en: Spanish (Spain)
hu: Spanyol (Spanyolország)

en: Spanish (United States)
hu: Spanyol (USA)

en: Start export
hu: Export indítása

en: Start import
hu: Import indítása

en: Styles
hu: Stílusok

en: Submit
hu: Elküld

en: Support
hu: Segítség

en: Swedish
hu: Svéd

en: Swedish (Sweden)
hu: Svéd (Svédország)

en: Tajik (Cyrillic)
hu: Tadzsik (Cirill)

en: Tamil
hu: Tamíl

en: Target
hu: Célpont

en: Tatar (Cyrillic)
hu: Tatár (Cirill)

en: Terrain
hu: Földfelszín

en: Test mode
hu: Teszt mód

en: The fallback geocoding provider is used automatically if the main geocoding provider is unavailable.
hu: A tartalék geokódolás szolgáltató lesz használva automatikusan, ha a fő geokódolás szolgáltató elérhetetlen.

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
hu: Az ikon tippjének az x koordinátája  (relatív az ikon bal felső sarkához).

en: The x-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
hu: Az árnyék ikon tippjének az x-koordinátája (relatív az ikon bal felső sarkához).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to its top left corner).
hu: A popup horgony x koordinátája (relatív a bal felső sarokhoz).

en: The y-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
hu: Az árnyék ikon tippjének az x-koordinátája (relatív az ikon bal felső sarkához).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to its top left corner).
hu: A popup horgony y koordinátája (relatív a bal felső sarokhoz).

en: This license is active.
hu: A licenc  aktív

en: TinyMCE button
hu: TinyMCE gomb

en: Tools
hu: Eszközök

en: Total
hu: Teljes

en: Track color
hu: Útvonal színe

en: Track name
hu: Útvonal neve

en: Trademarks and copyright
hu: Szerzői jogok

en: Translations
hu: Fordítások

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Turkish
hu: Török

en: Turkmen (Latin)
hu: Türkmén (Latin)

en: Type of transport
hu: Utazás módja

en: Uighur
hu: Ujgur

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: Units
hu: Egységek

en: Update markers
hu: Pont frissítése

en: Update settings
hu: Frissítés beállítások

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload new icon
hu: Új ikon feltöltése

en: Used in content
hu: Tartalomban használt

en: Uyghur
hu: Ujgúr

en: Uzbek (Latin)
hu: Üzbég (Latin)

en: Valencian
hu: Valenciai

en: Version
hu: Verzió

en: Vietnamese
hu: Vietnámi

en: View fullscreen
hu: Teljes képernyős nézet

en: View markers
hu: Jelölő megtekintése

en: WMS
hu: WMS támogatás

en: Walking directions
hu: Séta irányok

en: Welsh
hu: Walesi

en: Width
hu: Széles

en: Width of the icons in pixels.
hu: Ikonok szélessége pixelben.

en: Width of the shadow icon in pixels.
hu: Az árnyék ikon szélessége pixelben.

en: WordPress Admin Bar integration
hu: WordPress Admin Bar beillesztés

en: Yiddish
hu: Héber

en: You seem located outside the boundaries of the map
hu: Úgy tűnik, a térkép határain kívül tartózkodsz.

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Zoom in
hu: Nagyítás

en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

en: created by
hu: készítette

en: created on
hu: készítve

en: culture code
hu: a kúltúra kódja

en: disabled
hu: kikapcsolva

en: download GPX file
hu: GPS fájl letöltése

en: edit
hu: szerkesztés

en: enabled
hu: bekapcsolva

en: false
hu: hamis

en: frequently asked questions
hu: gyakran feltett kérdések

en: hidden
hu: rejtett

en: hide
hu: elrejt

en: imperial (miles)
hu: birodalmi (mérföld)

en: isiXhosa
hu: Xhosa

en: isiZulu
hu: Zulu

en: language code
hu: nyelvkód

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
hu: mapnik (autóhoz, kerékpárhoz és gyalogosan)

en: markers
hu: pontok

en: metric (km)
hu: metrikus (km)

en: no
hu: nem

en: preview
hu: előnézet

en: recent markers
hu: Új pontok

en: show
hu: mutasd

en: show all available changelogs
hu: Összes rendelkezésre álló változás

en: true
hu: igaz

en: use custom shadow (please enter URL below)
hu: egyéni árnyék használata (alább adja meg az URL-t)

en: use default shadow
hu: Alapértelmezett árnyék használata

en: visible
hu: látható

en: yes
hu: igen
