Collaborative Translation Project for Maps Marker Pro - en to gl_ES translation catalogue (941 entries)

en: #1 mapping plugin for WordPress
gl_ES: O plugin de mapas para WordPress Nº1

en: %1$s allows up to %2$s requests/domain/day and a maximum of %3$s requests/second without registration - just select "%4$s" as preferred geocoding provider in the according tab on the left to start using the service.
gl_ES: %1$s permite ate  %2$s solicitudes/dominio/día e un máximo de  %3$s solicitudes/segundo sen rexistrarse - só selecciona "%4$s" coma proveedor de xeocodificación preferido na pestana correspondente  na esquerda para comezar a usar o servizo.

en: %1$s is based on Leaflet.js maintained by Vladimir Agafonkin
gl_ES: %1$s basease en Leaflet.js mantido por Vladimir Agafonkin

en: %1$s markers added, %2$s markers updated, %3$s markers skipped
gl_ES: %1$s marcadores engadidos, %2$s marcadores actualizados, %3$s marcadores saltados

en: %1$s markers will be added, %2$s markers will be updated, %3$s markers will be skipped
gl_ES: Engadiranse %1$s marcadores, serán actualizados %2$smarcadores, vanse saltar %3$smarcadores

en: %1$s uses icons from the Maps Icons Collection maintained by Nicolas Mollet
gl_ES: %1$s usa iconos de Maps Icons Collection mantida por Nicolas Mollet

en: (no name)
gl_ES: (sen nome)

en: (no title)
gl_ES: (sen título)

en: <a href="%1$s">Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe</a>.
gl_ES: <a href="%1$s">Por favor, renova o teu acceso para recibir actualizacións e soporte para manter o teu plugin actualizado e seguro</a>.

en: A map with ID %1$s does not exist.
gl_ES: Non existe un mapa co  ID %1$s.

en: A marker with ID %1$s does not exist.
gl_ES: O marcador coa ID %1$s non existe.

en: API key required
gl_ES: É necesaria unha clave de API

en: Access to updates and support valid until
gl_ES: Acceso a soporte e actualización válido ate

en: Action
gl_ES: Acción

en: Activate
gl_ES: Activar

en: Add Map
gl_ES: Engadir mapa

en: Add basemap
gl_ES: Engadir mapa base

en: Add close button
gl_ES: Engadir botón de pechar

en: Add filter
gl_ES: Engadir filtro

en: Add map
gl_ES: Engadir mapa

en: Add maps
gl_ES: Engadir mapas

en: Add marker
gl_ES: Engadir marcador

en: Add markers
gl_ES: Engadir marcadores

en: Add new layer
gl_ES: Engadir nova capa

en: Add new map
gl_ES: Engadir novo mapa

en: Add new marker
gl_ES: Engadir un novo marcador

en: Add or edit map
gl_ES: Engadir ou editar mapa

en: Add or edit marker
gl_ES: Engadir ou editar marcador

en: Add overlay
gl_ES: Engadir sobreimpresión

en: Add popup to track
gl_ES: Engadir ventana emerxente á pista

en: Adding a new translation or updating an existing one is quite easy - please visit %s for more information.
gl_ES: Engadir unha nova traducción ao actualizar unha xa existente é moi doado - ¡Por favor visita %s para máis información.

en: Address
gl_ES: Enderezo

en: Adds a map shortcode.
gl_ES: Engade un shorcode ao mapa.

en: Admin area
gl_ES: Zona de administración

en: Admin notices
gl_ES: Novas do administrador

en: Advanced
gl_ES: Avanzado

en: Affiliate ID
gl_ES: ID de afiliado

en: Affiliates
gl_ES: Afiliados

en: Albanian
gl_ES: Albanés

en: Algolia Places
gl_ES: Lugares de Algolia

en: All markers
gl_ES: Todos os marcadores

en: All markers except from these maps
gl_ES: Todos os marcadores agás os destes mapas

en: Allowed file types
gl_ES: Tipos de arquivo permitidos

en: Always
gl_ES: Sempre

en: Amharic
gl_ES: Amárico

en: An API key is required if you want to use Bing Maps. For more information on how to get an API key, please visit %1$s.
gl_ES: Necesítase unha clave API para usar mapas de Bing. Para mais información sobre como obter unha clave de API visita %1$s.

en: An installation of Maps Marker Pro %1$s was detected.
gl_ES: Detectouse unha instalación de Maps Marker Pro %1$s.

en: An older installation of Maps Marker Pro was detected.
gl_ES: Detectouse unha instalación antiga de Maps Marker Pro.

en: An unknown error has occured
gl_ES: Aconteceu un erro inesperado

en: App Code
gl_ES: Código da App

en: App ID
gl_ES: ID da App

en: App icon URL
gl_ES: URL icono de la aplicación

en: Apply settings to all maps
gl_ES: Aplicar axustes a todos os mapas

en: Apply settings to these maps
gl_ES: Aplicar axustes a estes mapas

en: Arabic
gl_ES: Arabe

en: Arabic (Saudi Arabia)
gl_ES: Árabe (Arabia Saudí)

en: Are you sure you want to apply the chosen settings to the selected maps? This cannot be undone.
gl_ES: ¿Estás seguro de que quieres aplicar los cambios seleccionados a los mapas indicados? Es tono se puede deshacer.

en: Are you sure you want to delete the map with ID %1$s?
gl_ES: Seguro que queres borrar o mapa con  ID %1$s?

en: Are you sure you want to delete the marker with ID %1$s
gl_ES: Seguro que queres borrar o marcador co ID ID %1$s

en: Are you sure you want to delete this marker?
gl_ES: ¿Estás seguro de que queres eliminar este marcador?

en: Are you sure you want to replace these icons? This cannot be undone.
gl_ES: ¿Seguro que queres reemprazar estes iconos? Non se pode desfacer.

en: Are you sure you want to reset the settings to their defaults? This cannot be undone!
gl_ES: Seguro que queres reiniciar todos os axustes aos seus valores por defecto? Isto non se pode desfacer!

en: Are you sure?
gl_ES: Estás seguro?

en: Armenian
gl_ES: Armenio

en: Arrow
gl_ES: Frecha

en: Ascending
gl_ES: Ascendente

en: Assign markers to this map
gl_ES: Asignar marcadores a este mapa

en: Assign the selected markers to the map with ID %1$s
gl_ES: Asignar os marcadores seleccionados ao mapa co ID %1$s

en: Assigned to map
gl_ES: Asignado a mapa

en: Attention: if you change the shortcode after having embedded shortcodes into content, the shortcode on these pages has to be changed manually. Otherwise, these maps will not be show!
gl_ES: Atención: Se cambias os shortcode despois de insertar shortcodes en contido, os códigos desas páxinas deben cambiarse manualmente. Doutro xeito eses mapas non se van a mostrar!

en: Attribution
gl_ES: Atribución

en: Augmented-Reality
gl_ES: Realidade aumentada

en: Authentication
gl_ES: Iniciar sesión

en: Authentication for Google Maps APIs Premium Plan customers
gl_ES: Autentificación para us clientes de Google Maps Premium Plan

en: Authentication method
gl_ES: Método de verificación

en: Auto close
gl_ES: Auto pechar

en: Automatic
gl_ES: Automático

en: Automatic (use WordPress default)
gl_ES: Automático (usa WordPress por defecto)

en: Automatic (use the WordPress language setting)
gl_ES: Automático (usa os axustes de idioma de WordPress)

en: Automatic (use the browser language setting)
gl_ES: Automático (usa os axustes de idioma do navegador)

en: Autostart
gl_ES: Inicio automático

en: Available providers
gl_ES: Proveedores dispoñibles

en: Avoid highways
gl_ES: Evitar autovías

en: Avoid tolls
gl_ES: Evitar peaxes

en: Background color
gl_ES: Cor de fondo

en: Backup and restore
gl_ES: Copia de seguridade e restauración

en: Backup completed successfully
gl_ES: A copia de seguridade completuose sen problemas

en: Backup or restore database
gl_ES: Copia de seguridade ou restauración da base de datos

en: Backup or restore settings
gl_ES: Preferencias de copia de seguridade/restauración

en: Backup, restore & reset
gl_ES: Copia de seguridade, restauración e reinicio

en: Basemap
gl_ES: Mapa de base

en: Basemaps
gl_ES: Mapas base

en: Basque
gl_ES: Vasco

en: Batch update map settings
gl_ES: Actualizar en lote axustes de mapa

en: Before you post a new support ticket, please follow the instructions on %1$s for a guideline on how to deal with the most common issues.
gl_ES: Antes de publicar un novo ticket de soporte, segue, por favor, as instruccións en %1$s para ter una guía de como resolver os problemas mais habituais.

en: Belarusian
gl_ES: Bieloruso

en: Below
gl_ES: Debaixo

en: Below are your current settings, encoded in JSON. Use copy and paste to create or restore a backup.
gl_ES: Debaixo están os teus axustes actuais codificados en JSON. Usa copiar e pegar para crear ou restaurar unha copia de seguridade.

en: Beta testing
gl_ES: Probas Beta

en: Beta testing is enabled - updates will be downloaded from the beta release channel. Use these versions at your own risk, as they might be unstable, and please use the <a href="%1$s" target="_blank">helpdesk</a> for feedback.
gl_ES: Betatesteo activo - as actualizacións descargaranse  dende o canal de publicación de betas. Usa estas versión ao teu propio risco, xa que poden ser inestables e, por favor, usar o <a href="%1$s" target="_blank">panel de axuda</a> para aportar información.

en: Bicycle
gl_ES: Bicicleta

en: Bing Maps (worldwide)
gl_ES: Mapas Bing (todo o mundo)

en: Bing Maps API key
gl_ES: Clave API de Bing Maps

en: Bosnian
gl_ES: Bosnio

en: Bosnian (Latin)
gl_ES: Bosnio (Latín)

en: Bottom
gl_ES: Abaixo

en: Bounce at zoom limits
gl_ES: Rebotar ao acadar os límites de zoom

en: Bounty Hunters wanted - find security bugs to earn cash and licenses!
gl_ES: Búscanse cazarrecompensas - atopa erros de seguridade para gañar diñeiro e licencias!

en: Box zoom
gl_ES: Caixa de zoom

en: Breakpoint
gl_ES: Punto de ruptura

en: Bulgarian
gl_ES: Búlgaro

en: Burmese
gl_ES: Birmano

en: Buttons
gl_ES: Botóns

en: Cancel
gl_ES: Cancelar

en: Car
gl_ES: Coche

en: Catalan
gl_ES: Catalán

en: Catalan Spanish
gl_ES: Catalán

en: Center
gl_ES: Centrar

en: Center on map
gl_ES: Centrar no mapa

en: Central Curdish
gl_ES: Curdo Central

en: Change
gl_ES: Cambiar

en: Change filter icon
gl_ES: Cambiar icono de filtro

en: Change icon
gl_ES: Cambiar icono

en: Change settings
gl_ES: Cambiar axustes

en: Changelog
gl_ES: Lista de cambios

en: Changelog could not be loaded, please try again later.
gl_ES: Non se pode cargar o rexistro de cambios.

en: Changes the countries to search in. You can pass two letters country codes (%1$s).
gl_ES: Cambia os países nos que buscar. Podes pasar códigos de pais de  letras (%1$s).

en: Changes the language of the results. You can pass two letters country codes (%1$s).
gl_ES: Cambios na linguaxe dos resultados. Podes pasar códigos de país de dúas letras (%1$s).

en: Chart fill
gl_ES: Recheo da grafica

en: Chart fill color
gl_ES: Cor de recheo da gráfica

en: Chart stroke
gl_ES: Trazo da gráfica

en: Chart stroke color
gl_ES: Cor do trazo de gráfica

en: Chart stroke weight
gl_ES: Peso do trazo da gráfica

en: Check for updates
gl_ES: Buscar actualizacións

en: Check migration
gl_ES: Comprobar migración

en: Chinese
gl_ES: Chino

en: Chinese (Simplified)
gl_ES: Chino (Simplificado)

en: Chinese (Traditional)
gl_ES: Chino (Tradicional)

en: Chinese (simplified)
gl_ES: Chino (simplificado)

en: Chinese (traditional)
gl_ES: Chino (tradicional)

en: Choose
gl_ES: Elexir

en: Click behavior in view
gl_ES: Comportamento do clic na vista

en: Click behavior out of view
gl_ES: Comportamento do clic fora da vista

en: Close
gl_ES: Pechar

en: Clustering
gl_ES: Compartimentación

en: Collapsed
gl_ES: Colapsado

en: Collapsed height
gl_ES: Alto colapsado

en: Collapsed width
gl_ES: Ancho colapsado

en: Color
gl_ES: Cor

en: Components
gl_ES: Compoñantes

en: Condensed
gl_ES: Condensado

en: Controls
gl_ES: Controis

en: Could not parse settings
gl_ES: Non podo interpretar os axustes

en: Count
gl_ES: Conta

en: Countries
gl_ES: Países

en: Created
gl_ES: Creado

en: Created by
gl_ES: Creado por

en: Croatian
gl_ES: Croata

en: Crosshairs
gl_ES: Cruces

en: Culture parameter
gl_ES: Parámetro cultural

en: Custom
gl_ES: A medida

en: Custom layers
gl_ES: Capas personalizadas

en: Custom marker shadow URL
gl_ES: URL personalizada de la sombra del marcador

en: Czech
gl_ES: Checo

en: Daily
gl_ES: Diariamente

en: Danish
gl_ES: Danes

en: Data by
gl_ES: Datos por

en: Data migration
gl_ES: Migración de datos

en: Data migration completed successfully
gl_ES: Completouse a migración de datos

en: Database API
gl_ES: API de base de datos

en: Database reset successfully
gl_ES: A base de datos reiniciouse sen problema

en: Default culture
gl_ES: Cultura por defecto

en: Default language
gl_ES: Idioma por defecto

en: Default order by
gl_ES: Por defecto ordear por

en: Default sort order
gl_ES: Ordeación por defecto

en: Default sorting
gl_ES: Orden por defecto

en: Delay in milliseconds between character inputs before a request to the geocoding provider is sent.
gl_ES: Retardo en milisegundos entre a entrada dun caracter antes de enviarse  a solicitude ou proveedor de xeocodificación.

en: Delete
gl_ES: Borrar

en: Delete map
gl_ES: Borrar mapa

en: Delete maps and assign markers to this map
gl_ES: Borrar mapas e asignar marcadores a este mapa

en: Delete maps and unassign markers
gl_ES: Elimina capa e marcas asignadas

en: Delete marker
gl_ES: Borrar marcador

en: Delete markers
gl_ES: Borrar marcadores

en: Delete other maps
gl_ES: Borrar outros mapas

en: Delete other markers
gl_ES: Borrar outros marcadores

en: Delete the selected maps and assign all their markers to the map with ID %1$s
gl_ES: Borra os mapas seleccionados e asigna todos os seus marcadores ao mapa co ID %1$s

en: Delete the selected maps and unassign their markers?
gl_ES: Borrar os mapas seleccionados e desasignar os seus marcadores?

en: Delete the selected markers?
gl_ES: Borrar os marcadores seleccionados?

en: Descending
gl_ES: Descendente

en: Detect retina
gl_ES: Detectar retina

en: Direction
gl_ES: Dirección

en: Directions
gl_ES: Indicacións

en: Directions provider
gl_ES: Proveedor de direccións

en: Disable at zoom
gl_ES: Desactivar con zoom

en: Disabling this option allows you to display unfiltered popups and is only recommended if special HTML tags are needed.
gl_ES: Desactivando esta opción permítense mostrar emerxentes sen filtrar e só se recomenda se se necesitan etiquetas HTML especiais.

en: Distance
gl_ES: Distancia

en: Distance is only available with location control
gl_ES: A distancia só está dispoñible con control de localización

en: Distance precision
gl_ES: Precisión da distancia

en: Distance unit
gl_ES: Unidade de distancia

en: Distance units
gl_ES: Unidades para a distancia

en: Distribute the license key to all subsites
gl_ES: Distribuir a clave de licencia por todos os sitios secundarios

en: Double click zoom
gl_ES: Zoom con doble pulsación

en: Download
gl_ES: Descargar

en: Download QR code
gl_ES: Descargar código QR

en: Dragging
gl_ES: Arrastrando

en: Draw circle
gl_ES: Debuxar círculo

en: Draw marker
gl_ES: Debuxar marcador

en: Duplicate maps
gl_ES: Duplicar mapas

en: Duplicate maps and assign the same markers
gl_ES: Duplicar mapas e asignar os mesmos marcadores

en: Duplicate markers
gl_ES: Duplicar marcadores

en: Duplicate the selected maps and assign their respective markers?
gl_ES: Duplicar os mapas seleccionados e asignar os seus marcadores correspondentes?

en: Duplicate the selected maps?
gl_ES: Duplicar os mapas seleccionados?

en: Duplicate the selected markers?
gl_ES: Duplicar os marcadores seleccionados?

en: Duration
gl_ES: Duración

en: Dutch
gl_ES: Holandés

en: Dutch (Netherlands)
gl_ES: Alemán (Holanda)

en: Edge buffer tiles
gl_ES: Mosaicos de límite de buffer

en: Edit
gl_ES: Editar

en: Edit map
gl_ES: Editar mapa

en: Edit marker
gl_ES: Editar marcador

en: Edit other maps
gl_ES: Editar outros mapas

en: Edit other markers
gl_ES: Editar outros marcadores

en: Edit post
gl_ES: Editar publicación

en: Elevation
gl_ES: Elevación

en: Elevation chart
gl_ES: Gráfico de elevación

en: Email
gl_ES: Correo Electrónico

en: Embedded map - show in fullscreen mode
gl_ES: Mapa insertado - mostrar en modo pantalla completa

en: Enable
gl_ES: Activar

en: End
gl_ES: Fin

en: English
gl_ES: Inglés

en: English (Australian)
gl_ES: Ingles (Australiano)

en: English (Great Britain)
gl_ES: Ingles (Gran Bretaña)

en: English (United Kingdom)
gl_ES: Inglés (Inglaterra)

en: English (United States)
gl_ES: Inglés (Estados Unidos)

en: Enter your affiliate ID to replace the default MapsMarker.com backlink on all maps with your personal affiliate link - enabling you to receive commissions up to 50% from sales of the pro version.
gl_ES: Introduce o teu  ID de afiliado para reemplazar o enlace en MapsMaker.com en todos os mapas co teu enlace personal  de afiliado - activándoo recibirás comisions de hata o 50% das ventas pola versión pro.

en: Error
gl_ES: Erro

en: Error: An unknown type of local key validation was requested.
gl_ES: Error: Tipo de llave de validación local desconocido fue solicitado.

en: Error: Please create the following file (and directories if they do not exist already):<br />\r\n<br />\r\n
gl_ES: Error: Cree el siguiente archivo (y directorio si no existe también): <br/>\r\n

en: Error: Please make the following path writable:<br />
gl_ES: Error: por favor, haz el siguiente path escribible: <br />

en: Error: The local key is invalid for this license.
gl_ES: Error: la clave local es inválida para esta licencia.

en: Error: The local license key has been tampered with or is invalid.
gl_ES: Error: La llave local de licencia ha sido manipulada o no es válida.

en: Error: The local license key is invalid for this location.
gl_ES: Error: El fichero local de clave de licencia es inválido para esta localización.

en: Error: The maximum local license key grace period has expired.
gl_ES: Error: El mañximo periodo de gracias de la llave de licencia local ha expirado.

en: Error: This license has been suspended. This usually happens when someone tries to register a second trial license for the same domain. <a href="%1s" target="_blank">Please click here to get a non-expiring license for this domain.</a>
gl_ES: Error: Esta licencia ha sido suspendida. Esto suele suceder cuando alguien intenta registrar una segunda licencia de prueba para el mismo dominio. <a href="%1s" target="_blank"> Por favor, haga clic aquí para obtener una licencia sin caducidad para este dominio. </a>

en: Error: This license is pending review.
gl_ES: Error: esta licencia está pendiente de revisión.

en: Error: This version of the plugin was released after your download access expired. Please <a href="%1$s" target="_blank">renew your download and support access</a> or <a href="%2$s" target="_blank">downgrade to your previous valid version</a>.
gl_ES: Error: Esta versión de plugin fue lanzada después que su acceso de descarga expirase. Por favor <a href="%1$s" target="_blank">renueve su descarga y acceso de soporte</a> o <a href="%2$s" target="_blank"> desactualice a su versión previa válida</a>.

en: Error: This version of the software was released after your download access expired. Please renew your download and support access or downgrade to a previous version.
gl_ES: Error esta versión del software fue liberada después de caducar tu acceso a descarga. Por favor renueve su descarga y el acceso a soporte o actualiza a una versión anterior.

en: Error: a new local license key could not be obtained. Please see %s for more information
gl_ES: Error: no se pudo obtener  una nueva lave local de licencia. Por favor lea %s para más información

en: Error: map could not be loaded - a map with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
gl_ES: Erro: a mapa non se pode ler - non existe un mapa con ID %1$s. Por favor, contacta co propietario da web.

en: Error: map could not be loaded - a marker with ID %1$s does not exist. Please contact the site owner.
gl_ES: Erro: non se pode cargar o mapa - non existe un marcador con ID %1$s. Contacta co propietario.

en: Error: map could not be loaded - invalid shortcode. Please contact the site owner.
gl_ES: Erro: Non podo cargar o mapa - shortcode non válido. Por favor contacta co propietario da web.

en: Error: the local key storage on clear could not determined.
gl_ES: Error: el almacenamiento de la clave en local no ha podido ser determinado.

en: Error: the local license key could not saved.
gl_ES: Error: la clave de licencia local no se ha podido guardar.

en: Estonian
gl_ES: Estonio

en: Example link to fullscreen map ID 1: %1$s
gl_ES: Exemplo de ligazón a mapa en pantalla completa ID 1: %1$s

en: Exclude specific maps
gl_ES: Excluir mapas específicos

en: Exit fullscreen
gl_ES: Sair de pantalla completa

en: Export as GeoJSON
gl_ES: Exportar como GeoJSON

en: Export as GeoRSS
gl_ES: Exportar como GeoRSS

en: Export as KML
gl_ES: Exportar coma KML

en: Export completed successfully
gl_ES: A exportación completouse sen problemas

en: Export markers
gl_ES: Exportar marcadores

en: External URLs require an "allow origin" header
gl_ES: As URLs externas requiren unha cabeceira "permitir orixe"

en: Failed to send request
gl_ES: Non se pudo enviar a solicitude

en: Fallback geocoding provider
gl_ES: Proveedor de xeocodificación de reposto

en: Fastest
gl_ES: Rápido

en: Fastest route
gl_ES: Ruta máis rápida

en: Feed could not be retrieved, please try again later or read the latest blog posts at %1$s.
gl_ES: El feed no pudo ser obtenido, por favor, pruebe más tarde o lea las últimas entradas del blog en %1$s.

en: File could not be parsed
gl_ES: O arquivo non se pode interpretar

en: File could not be read
gl_ES: O arquivo non se pode ler

en: File could not be written
gl_ES: O qrquivo non se pode escribir

en: File missing
gl_ES: Falta o arquivo

en: File not found
gl_ES: Arquivo non atopado

en: Filename missing
gl_ES: Falta nome de arquivo

en: Fill color
gl_ES: Cor de recheo

en: Fill opacity
gl_ES: Opacidade de recheo

en: Filter mode
gl_ES: Modo de filtro

en: Filter results by tags and values
gl_ES: Filtrar resultados por etiquetas e valores

en: Filter to use
gl_ES: Filtro a usar

en: Filters
gl_ES: FIltros

en: Filters control
gl_ES: Control de filtros

en: Find a location
gl_ES: Atopar unha localización

en: Finnish
gl_ES: Finlandes

en: First name
gl_ES: Nome

en: Fit all markers
gl_ES: Axustar todos os marcadores

en: Fixed zoom level
gl_ES: Nivel de zoom fixo

en: Follow @MapsMarker on Twitter
gl_ES: Segue a @MapsMarker en Twitter

en: Follow MapsMarker on Facebook
gl_ES: Segue a MapsMarker en Facebook

en: Foot
gl_ES: Andando

en: Footnote
gl_ES: Nota ao pé

en: For a community-curated list of custom layers and WMS services, please visit %1$s.
gl_ES: Para unha lista de capas personalizadas moderada pola comunidade e servizos WMS, visita %1$s.

en: For a comparison of supported geocoding providers, please visit %1$s.
gl_ES: Para comparar proveedores de xeocodificacion soportados, visita %1$s.

en: For a detailed documentation, please visit %1$s.
gl_ES: Para información detallada visita %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free LocationIQ Geocoding API key, please visit %1$s.
gl_ES: Para un tutorial sobre como acadar gratuitamente a túa chave de API LocationIQ, visita %1$s.

en: For a tutorial on how to get your free MapQuest Geocoding API key, please visit %1$s.
gl_ES: Par aun tutorial de como obter unha clave gratuita de MapQuest Geocoding API, visita %1$s.

en: For full documentation and usage examples, please visit %1$s.
gl_ES: Para a documentación completa e exemplos de uso visita %1$s.

en: For instructions on how to connect your maps to layar, please visit %1$s.
gl_ES: Para instruccións sobre como conectar os teus mapas a layar visita %1$s.

en: For more info on the Maps Marker affiliate program and how to get your affiliate ID, please visit %1$s.
gl_ES: Para mais información sobre o programa de afiliados de Maps Marker Pro e como obter o teu ID de afiliado visita %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and a tutorial on how to register a Google Geocoding API key, please visit %1$s.
gl_ES: Para condición do servizo, pezo, límites de uso e un tutorial de como rexistrar unha Google Geocoding API , visita %1$s.

en: For terms of services, pricing, usage limits and more please visit %1$s.
gl_ES: Para termos e servizos, prezo, límites de uso, etc. visita %1$s.

en: Force to first search around a specific latitude longitude. The option value must be provided as a string: latitude,longitude (e.g. 12.232,23.1). The default is to search around the location of the user determined via his IP address (geoip).
gl_ES: Forza a buscar primeiro ao redor dunha latitude lonxitude específica. O valor opcional pode indicarse coma unha cadea: latitude, lonxitude (Ex. 12.232,23.1). Por defecto busca ao redor da ubicación do usuario determinada pola súa IP (geoip).

en: Format
gl_ES: Formato

en: Free trial license valid until
gl_ES: A licencia de proba e válida ate

en: French
gl_ES: Francés

en: French (Canada)
gl_ES: Francés (Canadá)

en: French (France)
gl_ES: Francés (Francia)

en: Frontend
gl_ES: Zona pública

en: Fullscreen
gl_ES: Pantalla completa

en: Fullscreen button
gl_ES: Botón de pantalla completa

en: GPX URL
gl_ES: URL GPX

en: Galician
gl_ES: Galego

en: General
gl_ES: Xeral

en: GeoJSON button
gl_ES: Botón GeoJSON

en: GeoJSON export
gl_ES: Exportar GeoJSON

en: GeoRSS export
gl_ES: Exportar GeoRSS

en: GeoRss button
gl_ES: Botón GeoRSS

en: Geocoding
gl_ES: Xeocodificación

en: Geocoding bounds
gl_ES: Límites de xeocodificación

en: Geocoding is the process of transforming a description of a location - like an address, name or place - to a location on the earth's surface.
gl_ES: A xeocodificación é o proceso de transformar a descripción da locaización - como un enderezo, nome ou lugar - á localización na superficie terrestre.

en: Geocoding provider
gl_ES: Proveedor de xeocodificación

en: Geocoding settings
gl_ES: Axustes de xeocodificación

en: Georgian
gl_ES: Georgiano

en: German
gl_ES: Alemán

en: German (Germany)
gl_ES: Alemán (Alemania)

en: Gesture handling
gl_ES: Manexo xestual

en: Get a non-expiring license key
gl_ES: Obter unha licencia permanente

en: Get an unexpiring license key at %1$s and activate the license key below.
gl_ES: Obtén unha clave de licencia sen caducidade en %1$s e activa a chave de licencia inferior.

en: Get directions
gl_ES: Obter indicacións

en: Google Maps (worldwide)
gl_ES: Google Maps (cobertura global)

en: Google Maps APIs Premium Plan customers only
gl_ES: Plan de Google Maps APIs Premium só para clientes

en: Google styles
gl_ES: Estilos de Google

en: Gosmore instance to calculate the route
gl_ES: Instancia Gosmore para calcular a ruta

en: Greek
gl_ES: Grego

en: HTML filter for popups
gl_ES: Filtro HTML para os emerxentes

en: Heart rate
gl_ES: Ritmo cardiaco

en: HeavyVehicle
gl_ES: Vehículo pesado

en: Hebrew
gl_ES: Hebreo

en: Height
gl_ES: Alto

en: Height of the icons in pixels.
gl_ES: Altura dos iconos en pixeles.

en: Height of the shadow icon in pixels.
gl_ES: Altura do icono sombra en pixeles.

en: Help & Support
gl_ES: Axuda e Soporte

en: Help translate Maps Marker Pro
gl_ES: Axuda a traducir Maps Marker Pro

en: Helpdesk
gl_ES: Taboloeiro de axuda

en: Here you can set the backend capabilities for each user role. Administrators always have all capabilities.
gl_ES: Eiquí podes establecer as capacidades do editor para cada rol de usuario. O administrador sempre ten todas as capacidades.

en: Hide changelog
gl_ES: Agachar rexistro de cambios

en: Hide minimap
gl_ES: Ocultar minimapa

en: Hindi
gl_ES: Hindú

en: Hourly
gl_ES: Cada hora

en: How frequently the maps are likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page. Additional information available at %1$s.
gl_ES: Con qué frecuencia poden cambiar os mapas. Este valor aporta información xeral aos buscadores e pode non corresponder exactamente á frecuencia real coa que eles exploran a páxina. Podes obter mais información en %1$s.

en: Hungarian
gl_ES: Húngaro

en: Hybrid
gl_ES: Híbrido

en: I have read the <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
gl_ES: He leído los <a href="%1$s" target="_blank">Términos del Servicio</a> y la <a href="%2$s" target="_blank">Política de Privacidad</a>.

en: Icelandic
gl_ES: Islandés

en: Icon
gl_ES: Ícono

en: Icon anchor
gl_ES: Ancla do ícono

en: Icon replaced successfully
gl_ES: Icono reemprazado con éxito

en: Icon size
gl_ES: Tamaño do icono

en: Icon to replace
gl_ES: Icono a reemprazar

en: Icons
gl_ES: Iconos

en: If a popup text is set, it will appear here
gl_ES: Se se configurou un texto emerxente aparecerá aquí

en: If empty, "WordPress Address (URL)" - %1$s - will be used.
gl_ES: Se está valeiro usarase "WordPress Address (URL)" - %1$s.

en: If empty, the entire planet will be searched.
gl_ES: Se esta valeiro buscarase en todo o planeta.

en: If empty, the language set in WordPress will be used.
gl_ES: Se está valeira, usarase a linxuaxe por defecto de WordPress.

en: If enabled, an "Insert map" button gets added above the TinyMCE editor on post and page edit screens for easily searching and inserting maps.
gl_ES: Si está activado, un botón de "Añada mapa" se incluirá bajo el editor TinyMCE en tu pantalla de edición de post o página para buscar e insertar mapas fácilmente.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, KML links will automatically be added to the sitemap.
gl_ES: Se está activado e o plugin %1$s esta activo, as ligazóns KML serán  engadidas automáticamente ao teu mapa de sitio XML.

en: If enabled, and the %1$s plugin is active, the geo sitemap will automatically be added to the sitemap index.
gl_ES: Se está habilitado, e o plugin %1$s está activado, o geo mapa do sitio será engadido automáticamente ao índice do mapa do sitio.

en: If enabled, show a dropdown menu in the Wordpress Admin Bar.
gl_ES: Se está activo, mostra un menú desplegable na barra de Admin de WordPress.

en: If enabled, shows a widget on the admin dashboard which displays latest markers and blog posts from mapsmarker.com.
gl_ES: Mostra un widget no panel de administración cos últimos marcadores e publicacións do blog de www.mapsmaker.com.

en: If enabled, unsupported code tags are stripped from popups to prevent injection of malicious code.
gl_ES: Se está activo, as etiquetas de código non soportadas serán eliminadas dos emerxentes para previr a inxección de código malicioso.

en: If set to automatic, the language set in WordPress will be used.
gl_ES: Se está automático usarase a linguaxe indicada en WordPress.

en: If the download does not start automatically, please <a href="%1$s">click here</a>
gl_ES: Se a descarga non comeza automáticamente, <a href="%1$s">fai clic aquí</a>

en: If using the authenticated API, the API key to use.
gl_ES: Se se usa clave de API, Clave de API a usar.

en: If using the authenticated API, the Application ID to use.
gl_ES: Se se usa a API autentificada, ID de aplicación a usar.

en: If you are a Google Maps APIs Premium Plan customer, please change the authentication method above to "%1$s" and fill in the credentials below, which you received in the welcome email from Google.
gl_ES: Se eres un cliente deGoogle Maps APIs Premium, tes que cambiar o sistema de autentificación superior a "%1$s" e encher as credenciais debaixo, que terás recibido no correo de benvida de Google.

en: If you have any issues with your license, please <a href="%1$s" target="_blank">open a support ticket</a>.
gl_ES: Se tes algún problema coa túa licencia, <a href="%1$s" target="_blank">por favor abre un novo ticket de soporte</a>.

en: If you have any questions or experience issues, please use one of the following support channels.
gl_ES: Se tes preguntas ou problemas de uso podes usar unha das seguntes canles de soporte.

en: If you install Maps Marker Pro on a localhost installation (<a href="%1s" target="_blank">see available packages</a>), registering a free 30-day trial license key is not mandatory and the plugin can also be tested without time limitation.
gl_ES: Si instala  Maps Marker Pro en una instalación localhost (<a href="%1s" target="_blank"> ver los paquetes disponibles </a>), registrar una clave de licencia de prueba gratuita de 30 días libres no es obligatoria y el plugin también se puede probar sin limitaciones de tiempo.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first.
gl_ES: Se queres copiar os mapas existentes a esta versión necesitas actualizar a antiga versión de Maps Marker Pro á versión %1$s primeiro.

en: If you want to copy your existing maps to this version, you need to update the old Maps Marker Pro installation to version %1$s first. For more information, please see the <a href="%2$s">data migration tool</a>.
gl_ES: Se queres copiar os teus mapas existentes a esta versión, tes que actualizar primeiro o antigo Maps Marker Pro á versión %1$s . Para mais información podes ver a <a href="%2$s">ferramenta de portabilidade</a>.

en: If you want to use Google Maps, you have to register a personal Google Maps JavaScript API key. For terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
gl_ES: Se queres usar Google Maps tes que rexistrar una clave de API de Google Maps JavaScript API key. Para coñecer as condicións do servizo, prezos e límites de uso visita  %1$s.

en: If you want to use HERE Maps, you have to register a personal HERE account. For a tutorial, terms of services, pricing, usage limits and more, please visit %1$s.
gl_ES: Se queres usar HERE Maps, tes que rexistrar unha conta personal de HERE. Poder ver un tutorial, términos de servizo, prezo, e límites de uso en %1$s.

en: If you would prefer to have no location bias, set the location to 0,0 and radius to 20000000 (20 thousand kilometers), to encompass the entire world.
gl_ES: Se prefires non ter sesgo de localización define localización a 0,0 e o radio a 20000000 (20 mil kilómetros) para abarcar todo o mundo.

en: If your language is missing or not fully translated yet, you are invited to help on the web-based translation plattform:
gl_ES: Se a túa linguaxe non está ou non está traducida completamente invitámosche a axudar na plataforma de traducción Web:

en: Imperial (metric)
gl_ES: Imperial (métrico)

en: Imperial (miles)
gl_ES: Imperial (millas)

en: Import file needs to be in GeoJSON format. For more details about the import feature and a tutorial on how to convert other formats into GeoJSON, please visit %1$s.
gl_ES: O arquivo a importar debe estar en formato GeoJSON. Para máis detalles sobre a opción de importar e un tutorial sobre como convertir outros formatos a GeoJSON, visita %1$s.

en: Import markers
gl_ES: Importar marcadores

en: Important: please click the update button next to the license key after purchasing a renewal to finish your order.
gl_ES: Importante: por favor fai clic no botón de actualización xunto á clave de licencia despois de comprar unha renovación para rematar o teu pedido.

en: In case of any issues, you can always <a href="%1$s">reset the plugin settings</a>.
gl_ES: No caso de que teña problemas, sempre pode <a href="%1$s">reiniciar as preferencias do plugin</a>

en: Inactive (API key required)
gl_ES: Non activado (requírese unha clave de API)

en: Include specific maps
gl_ES: Incluir mapas específicos

en: Indicator
gl_ES: Indicador

en: Indicator color
gl_ES: Cor do indicador

en: Indicator weight
gl_ES: Peso do indicador

en: Indonesian
gl_ES: Indonesio

en: Inertia
gl_ES: Inercia

en: Inertia deceleration
gl_ES: Deceleración inercial

en: Inertia max speed
gl_ES: Velocidade inercial máxima

en: Initial view
gl_ES: Vista inicial

en: Insert map
gl_ES: Insertar mapa

en: Installation finished - you can now start creating maps!
gl_ES: Rematou a instalación - xa podes comezar a crear mapas!

en: Instead of providing a fixed search range, you can also return a radius value in the response to assure that certain POIs are presented to the user. This can be done by emptying the default value of the search range filter on the publishing site on layar.com. The unit is meters.
gl_ES: EN lugar de introducir un rango de búsqueda fixo, poder tamén devolver un valor de radio na resposta para asegurar que certos POIs son mostrados ao usuario. Isto pódese facer borrando o valor por defecto do rango de búsqueda no sitio de publicación en ayar.com. As unidades son metros.

en: Integration
gl_ES: Integración

en: Interaction
gl_ES: Interacción

en: Interface language
gl_ES: Idioma da interface

en: Invalid GeoJSON
gl_ES: GeoJSON non válido

en: Invalid format
gl_ES: Formato non válido

en: Invalid geometry type
gl_ES: Tipo de xeometría non válido

en: Invalid license key. The license key must start with %1$s
gl_ES: Clave de licencia non válida. A clave de licencia debe comezar por %1$s

en: Irish
gl_ES: Irlandés

en: Italian
gl_ES: Italiano

en: Italian (Italy)
gl_ES: Italiano (Italia)

en: Japanese
gl_ES: Japonés

en: JavaScript API
gl_ES: API JavaScript

en: Jump to marker
gl_ES: Saltar a marcador

en: KML button
gl_ES: Botón KML

en: KML export
gl_ES: Exportar KML

en: Kannada
gl_ES: Canadá

en: Keep current zoom level
gl_ES: Manter o nivel actual de zoom

en: Keyboard navigation
gl_ES: Navegación co teclado

en: Keyboard pan delta
gl_ES: Delta de desprazamento do teclado

en: Knowledge base
gl_ES: Base de coñecemento

en: Korean
gl_ES: Coreano

en: Language
gl_ES: Linguaxe

en: Last name
gl_ES: Apelidos

en: Latest available version:
gl_ES: Última versión disponible:

en: Latest blog posts from www.mapsmarker.com
gl_ES: Últimas entradas do blog de www.mapsmaker.com

en: Latvian
gl_ES: Lituano

en: Layar API endpoint
gl_ES: Punto final da API Layar

en: Layers
gl_ES: Capas

en: Layers control
gl_ES: Control de capas

en: Left
gl_ES: Esquerda

en: Libraries, services and images
gl_ES: Librerías, servizos e imaxes

en: License
gl_ES: Licencia

en: License Key
gl_ES: Clave de licencia

en: License key missing
gl_ES: Falta a clave de licencia

en: License registered to
gl_ES: Licencia rexistrada a

en: License settings
gl_ES: Axustes da licencia

en: List
gl_ES: Lista

en: List action
gl_ES: Listar acción

en: List all maps
gl_ES: Lista de todos os mapas

en: List all markers
gl_ES: Lista de todos os marcadores

en: Lithuanian
gl_ES: Lituano

en: Loading ...
gl_ES: Cargando...

en: Loading changelog, please wait ...
gl_ES: Cargando rexistro de cambios ...

en: Locate button
gl_ES: Localizar botón

en: Location
gl_ES: Localización

en: Location biasing
gl_ES: Sesgo de ubicación

en: LocationIQ
gl_ES: IQ de localización

en: LocationIQ Geocoding API key
gl_ES: Clave de API de LocalizaciónIQ Geolocalización

en: Locator
gl_ES: Localizador

en: Locator fill color
gl_ES: Cor de recheo do localizador

en: Locator fill opacity
gl_ES: Opacidade do recheo do localizador

en: Locator radius
gl_ES: Radio do localizador

en: Locator stroke
gl_ES: Trazo do localizador

en: Locator stroke color
gl_ES: Cor do trazo do localizador

en: Locator stroke weight
gl_ES: Peso do trazo do localizador

en: Longitude
gl_ES: Lonxitude

en: Luxembourgish
gl_ES: Luxemburguense

en: Macedonian
gl_ES: Macedonio

en: Main geocoding provider
gl_ES: Proveedor principal de xeocodificación

en: Malay
gl_ES: Malawy

en: Malay (Malaysia)
gl_ES: Malayo (Malasia)

en: Maltese
gl_ES: Maltés

en: Manage GPX tracks
gl_ES: Administrar track GPX

en: Map
gl_ES: Mapa

en: Map ID missing
gl_ES: Falta ID do mapa

en: Map Icons Collection
gl_ES: Coleccion de Iconos de Mapas

en: Map created with <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> could not be displayed because of an invalid license. Please contact the site owner for more details.
gl_ES: Mapa creado con <a href="%1$s" title="%2$s">Maps Marker Pro</a> non se pode mostar porque a licencia no é válida. Por favor, contacta cos propietarios da web para mais información.

en: Map dimensions
gl_ES: Dimensións do mapa

en: Map missing
gl_ES: Falta mapa

en: Map not found
gl_ES: Mapa non atopado

en: Map saved successfully
gl_ES: O mapa gardouse sen problemas

en: Map tiles by
gl_ES: Mosiacos de mapa por

en: Map type
gl_ES: Tipo de mapa

en: MapQuest Geocoding API allows up to %1$s transactions/month and a maximum of %2$s requests/second with a free API key. Higher quotas are available on demand - %3$s.
gl_ES: A MapQuest Geocoding API permite ate %1$s transaccións/mes e un máximo de  %2$s solicitudes/segundo coa clave API gratuita. Están dispoñibles coutas maiores baixo petición - %3$s.

en: MapQuest Geocoding API key
gl_ES: Clave de API de MapQuest Geocoding

en: Maps
gl_ES: Mapas

en: Maps Marker Pro - #1 mapping plugin for WordPress
gl_ES: Maps Marker Pro - o plugin de mapas #1 para WordPress

en: Maps Marker Pro - plugin update available!
gl_ES: Maps Marker Pro - actualización dispoñible!

en: Maps Marker Pro 3.1.1 data migration
gl_ES: Migración de datros de Maps Marker Pro 3.1.1

en: Maps Marker Pro 4.0 was completely rewritten from scratch and received a new database structure. As a result, existing data needs to be migrated. To make this as risk-free as possible, the plugin folder was renamed (which means it is considered a different plugin by WordPress) and a new database was created. This allows you to easily go back to the old plugin, should you encounter any issues, by simply deactivating this version and reactivating Maps Marker 3.1.1.
gl_ES: Maps Marker Pro 4.0 foi reescrito completamente dende cero e recibiu unha nova estructura de base de datos. Como resultado, os datos existentes teñen que ser migrados. Para facer isto co menor risco posible, a carpeta de plugins renomeouse (o que queredidir que será considerada coma un plugin diferente or WordPress) e creouse unha nova base de datos. Isto permite voltar con facilidade ao antigo plugin se atopases algún problema, simplemente desactivando esta versión e reactivando Maps Marker Pro 3.1.1.

en: Maps Marker Pro has been successfully updated from version %1s to %2s!
gl_ES: Maps Marker Pro actualizouse correctamente de version %1s a %2s!

en: Maps Marker Pro includes a <a href="%1$s" target="_blank">geo sitemap</a>. To learn how to manually register this sitemap, please visit <a href="%2$s" target="_blank">this tutorial</a>. Alternatively, you can use one of the supported plugins to automate the process.
gl_ES: Maps Marker Pro inclúe un <a href="%1$s" target="_blank">geo mapa do sitio</a>. PAra saber como rexistrar este mapa do sitio poder ver <a href="%2$s" target="_blank">este tutorial</a>. Alternativamente, podes usar un dos plugins soportados para automatizar o proceso.

en: Maps Marker Pro includes a JavaScript API, which can be utilized by developers to attach or listen to map events.
gl_ES: Maps Marker Pro inclúe unha API JavaScript, que pode ser empregada por desenrroladores para adxuntar ou escoitar a eventos de mapa.

en: Maps and markers
gl_ES: Mapas e marcadores

en: Maps per page
gl_ES: Mapas por paxina

en: MapsMarker affiliate program - sign up now and receive commissions up to 50%!
gl_ES: Programa de afiliados de Maps Maker - identifícate e recibirás comisións de ata o 50%!

en: MapsMarker reseller program - re-sell with a 20% discount!
gl_ES: Programa revendedor MapsMarker- re-vende con un desconto de 20%!

en: MapsMarker.com backlinks
gl_ES: Backlinks de MapsMarker.com

en: Marker ID
gl_ES: ID de marcador

en: Marker could not be added
gl_ES: O marcador non se pode engadir

en: Marker list
gl_ES: Lista de marcador

en: Marker mode
gl_ES: Modo marcador

en: Marker name
gl_ES: Nome do marcador

en: Marker saved successfully
gl_ES: O marcador gardouse sen problemas

en: Marker shadow
gl_ES: Sombra do marcador

en: Marker successfully added with ID %1$s
gl_ES: Marcador engadido co ID %1$s

en: Marker with ID %1$s could not be updated
gl_ES: O marcador con ID %1$s non puido ser actualizado

en: Marker with ID %1$s not found
gl_ES: Non se atopa o marcador con ID %1$s

en: Marker with ID %1$s successfully updated
gl_ES: O marcador con ID %1$s foi actualizado

en: Marker with ID %1$s will be updated
gl_ES: Actualizarase o marcador con ID %1$s

en: Markers
gl_ES: Marcadores

en: Markers can also be displayed via Augmented-Reality technology powered by %1$s on mobile devices. Sample screenshots:
gl_ES: Os marcadores tamén se poden mostrar con tecnoloxía Realidade Aumentada suministrada por %1$s en móviles. Pantallas de exemplo:

en: Markers per page
gl_ES: Marcadores por páxina

en: Markers will be exported to GeoJSON format. For more details about the export feature and a tutorial on how to convert the output file into other formats, please visit %1$s.
gl_ES: Os marcadores serán exportados a formato GeoJSON. Para mais información sobre a función de exportar e un tutorial sobre como converter o arquivo de saída a outros formatos visita %1$s.

en: Max bounds
gl_ES: Máximos límites

en: Max cluster radius
gl_ES: Radio máximo de cluster

en: Max height
gl_ES: Alto do mapa

en: Max interval
gl_ES: Intervalo máximo

en: Max width
gl_ES: Ancho de mapa

en: Max zoom
gl_ES: Zoom max

en: Maximum upload size exceeded
gl_ES: Sobrepasouse o máximo tamaño de subida

en: Metadata
gl_ES: Metadatos

en: Metric
gl_ES: Métrico

en: Metric (imperial)
gl_ES: Métrico (imperial)

en: Metric (km)
gl_ES: Métrico (km)

en: Metric units
gl_ES: Unidades métricas

en: Min width
gl_ES: Ancho mínimo

en: Min zoom
gl_ES: Zoom min

en: Minimum amount of characters that need to be typed before a request to the geocoding provider is sent.
gl_ES: Cantidade mínima de caraceres que necesitan ser tecleados antes de que a solicitude ao proveedor de xeocodificación sexa enviada.

en: Misc
gl_ES: Varios

en: Missing (markers with missing coordinates will be geocoded)
gl_ES: Ausentes (os marcadores con coordenadas ausentes serán xeocodificados)

en: Missing address for geocoding
gl_ES: Falta enderezo para xeocodificación

en: Missing geometry type
gl_ES: Falta o tipo de xeometría

en: Missing or incomplete coordinates
gl_ES: Coordenadas inexistentes ou incompletas

en: Mongolian (Cyrillic)
gl_ES: Mongol (Cirílico)

en: Monthly
gl_ES: Mensualmente

en: More information about %s
gl_ES: Mais información sobre %s

en: Motorcar
gl_ES: Automóvil

en: Move markers
gl_ES: Mover marcadores

en: Move markers to a map
gl_ES: Mover marcadores a unha capa

en: Moving
gl_ES: Movendo

en: Moving time
gl_ES: Tempo en movimento

en: Multisite-only: also update settings on all subsites
gl_ES: Só multisitio: actualizar tamén preferencias en todos os subsitios

en: Name
gl_ES: Nome

en: Needed for creating pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
gl_ES: Necesítasepara crear ligazóns a mapas en pantalla completa ou puntos finais de API.

en: Nepali (Nepal)
gl_ES: Nepalí (Nepal)

en: Never
gl_ES: Nunca

en: New icons will be uploaded to the following directory
gl_ES: Os novos iconos subiranse ao seguinte directorio

en: New marker will be added
gl_ES: Engadirase un novo marcador

en: New shortcode
gl_ES: Novo shortcode

en: News via RSS
gl_ES: Novas por RSS

en: News via email
gl_ES: Novas por email

en: No geographical data found
gl_ES: Non se atopou información xeográfica

en: No map has been created yet.
gl_ES: Ainda non se creou ningún mapa.

en: No maps selected
gl_ES: Non se seleccionaron mapas

en: No marker map shortcodes found - please click on "Start migration" to continue.
gl_ES: Non se atoparon códigos cortos de marcadores de mapa - fai clic en "Comezar migración" para seguir.

en: No markers found
gl_ES: Non se atoparon marcadore

en: No preview - save and reload to see changes
gl_ES: Sen vista previa - garda e recarga para ver os cambios

en: No results
gl_ES: Sen resultados

en: No supported multilingual plugin found
gl_ES: Non se atopou un plugin multilingüe válido

en: No supported multilingual plugin installed.
gl_ES: Non está instalado ningún plugin multilingüe.

en: None
gl_ES: Nada

en: Norwegian
gl_ES: Noruego

en: Norwegian (Nynorsk)
gl_ES: Noruegués (Nynorsk)

en: Not assigned to any map
gl_ES: Non asignado a ningún mapa

en: Not used in any content
gl_ES: Non se usa en ningún contido

en: Note: markers are only unassigned, but not deleted.
gl_ES: Nota: os marcadores son só desasignados, pero non borrados

en: Number of markers to show:
gl_ES: Numero de marcadores para mostrar:

en: OK
gl_ES: Dacordo

en: Off
gl_ES: Apagado

en: Off (markers with missing coordinates will be skipped)
gl_ES: Apagado (os marcadores con coordenadas ausentes saltaranse)

en: On
gl_ES: Activo

en: On (all markers will be geocoded)
gl_ES: Activado (todos os marcadores serán xeocodificados)

en: On demand
gl_ES: Baixo demanda

en: Once
gl_ES: Unha vez

en: One result
gl_ES: Un resultado.

en: Only change the values below if you are not using marker or shadow icons from the %1$s!
gl_ES: Só cambia os valores inferiores se non estás usando marcadores ou sombra de iconos dende o %1$s!

en: Only markers from these maps
gl_ES: Só os marcadores destes mapas

en: Only set this option to the URL of your WordPress folder if you are experiencing issues or recommended so by support!
gl_ES: Engade esta opción á URL de WordPress só se estás experimentando problemas ou se cho recomendan desde soporte!

en: Opacity
gl_ES: Opacidade

en: Open Media Library
gl_ES: Abrir librería de medios

en: Open link
gl_ES: Abrir ligazón

en: Open on hover
gl_ES: Abrir ao pasar por enriba

en: Open popup
gl_ES: Abrir ventana emerxente

en: Open standalone map in fullscreen mode
gl_ES: Abrir mapa independiente en modo pantalla completa

en: Option A: activate an unexpiring license key
gl_ES: Opción A: activa unha chave de licencia sen caducidade

en: Option B: get a personalized trial license key
gl_ES: Opción B: obten unha chave de licencia de prueba personalizada

en: Option C: get an anonymous trial license key
gl_ES: Opción C: obten unha chave de licencia de proba anónima

en: Option D: start an unlimited, anonymous test on a localhost installation
gl_ES: Opción D: comenza unha proba sen límite, anónima nunha instalación de servidor

en: Option for global admin notices in backend (showing infos about plugin incompatibilities or invalid shortcodes, for example). Please be aware that hiding them results in not being informed about plugin incompatibilites discovered in future releases too!
gl_ES: Opción para los avisos de administración globales en backend (que muestran informaciones sobre incompatibilidades de plugin o configuración del directorio icono no válidos de marcador, por ejemplo). Tenga en cuenta que ocultarlos resulta en no haber sido informado sobre el plugin incompatible descubiertos en futuras emisiones también!

en: Option to hide backlinks to Mapsmarker.com on maps and screen overlays in KML files.
gl_ES: Opción para ocultar los enlaces a Mapsmarker.com en los mapas y superposiciones de pantalla en archivos KML.

en: Optional component filters, separated by a pipe (|). Each component filter consists of a component:value pair and will fully restrict the results from the geocoder. For more information, please visit %1$s.
gl_ES: Filtros de compoñente opcionais separados por un tubo (|). Cada filtro de compoñente consiste nun par compoñente:valor e restrinxirá completamente os resultados do xeocodificador. Para mais información visita %1$s.

en: Optional region code, specified as a ccTLD (country code top-level domain). This parameter will only influence, not fully restrict, results from the geocoder. For a list of ccTLDs, please visit %1$s.
gl_ES: Código de rexión opcional, especificado coma ccTLD (código de país dominio de alto nivel). Este parámetro só influirá, non restrinxirá resultados dende o xeocodificador. Para unha lista de ccTLDs visita %1$s.

en: Order by
gl_ES: Ordear por

en: Overlay
gl_ES: Superposición

en: Overlays
gl_ES: Superposicions

en: Overview map
gl_ES: Vista xenal do mapa

en: POI icons
gl_ES: Iconos POI

en: Pace
gl_ES: Ritmo

en: Page
gl_ES: Páxina

en: Pedestrian
gl_ES: Camiñante

en: Permalinks base URL
gl_ES: URL base de ligazóns permanentes

en: Permalinks for the Maps Marker Pro API endpoints are not working correctly, which means markers cannot be displayed and API links will not work. To fix this, please navigate to the <a href="%1$s">WordPress integration settings</a> and add the URL to your WordPress folder to the option "Permalinks base URL".
gl_ES: As ligazóns permanentes para os puntos finais de Maps Marker Pro non están funcionando correctamente, isto quere dicir que os marcadores non se poden mostrar e as ligazóns de API non funcionarán. Para arranxar esta desfeita  vai a  <a href="%1$s">axustes de compatibilidade</a> e engade á URL a túa carpeta de WordPress á opción "URL base de ligazóns permanentes".

en: Permalinks slug
gl_ES: Texto da ligazón permanente

en: Permanent
gl_ES: Permanente

en: Persian
gl_ES: Persa

en: Pin
gl_ES: Alfinete

en: Please be aware that restoring settings from a version other than %1$s will result in settings that have been added, changed or removed in this version to revert to their default values.
gl_ES: Ten en conta que restaurar axustes dunha versión que no sexa a %1$s producirá que axustes que xa estaban establecidos cambien o sexan borrados nesta versión para volver aos seus valores por defecto.

en: Please click here to renew your access to updates and support
gl_ES: Por favor, fai clic aquí para renovar o acceso para actualizacións e soporte do plugin

en: Please do not delete Maps Marker Pro 3.1.1 until you have verified that all data has been migrated correctly. We also recommend to make a backup of the %1$s and %2$s database tables, to be able to run the migration again at a later point, should it become necessary.
gl_ES: Non borres Maps Marker Pro 3.1.1 ate que non teñas verificado que todas as bases de datos foron migradas correctamente. Tamén recomendamos facer unha copia de seguridade das tablas de base de datos  de %1$s e %2$s para poder executar a migración de novo noutro momento. Podería ser necesario.

en: Please enter a comma-separted list of IDs (e.g. 1,2,3).
gl_ES: Escribe unha lista de valores separados por comas de IDs (p.e. 1,2,3).

en: Please enter a license key to continue.
gl_ES: Por favor, introduzca una clave de licencia para continuar.

en: Please enter a valid email address (or get an anonymous trial license key)
gl_ES: Introduce un email válido para continuar (ou obten unha clave de licencia de proba anónima)

en: Please enter your first name
gl_ES: Escrebe o teu nombre

en: Please enter your last name
gl_ES: Escribe os teus apelidos

en: Please note that a license is bound to the domain it was activated on. If you want to use your license on another domain, please follow <a href="%1$s" target="_blank">this tutorial</a>.
gl_ES: Ten en conta que a licencia pertence ao dominio onde se activou. Se queres usar a túa licencia noutro dominio, por favor, segue <a href="%1$s" target="_blank">este tutorial.</a>.

en: Please note that in contrast to a personalized trial license, you will not be able to <a href="%1s" target="_blank">open support tickets</a> or get a reminder when your trial license has expired.
gl_ES: Ten en conta que en contraste cunha licencia de proba personalizada, non  serás capaz de <a href="%1s" target="_blank">abrir tickets de soporte</a> e obterás un recordatorio cando a licencia caduque.

en: Please renew your access to updates and support to keep your plugin up-to-date and safe.
gl_ES: Debes renovar o teu acceso a actualizacións e soporte para manter o teu pligin actualizado e seguro.

en: Please review this plugin on wordpress.org
gl_ES: Por favor, revise este plugin en wordpress.org

en: Please select the map you want to display
gl_ES: Selecciona o mapa que queres mostrar

en: Please select the map you would like to add.
gl_ES: Por favor seleccione el mapa que quiere añadir.

en: Please select your preferred directions provider. This setting will be used for the directions link that gets attached to the popup text on each marker if enabled.
gl_ES: Debes seleccionar o teu proveedor favorito de direccións. Este axuste usarase para a ligazón de direccións que se adxunta ao texto emerxente en cada marcador se está activo.

en: Polish
gl_ES: Polaco

en: Popup
gl_ES: Emerxente

en: Popup anchor
gl_ES: Ancho do popup

en: Portuguese
gl_ES: Portugués

en: Portuguese (Brazil)
gl_ES: Portugués (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
gl_ES: Portugués (Portugal)

en: Position
gl_ES: Posición

en: Positon
gl_ES: Posición

en: Preferred route profile
gl_ES: Perfil de ruta preferido

en: Preview basemap
gl_ES: Vita previa do mapa base

en: Priority for maps
gl_ES: Prioridade para mapas

en: Provider
gl_ES: Proveedor

en: Public transport (works only in some areas)
gl_ES: Transporte público (só funciona nalguns lugares)

en: QR code for fullscreen map
gl_ES: Código QR para mapa de pantalla completa

en: Quechua (Peru)
gl_ES: Quechua (Perú)

en: Radius
gl_ES: Radio

en: Rate Limit: %1$s out of %2$s/day
gl_ES: Límite de valoracións: %1$s de %2$s/día

en: Rate Limit: %1$s/day
gl_ES: Límite de valoracións: %1$s/día

en: Rate Limit: %1$s/month
gl_ES: Límite de valoracións: %1$s/mes

en: Rate Limit: %1$s/sec
gl_ES: Límite de valoracións: %1$s/seg

en: Rate limit savings and performance
gl_ES: Valorar aforros de límite e rendimento

en: Recommended
gl_ES: Recomendado

en: Region
gl_ES: Rexión

en: Register strings
gl_ES: Rexistrar cadeas

en: Register strings for translation
gl_ES: Rexistrar textos para traducir

en: Remove all markers from a map
gl_ES: Eliminar todos os marcadores dun mapa

en: Remove markers
gl_ES: Borrar marcadores

en: Renew your access to updates and support
gl_ES: Renovar o teu acceso a actualizacións e soporte

en: Replace
gl_ES: Reemprazar

en: Replace marker icons
gl_ES: Reemprazar marcadores de iconos

en: Replacement icon
gl_ES: Reemprazar icono

en: Resellers
gl_ES: Revendedores

en: Reset
gl_ES: Reiniciar

en: Reset button
gl_ES: Botón de Reinicio

en: Reset database
gl_ES: Reiniciar base de datos

en: Reset map view
gl_ES: Reiniciar vista de mapa

en: Reset settings
gl_ES: Restablecer a configuración

en: Responsive map
gl_ES: Mapa adaptativo

en: Restore backup
gl_ES: Recuperar copia de seguridade

en: Restore completed successfully
gl_ES: A restauración completouse sen problemas

en: Restrict to current view
gl_ES: Restrinxido á vista actual

en: Reviews
gl_ES: Reseñas

en: Right
gl_ES: Dereita

en: Role
gl_ES: Rol

en: Romanian
gl_ES: Rumano

en: Romanian (Romania)
gl_ES: Rumano (Rumania)

en: Route type
gl_ES: Tipo de ruta

en: Russian
gl_ES: Ruso

en: Satellite
gl_ES: Satélite

en: Save
gl_ES: Gardar

en: Save current values as defaults for new maps
gl_ES: Garda os valores actuáis como valores por defecto para novos mapas

en: Save current values as defaults for new markers
gl_ES: Gardar os valores actuais coma valores por defecto para novos marcadores

en: Scale
gl_ES: Scala

en: Scottish Gaelic
gl_ES: Gaélico escocés

en: Scroll wheel zoom
gl_ES: Zoom coa roda de desprazamento do rato

en: Search
gl_ES: Buscar

en: Search and sort bar
gl_ES: Buscar e ordenar barra

en: Search maps
gl_ES: Buscar mapas

en: Search markers
gl_ES: Buscar marcadores

en: Security check failed
gl_ES: Erro na comprobación de seguridade

en: Select or Upload GPX file
gl_ES: Selecciona ou sube un arquivo GPX

en: Serbian
gl_ES: Serbio

en: Serbian (Cyrillic, Bosnia and Herzegovina)
gl_ES: Serbio (Cyrillic, Bosnia Herzegovina)

en: Serbian (Cyrillic, Serbia)
gl_ES: Serbio (Cyrillic, Serbia)

en: Serbian (Latin, Serbia)
gl_ES: Serbio (Latino, Serbia)

en: Set to enabled if you want to easily upgrade to beta releases.
gl_ES: Activar se desexas actualizar sinxelamente a versións beta.

en: Set to enabled if you want to remove all backlinks and logos on backend as well as making the pages and menu entries for Tools, Settings, Support, License visible to admins only (user capability activate_plugins).
gl_ES: Selecciona a habilitado si desea eliminar todos los enlaces y logos en backend así como crear entradas de páginas y menús para Herramientas, Ajustes, Soporte, Licencia visible sólo para administrador (capacidad de uauario activate_pugins).

en: Set view
gl_ES: Definir vista

en: Settings
gl_ES: Configuración

en: Settings missing
gl_ES: Faltan axustes

en: Settings reset successfully
gl_ES: Os axustes reiniciáronse sen problemas

en: Settings saved successfully
gl_ES: Os axustes gardaronse sen probelmas

en: Settings updated successfully
gl_ES: Os axustes foron actualizados sen problemas

en: Shadow anchor
gl_ES: Ancla de sombra

en: Shadow size
gl_ES: Tamaño da sombra

en: Shortcode
gl_ES: Código curto

en: Shortcode API
gl_ES: Shortcode de API

en: Shortcode to add maps - Example: [mapsmarker map="1"]
gl_ES: Shorcode para engadir mapas - Exemplo: [mapsmarker map="1"]

en: Shortest
gl_ES: Corto

en: Shortest route
gl_ES: Ruta máis curta

en: Show
gl_ES: Mostrar

en: Show QR code for fullscreen map
gl_ES: Mostrar código QR para mapa a pantalla completa

en: Show address
gl_ES: Mostrar enderezo

en: Show advanced settings
gl_ES: Mostrar ajustes avanzados

en: Show all available markers (disables individual filters)
gl_ES: Mostrar todos os marcadores dispoñibles (desactiva filtros individuais)

en: Show blog posts and link section:
gl_ES: Ocultar publicacións do blog e a sección de enlaces:

en: Show bounds on hover
gl_ES: Mostrar límites ao pasar por enriba

en: Show coordinates
gl_ES: Mostrar coordenadas

en: Show directions link
gl_ES: Engadir enlace de indicacions

en: Show error tiles
gl_ES: Amosar mosaicos erróneos

en: Show fullscreen link
gl_ES: Mostrar ligazón en pantalla completa

en: Show imperial
gl_ES: Mostrar imperial

en: Show marker name
gl_ES: Mostrar nome do marcador

en: Show me where I am
gl_ES: Mostra a miña ubicación

en: Show metric
gl_ES: Mostrar métrico

en: Show minimap
gl_ES: Mostrar minimapa

en: Show popup
gl_ES: Mostrar ventana emerxente

en: Show release notes
gl_ES: Mostrar notas da versión

en: Show start/end icons
gl_ES: Mostrar iconos de inicio/fin

en: Show traffic layer?
gl_ES: ¿Mostrar capa de tráfico?

en: Show tutorial at mapsmarker.com
gl_ES: Mostrar tutorial en mapsmarker.com

en: Single marker mode
gl_ES: Modo de marcador único

en: Sitemaps
gl_ES: Mapas do sitio

en: Slovak
gl_ES: Eslovaco

en: Slovenian
gl_ES: Eslovenio

en: Sort order
gl_ES: Orden de ordenación

en: Sorting
gl_ES: Orde

en: Source
gl_ES: Orixe

en: Source or target missing
gl_ES: Falto a orixe ou o destino

en: Source or target not found
gl_ES: Orixe ou destino non atopados

en: Spanish
gl_ES: Español

en: Spanish (Mexico)
gl_ES: Español (México)

en: Spanish (Spain)
gl_ES: Español (España)

en: Spanish (United States)
gl_ES: Español (Estados Unidos)

en: Spiderfy multiplier
gl_ES: Multiplicador Spiderfy

en: Start
gl_ES: Inicio

en: Start anonymous free 30-day trial period
gl_ES: Iniciar período de 30 días de proba ANONIMA gratuita

en: Start backup
gl_ES: Comezar copia de seguridade

en: Start export
gl_ES: Comenza exportación

en: Start full-text search
gl_ES: Comenza búsqueda de texto completo

en: Start import
gl_ES: Comenza importación

en: Start migration
gl_ES: Comezar migración

en: Start personalized free 30-day trial period
gl_ES: Iniciar período de 30 días de prueba personalizada gratuita

en: Start typing for suggestions
gl_ES: Comezar a escribir para obter suxerencias

en: Start typing for suggestions (%1$s characters minimum)
gl_ES: COmezar a escribir para obter suxerencias (mínimo %1$s caracteres)

en: Starting with Maps Marker Pro 4.0, marker maps have been deprecated, but can still be used for backwards compatibility. However, additional shortcode attributes are needed in order to make them look the same. Due to the high risk of doing this programmatically, we require you to replace these shortcodes manually. Start the migration check to get a list of used shortcodes and how they need to be updated. Only shortcodes in posts and pages can be detected, so please also check if you are using any shortcodes in widgets or other places. This only affects shortcodes for marker maps. Shortcodes for layer maps do not need to be updated.
gl_ES: Dende a versión de Maps Marker Pro 4.0 os marcadores de mapas quedaron obsoletos, pero segues podendo usalos por retrocompatibilidade. Pero necesitanse novos atributos de shortcode para que manteñan a apariencia. Como é un risco basatnte grande facer isto mediante programación, é necesario que reempraces eses shortcodes manualmente. Só se poden detectar os shortcodes en publicación e páxinas, polo que, por favor, revisa se estás usando shrcodes en widgets ou outros lugares. Isto só afecta aos shortcodes para os marcadores de mapa. Os shortcodes para capas de mapa non teñen que ser actualizados.

en: Sticky
gl_ES: Adhesivo

en: Stop
gl_ES: Parar

en: Strings for all maps and markers successfully registered for translation
gl_ES: Textos para todos os mapas e marcadores rexistrados con éxito para a traducción

en: Stroke
gl_ES: Trazo

en: Stroke color
gl_ES: Cor do trazo

en: Stroke weight
gl_ES: Peso do trazo

en: Styles
gl_ES: Estilos

en: Subdomains
gl_ES: Subdominios

en: Submit
gl_ES: Enviar

en: Support
gl_ES: Soporte

en: Swedish
gl_ES: Sueco

en: Swedish (Sweden)
gl_ES: Sueco (Suecia)

en: Tabbed
gl_ES: Tabulado

en: Target
gl_ES: Destino

en: Terrain
gl_ES: Terreo

en: Test mode
gl_ES: Modo proba

en: Text that gets added to each POI description.
gl_ES: Texto que se engade a cada descripción de POI.

en: Thai
gl_ES: Tailandes

en: The Database API provides developers with a future-proof way to access or modify the Maps Marker Pro database programatically.
gl_ES: A base de datos API proporciona a desenrroladores un xeito a proba de futuro para acceder ou modificar a base de datos de Maps Maker Pro a través de programación.

en: The URL to the custom icons shadow image. If empty, no shadow image will be used.
gl_ES: A URL da imaxe da sombra dos iconos personalizados. Se queda valeira no se usará sombra.

en: The correct URL is: %1$s
gl_ES: A URL correcta é: %1$s

en: The culture parameter allows you to select the language of the culture for geographic entities, place names and map labels on Bing map images. For supported cultures, street names are localized to the local culture. For example, if you request a location in France, the street names are localized in French. For other localized data such as country names, the level of localization will vary for each culture. For example, there may not be a localized name for the "United States" for every culture code. See %1$s for more details.
gl_ES: El parámetro de la cultura, permite seleccionar el lenguaje para entidades geográficas, poner nombres y etiquetas sobre imágenes del mapa Bing. Para las culturas soportadas, los nombres de las calles se localizan en la cultura local. Por ejemplo si solicitas una localización en Francia, los nombres de las calles serán localizados a francés. Para cualquier otro dato localizado como los nombres de paises, el nivel de localización variará para cada cultura. Por jemplo no serán localizados nombres para "Estados Unidos" para cada código cultural. Lea %1$s para mas detalles.

en: The distance (in meters) within which to return place results. Note that setting a radius biases results to the indicated area, but may not fully restrict results to the specified area.
gl_ES: A distancia (en metros) dentro da que se devolverán resultados de lugares. Ten en conta que o radio sesga resultados para a área indicada pero pode non restrinxir completamente os resultados á área especificada.

en: The fallback geocoding provider is used automatically if the main geocoding provider is unavailable.
gl_ES: O proveedor de xeocodificación de reposto úsase automáticamente cando o proveedor principal de xeocodificación non está dispoñible.

en: The interface language to use on backend and/or on maps on frontend. Please note that the language for Google Maps and Bing maps can be set separately via the according basemap settings section.
gl_ES: A linguaxe da interface a usar no panel de control e/ou na parte pública dos mapas. Ten en conta que a linguaxe para Google Maps e Bing Maps pode ser configurada por separado na sección de axustes de mapa base correspondente.

en: The language in which to return results. For a list of supported languages, please visit %1$s.
gl_ES: A linguaxe na que se devolven os resultados. Para unha lista de linguaxes soportadas visita %1$s.

en: The language used when displaying textual information such as the names for controls, copyright notices, and labels.
gl_ES: A linguaxe usada cando se mostra información textual coma, nomes, controis, información de Copyright e etiquetas.

en: The map is not used in any content.
gl_ES: O mapa non se usa en ningún contido.

en: The maximum upload file size on your server is %1$s
gl_ES: O máximo tamaño de subida de arquivos neste servidor é %1$s

en: The point around which you wish to retrieve place information. Must be specified as latitude,longitude (e.g. %1$s).
gl_ES: O punto ao redor do cal queres obter información de ubicación. Debe ser especificado coma latitude, lonxitude (Ex. %1$s).

en: The priority of maps relative to other URLs on your site.
gl_ES: A prioridade de mapas relativa a outras URLs na túa web.

en: The x-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
gl_ES: Las coordenadas-x de la "punta" de los iconos (relativa a su esquina superior izquierda).

en: The x-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
gl_ES: Las coordenadas-x de la "punta" del icono de sombra (relativo a su esquina superior izquierda).

en: The x-coordinate of the popup anchor (relative to its top left corner).
gl_ES: Las coordinadas x del ancho del popup (relativo a su esquina superior izquierda).

en: The y-coordinate of the "tip" of the icons (relative to its top left corner).
gl_ES: Las coordenadas-y de la "punta" de los iconos (relativa a su esquina superior izquierda).

en: The y-coordinate of the "tip" of the shadow icon (relative to its top left corner).
gl_ES: Las coordenadas-y de la "punta" del icono de sombra (relativo a su esquina superior izquierda).

en: The y-coordinate of the popup anchor (relative to its top left corner).
gl_ES: Las coordinadas y del ancho del popup (relativo a su esquina superior izquierda).

en: There is no changelog available.
gl_ES: Non hai un rexistro de cambios dispoñible.

en: This includes custom layers, maps, markers and relationships. Settings need to be backed up separately.
gl_ES: Isto inclúe capas personalizadas, mapas, marcadores e relacións. Os axustes deben ser respaldados por separado.

en: This license is active.
gl_ES: A licencia está activa.

en: This map is embedded in a tab
gl_ES: Este mapa está insertado nunha pestana

en: This marker uses custom overlays and/or WMS layers, which are unsupported for marker maps. Please create a map for this marker and replace the old marker shortcode with the new map shortcode.
gl_ES: Este marcador usa sobreimpresións personalizadas e/ou capas WMS, que non están soportadas por marcadores de mapa. Debes crear un mapa para este marcador e reemplazar o shortcode antigo co novo shortcode do mapa.

en: This tells the layar client how many seconds to wait until the next getPOIs request is made. By default, it is %1$s. The minimum value is %2$s.
gl_ES: Isto dille ao cliente de layar cantos segundos esperar ata que se fai a nova solicitude getPOIs. Por defecto é %1$s. O valor mínimo é  %2$s.

en: This tells the layar client to generate a new getPOIs request if the user has moved by more than the specified distance (in meters). By default, it is %1$s. The minimum value is %2$s.
gl_ES: Isto solicita a xeración dunha nova solicitude getPOIs ao cliente de layar se o usuariose moveu mais da distancia especificada (en metros). Por defecto é %1$s. O valor mínimo é %2$s.

en: This will reset the Maps Marker Pro database. All custom layers, maps, markers and relationships will be deleted. Settings are not affected.
gl_ES: Isto vai borrar a base de datos de Maps Marker Pro. Todas as capas personalizadas, mapas, marcadores e relacións serán borradas. Non afecta aos axustes.

en: This will reset the Maps Marker Pro settings to their default values.
gl_ES: Isto vai a reiniciar os axustes de Maps Marker Pro aos eus valores por defecto.

en: Tiles courtesy of
gl_ES: Mosaicos por cortesía de

en: TinyMCE button
gl_ES: Botón TinyMCE

en: Tip: adjust geocoding settings for more targeted search results
gl_ES: Truco: axusta a configuración de xeocodificación para resultados de búsqueda mais axustados ao obxectivo

en: To focus your search on a geographical area, please provide latitude and longitude values.
gl_ES: Para focalizar a táa búsqueda nunha zona xeográfica debes indicar valores de latitude e lonxitude.

en: To select a location, please click on a result or press
gl_ES: Para elixir unha una ubicación fai clic non resultado ou pulsa

en: Tools
gl_ES: Ferramentas

en: Tooltip
gl_ES: Información sobre as ferramentas

en: Top
gl_ES: Arriba

en: Total maps:
gl_ES: Mapas totais:

en: Total markers:
gl_ES: Marcadores totáis:

en: Track
gl_ES: Pista

en: Track color
gl_ES: Color da ruta

en: Track name
gl_ES: Nome da pista

en: Track opacity
gl_ES: Opacidade da pista

en: Track smooth factor
gl_ES: Track smoothFactor

en: Track weight
gl_ES: Peso da pista

en: Trademarks and copyright
gl_ES: Marcas rexistradas e dereitos de autor

en: Translate
gl_ES: Traducir

en: Translations
gl_ES: Traduccións

en: Transparent
gl_ES: Transparente

en: Turkish
gl_ES: Turco

en: Tutorial and example styles
gl_ES: Tutotial e estilos de exemplo

en: Two finger zoom
gl_ES: Zoom con dos dedos

en: Type of transport
gl_ES: Método de transporte

en: Typeahead suggestions character limit
gl_ES: Suxerencias de límite de caracteres para o cabezal de escritura

en: Typing interval delay
gl_ES: Intervalo de retardo á escritura

en: URL missing
gl_ES: Falta URL

en: Ukrainian
gl_ES: Ucraniano

en: Units
gl_ES: Unidades

en: Unknown update checker status "%s"
gl_ES: Estado descoñecido do comprobador de estado "%s"

en: Until pan
gl_ES: Ate desprazamento

en: Until pan or zoom
gl_ES: Ata desprazar ou facer zoom

en: Update
gl_ES: Actualizar

en: Update GPX
gl_ES: Actualizar GPX

en: Update existing, add remaining
gl_ES: Actualiza existentes, engadir os que faltan

en: Update filters
gl_ES: Actualizar filtros

en: Update frequency
gl_ES: Frecuencia de actualización

en: Update instruction: as your user does not have the right to update plugins, please contact your <a href="%1$s">administrator</a>
gl_ES: INstruccións de actualización: O teu usuario non ten dereitos para actualizar plugins, debes contactar ao teu  <a href="%1$s">administrador</a>

en: Update instruction: please start the update from the <a href="%1$s">updates page</a>.
gl_ES: Instrucción para actualizar: por favor, comeza a actualización dende <a href="%1$s">a páxina de actualizacions</a>.

en: Update markers
gl_ES: Actualizar marcadores

en: Update settings
gl_ES: Actualizar preferencias

en: Updated
gl_ES: Actualizado

en: Upload
gl_ES: Subir

en: Upload new icon
gl_ES: Subir novo icono

en: Uppercase
gl_ES: Maiúsculas

en: Use custom POI icons with POI type 1 from dev.layar.com
gl_ES: Usar iconos POI personalizados tipo 1 de dev.layar.com

en: Use distinct marker icons
gl_ES: Usar iconos de marcador distintivos

en: Use standard POI icons with custom colors from dev.layar.com
gl_ES: Usar marcadores estándar de POI con cores personalizados de dev.layar.com

en: Use the Shortcode API to create maps dynamically, without adding them on the backend first, or to override the map settings.
gl_ES: Usa o Shortcode de API para crear mapas de maneira dinámica, sen engadilos ao editor primeriro ou para ignorar axustes de mapa.

en: Use the following directions provider
gl_ES: Usar el siguiente proveedor de direcciones

en: Use tools
gl_ES: Usar ferramentas

en: Used in content
gl_ES: Usado en contido

en: Used to create pretty links to fullscreen maps or API endpoints.
gl_ES: Usado para crear bonitas ligazóns a mapas a pantalla completa ou puntos finais de API.

en: Uzbek
gl_ES: Uzbeko

en: Valencian
gl_ES: Valenciano

en: Version
gl_ES: Versión

en: Vietnamese
gl_ES: Vietnamita

en: View details
gl_ES: Ver detalles

en: View fullscreen
gl_ES: Ver a pantalla completa

en: View maps
gl_ES: Ver mapas

en: View markers
gl_ES: Ver marca

en: View post
gl_ES: Ver publicación

en: View release notes
gl_ES: Ver notas da versión

en: WARNING: If you restore a backup, the entire Maps Marker Pro database will be wiped and replaced with the data from the file. This cannot be undone.
gl_ES: AVISO: Se recuperas unha copia de seguridade toda a base de datos de Maps Marker Pro será vaciada e reemplazada cos datos do archivo. Isto non se pode desfacer.

en: WARNING: this cannot be undone.
gl_ES: AVISO: isto non se pode desfacer.

en: Walking directions
gl_ES: Indicacións para camiñar

en: Warning: If you migrate your data, any maps or markers created with Maps Marker Pro 4.0 will be deleted and replaced with the Maps Marker Pro 3.1.1 data (which will remain unchanged). This cannot be undone.
gl_ES: Coidado: Se migras os teus datos, toda a base de datos de Maps Marker Pro actual será borrada e reemprazada cos datos de Maps Marker Pro 3.1.1. (que non cambiarán). Isto non se pode desfacer.

en: Warning: invalid value for %1$s in row %2$s (%3$s) - using current value %4$s instead
gl_ES: Advertencia:valor no válido para %1$s en fila %2$s (%3$s) - usando en vez valor actual %4$s

en: Warning: not recommended on production sites - use at your own risk!
gl_ES: Advertencia: no se recomienda en los sitios web en producción - utilizelo bajo su propio riesgo!

en: Warning: your access to updates and support for Maps Marker Pro has expired!
gl_ES: Advertencia: ¡su acceso a actualizaciones y soporte para Maps Marker Pro ha expirado!

en: Waypoints radius
gl_ES: Radio de Waypoints

en: We recommend using OpenStreetMap, but if you also want to use Google Maps, you need to register a <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.
gl_ES: Recomendamos usar OpenStreetMap, pero se tamén queres usar Google Maps , tes que rexistrar unha <a href="%1$s" target="_blank">Google Maps Javascript API key</a>.

en: Weekly
gl_ES: Semanalmente

en: Weighting method of routing
gl_ES: Sistema de pesos de enrutado

en: Welsh
gl_ES: Galés

en: When using batch geocoding or when ambiguous results are returned, any results within the provided bounding box will be moved to the top of the results list. Below you will find an example for Vienna/Austria:
gl_ES: Cando usas xeocodificación en batería ou cando se devolven resultados ambiguos  calquera resultado dentro do cadro de límites indicado será movido á parte superior dos resultados. Debaixo atoparás un resultado para Viana/Austria:

en: Whether or not to first search around the geolocation of the user found via his IP address.
gl_ES: Si busca primero o no la geolocalización del usuario a través de su dirección IP.

en: Whitelabel backend
gl_ES: Backend de etiqueta blanca

en: Width
gl_ES: Ancho

en: Width of the icons in pixels.
gl_ES: Ancho dos iconos en pixeles.

en: Width of the shadow icon in pixels.
gl_ES: Ancho do icono de sombra en pixeles.

en: Width unit
gl_ES: Unidade de anchura

en: Will be used if a link to a fullscreen map gets added to the homescreen on mobile devices. If empty, the Maps Marker Pro logo will be used.
gl_ES: Usarase se se engade unha ligazón a un mapa a pantalla completa en dispositivos móviles. Se está vacío usarase o logo de Maps Marker Pro.

en: With free authentication, up to %1$s request/domain/month are allowed (%2$s). Paid plans with even higher limits are available upon request (%3$s).
gl_ES: Con autentificación gratuita podes facer ate  %1$s solicitudes/dominio/mes (%2$s). Hai plans de pago dispoñibles con límites mais altos (%3$s).

en: WordPress Admin Bar integration
gl_ES: Integración coa barra de administración de WordPress

en: WordPress admin dashboard widget
gl_ES: Widget do panel de administración de WordPress

en: WordPress integration
gl_ES: Integración con Wordpress

en: Yearly
gl_ES: Anualmente

en: You already started a free 30-day-trial for this site - free trial license key: %1$s
gl_ES: Xa activaste unha chave de licencia gratuíta de 30 días para este sitio - chave de licencia gratuíta: %1$s

en: You are currently using v%1$s and the plugin author highly recommends updating to v%2$s for new features, bugfixes and updated translations (please see <a href="%3$s" target="_blank">this blog post</a> for more details about the latest release).
gl_ES: Estás usando na actualidade v%1$s e  o autor do plugin recomenda actualizar a v%2$s para novas características, correción de erros e traduccións actualizadas (por favor mira <a href="%3$s" target="_blank">esta entrada de blog</a> para máis detalles sobre a última versión).

en: You are using the plugin "%1$s", which is severely outdated and incompatible with Maps Marker Pro - please deactivate it.
gl_ES: Estás usando o plugin"%1$s", que está moi desactualizado e incompatible con Maps Marker Pro - deberías desactivalo.

en: You are using the plugin "Async JavaScript", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a> and add the following to the script exclusion list: %2$s
gl_ES: Estás usando o plugin "Async JavaScript", que estraga Maps Marker Pro. vai á <a href="%1$s">páxina de axustes</a> e engade o seguinte código a lista de exclusión: %2$s

en: You are using the plugin "Autoptimize", which breaks Maps Marker Pro. Please go to the <a href="%1$s">settings page</a>, enable advanced settings and either disable "Force JavaScript in &lt;head&gt;?" or add the following to the script exclusion list: %2$s
gl_ES: Estás usando o plugin "Autoptimize", que estraga Maps Marker Pro. Vai á <a href="%1$s">páxina de axustes</a>, activa axustes avanzados e desactiva  "Force JavaScript in &lt;head&gt;?" ou engado o seguinte código á lista de exclusión: %2$s

en: You are within %1$s %2$s from this point
gl_ES: Estás dentro %1$s %2$s desde este punto

en: You can backup, restore and reset the settings on the <a href="%1$s">tools page</a>.
gl_ES: Poder facer unha copia de seguridade, recuperar e reiniciar os axustes na  <a href="%1$s">páxina de ferramentas</a>.

en: You can choose from different geocoding providers, which enables you to get the best results according to your needs.
gl_ES: Poder seleccionar entre diferentes proveedores de xeolocalización permitíndoche obter os mellores resultados de acordo coas túas necesidades.

en: You can continue using version %1$s without any limitations. However, you will not be able access the support system or get updates including bugfixes, new features and optimizations.
gl_ES: Podes seguir usando a versión %1$s sen limitacións. Pero non terás acceso ao sistema de soporte ou actualizacións, incluíndo corrección de erros, novas funcións e optimizacións.

en: You can copy your existing maps to this version using the <a href="%1$s">data migration tool</a>.
gl_ES: Podes copiar os teus mapas existentes  a esta versión usando  <a href="%1$s">ferramenta de migración</a>.

en: You can test Maps Marker Pro for 30 days for free without any obligations.
gl_ES: Puede probar Maps Maker Pro por 30 días gratis sin obligaciones.

en: You do not have the required capabilities to edit the map with ID %1$s.
gl_ES: Non tes as capacidades requeridas para editar o mapa usando a ID %1$s.

en: You do not have the required capabilities to edit the marker with ID %1$s.
gl_ES: Non tes as capacidades requeridas para editar o marcador usando a  ID %1$s.

en: You may bias results to a specified circle by passing a location and a radius parameter. This instructs the Place Autocomplete service to prefer showing results within that circle. Results outside of the defined area may still be displayed. You can use the components parameter to filter results to show only those places within a specified country.
gl_ES: Podes sesgar os resultados a un círculos específico pasando unha localización e un parámetro de radio. Isto instrúe ao servicio de Autocompletar Localización para que prefiera mostrar resultados dentro de dito círculo. Os resultados fora da área definida poden seguir sendo mostrados. Podes usar os  parámetros dos compoñentes para filtrar resultados só naquelas ubicacións cun pais especificado.

en: You must agree to the ToS
gl_ES: Debes aceitar as condicións de servizo

en: You need to confirm this action
gl_ES: É necesario confirmar esta acción

en: You seem located outside the boundaries of the map
gl_ES: Semellas estar ubicado fora dos límites do mapa

en: Your chosen file has %1$s, cannot continue
gl_ES: O arquivo elexido ten %1$s, non se pode continuar

en: Your chosen file has %1$s, we are good to go
gl_ES: O arquivo elexido ten %1$s, podemos proceder

en: Your free 30 day trial license key has expired. <a href="%1s" target="_blank">Please purchase a valid pro license key to continue</a>.
gl_ES: A tua licencia gratuita de proba por 30 días caducou. <a href="%1s" target="_blank"> Por favor debes comprar unha licencia pro válida para continuar </a>.

en: Zoom buttons
gl_ES: Botóns de zoom

en: Zoom level offset
gl_ES: Desprazamento do nivel de zoom

en: Zoom step
gl_ES: Paso de zoom

en: all
gl_ES: todo

en: click here for 1000+ free icons
gl_ES: clic aquí para obter 1000+ iconos de balde

en: click here for more details
gl_ES: fai clic aquí para mais detalles

en: click to sort
gl_ES: clic para ordear

en: cn (for using bicycle routing using cycle route networks only)
gl_ES: cn (para usar con ruteo cíclico usando só redes enrutadas)

en: contributors
gl_ES: colaboradores

en: created by
gl_ES: creado por

en: created on
gl_ES: creado a

en: culture code
gl_ES: código cultural

en: days left
gl_ES: dias restantes

en: disabled
gl_ES: deshabilitar

en: download GPX file
gl_ES: descargar arquivo GPX

en: edit
gl_ES: editar

en: enabled
gl_ES: habilitar

en: false
gl_ES: falso

en: feet
gl_ES: pes

en: hidden
gl_ES: agachado

en: hide
gl_ES: agachar

en: imperial (miles)
gl_ES: imperial (millas)

en: language code
gl_ES: código de idioma

en: link
gl_ES: ligazón

en: mapnik (for normal routing using car, bicycle or foot)
gl_ES: mapnik (para ruteo normal usando coche, bicicleta ou a pe)

en: markers
gl_ES: marcadores

en: meters
gl_ES: metros

en: metric (km)
gl_ES: métrico (km)

en: no
gl_ES: non

en: none
gl_ES: nada

en: of
gl_ES: de

en: openrouteservice.org (based on OpenStreetMap, Europe only)
gl_ES: openrouteservice.org (baseado en OpenStreetMap, só para Europa)

en: optional
gl_ES: opcional

en: preview
gl_ES: previsualizar

en: recent markers
gl_ES: marcadores recentes

en: required
gl_ES: requerido

en: results
gl_ES: resultados

en: show
gl_ES: mostrar

en: show all available changelogs
gl_ES: mostrar todos os conxuntos de cambios dispoñibles

en: translate
gl_ES: traducir

en: true
gl_ES: verdadeiro

en: under
gl_ES: baixo

en: use custom shadow (please enter URL below)
gl_ES: usar sombra personalizada (por favor, introduzca la URL debajo)

en: use default shadow
gl_ES: usar la sombra por defecto

en: via email
gl_ES: por email

en: yes
gl_ES: si

en: yournavigation.org (based on OpenStreetMap, worldwide)
gl_ES: yournavigation.org (baseado en OpenStreetMap, cobertura global)
